Elektro Gitar Nasıl Çalınır? Ne Kadar Sürede Öğrenilir?

Elektro Gitar Nasıl Çalınır? Ne Kadar Sürede Öğrenilir?
26.08.2021 21:30
Çağımızda insanoğlu müzikte bir yere gelmiş durumda, zaman içerisinde yüzlerce müzik aleti yapıldı. Elektro gitar nedir, neye göre alınır, normal gitar ile arasındaki farklar nelerdir? Elektro gitar ile akustik gitar arasındaki farklar nelerdir, elektro gitar için gerekenler hangileridir, ne kadar sürede öğrenilir, evde öğrenilir mi, elektro gitar pena ile mi çalınır? Elektro gitar tehlikeli mi?

Çağımızda insanoğlu müzikte bir yere gelmiş durumda, zaman içerisinde yüzlerce müzik aleti yapıldı. Bunların hepsi farklı sesler verebilme, özelliğine sahip araçlar. Hepsinin kendine has bir özelliği ve çalınma şekli bulunmaktadır. Her insanın sevdiği, sesinden hoşlandığı müzik aleti farklıdır. Elektro gitar olarak adlandırdığımız, müzik aleti de bunlardan yalnızca bir tanesidir. 1920 yıllarda temeli atılan bu gitar türü, 1960’lı yıllarda ise daha fazla üretilmeye başlanarak, çeşitliliği arttı. 1980’li yıllarda metal gruplarının da etkisi ile hayran kitlesi oldukça artan, bu müzik aleti günümüzde birçok kişi tarafından çalınmaktadır. Özellikle rock, metal, jazz, pop ve elektronik müziklerde oldukça kullanılmaktadır. Elektro gitarın kullanımı, klasik gitarla benzerlik gösterdiği için, önce klasik gitarı öğrenmek, size buraya geçişte kolaylık sağlar. Böyle müzik aletlerinde çok egzersiz yapmak, öğrenmeniz ve parmak açmak için yararlıdır. Gitarın kuyruk kısmında ki notaları öğrenmeye çalışın. Hangi nota nerede olduğunu, bildiğiniz zaman işiniz kolaylaşacaktır. Pena ile vuruş egzersizleri yapın. Bu vuruşlarda, bir ritim tutturmaya gayret edin. Sadece aşağıya ve yukarı olarak aynı ritimde vuruşlar gerçekleştirin. Bu gitar türü diğer gitarlara göre biraz daha zorlayıcı olabilir, ama yeterince emek verirseniz güzel şeyler ortaya çıkarabilirsiniz.

Elektro Gitar Nedir?

Elektro gitar ya da uzun hali ile elektronik gitar, bir gövde ve saptan oluşan, gövdesinin üzerinden başlayan teller sapa kadar gitmekle beraber kuyrukta ki burgularda son bulur. Amfilere bağlanan bu gitar türü çok yüksek desibellere ulaşır. Bu kadar yüksek seslere ulaştığı için genelde metal müziğinin yapı taşlarındandır. Ancak rock, jazz, bluez, pop ve çeşitli müziklerde de kullanılabilir. Günümüzde sesinden hoşlanan pek çok insan vardır.

Elektro Gitar Neye Göre Alınır?

Elektro gitar severler aldıkları gitarın sesinin iyi çıkmasına dikkat etmelidir. Dikkat edilecek birkaç konu ise ağaç kalitesidir, gitarın hangi ağaçtan yapıldığını bilmek sağlamlığı hakkında bize bilgi verir. Gitarda alacakların dikkat etmesi gereken diğer konu ise işçilik kalitesi olmalıdır. Üzerinde kullanılan elektronik aksam da kaliteli olmalıdır. Başlangıçta 700 ve 2000 lira arasında ki gitarlar tercih edilmelidir. Kaliteli bir amfi ses kalitesini artırır. Müzik aletinin sap ayarı iyi yapılmış olması gerekir.

Elektro Gitar İle Normal Gitar Arasındaki Farklar Nelerdir?

Elektro ve normal gitarın ilk farkı tellerde göze çarpmaktadır, klasik gitar naylon, elektro ise çelik tellerden oluşur. Diğer bir fark ise ses aralıklarıdır. Elektro gitar amfiye bağlandığı için daha yüksek seslere çıkabilir. Elektro gitar, klasik gitara göre fiyat olarak bira daha pahalıdır. Son olarak da elektro gitarla farklı sesler almanız mümkündür.

Elektro Gitar İle Akustik Gitar Arasındaki Farklar Nelerdir?

Gitar severlerin bir sonraki aşamada edinmeyi istekleri gitarlar akustik ve elektrodur. Farklı ses aralıklarını yakalayabilmek için bu gitarlar tercih edilir. Birbirine çok benzeyen bu gitarlar pek çok ortak yönde buluşur. En belirgin fark ise akustik gitarın amfiye bağlanmadan da kullanılabilmesidir. Kullanım farkları ise elektronun daha sert müziklere de uygun olması. Elektro gitar, akustik gitara göre daha pahalı bir gitardır.

Elektro Gitar İçin Gerekenler Hangileridir?

Piyasada birçok müzik aleti bulunmaktadır, ama bu müzik aletleri alındığı gibi çalınamamaktadır. Bunun nedeni müzik aletinin bazı ihtiyaç duyduğu aparatlar olmasıdır. Birçok aparata ihtiyaç duyan elektro gitar da bu müzik aletlerinin içinde sayıla bilir. Amfi, prosesör, pedal, kablo, ses kartı ve pena elektronik gitarın yapı taşlarındandır. Bir elektro gitar alırken, bunları almayıda unutmayınız.

Elektro Gitar Ne Kadar Sürede Öğrenilir?

Elektronik gitar çalmayı öğrenmek kişiden kişiye değişiklik gösterir. Klasik gitar çalmasını bilen biri için bu aleti öğrenmek daha az zaman diliminde mümkün olur. Diğer bir konu ise ne kadar çok pratik yaptığınızla alakalıdır, çok emek verdiğinizde öğrenme süresini geriye çekebilirsiniz. Yatkın olma, kabiliyetli olma, çabuk kavrama gibi durumlarda öğrenmenizde size yardımcı olacaktır. Ama bir gitar kursunda buna biçilen 3 ay gibidir. Bu süre size bağlı uzar ve kısalır.

Elektro Gitar Evde Öğrenilir Mi?

İnternetin yaygınlaşması ve teknolojinin gelişimi ile birçok şey hakkında bilgi edinmek mümkündür. Gerek video anlatımlı uygulamalar gerek yazılı anlatımlar ile evde elektronik gitar çalmak hayal değildir. Bir kurs öğrenme açısında zaman kazandırsa da evde çok fazla pratik yaparak bunun üstesinden gelebilirsiniz.

Elektro Gitar Pena İle Mi Çalınır?

Diğer gitar tellerine göre, elektronik gitarda çelik teller kullanılmaktadır. Bu teller gövde de başlayıp, gitarın kuyruk kısmında son bulur. Bu teller ayarlanırken biraz gerilir, elinizle gergin çelik tellere vurmak, parmak ucunuzda yaralanmaya sebebiyet verebilir. Özellikle sert parçalarda atmosferin etkisiyle, tellere çıplak el ile vurmak sizi zorlaya bilir. Bu yüzden pena kullanımı sağlığınız için daha iyidir.

Elektro Gitar Tehlikeli Mi?

Elektronik gitar zaman zaman ölümlere yol açtı gibi haberle çıksa da, bu pek güç bir ihtimaldir. Sağlam bir elektronuz varsa, elektrik çarpması gibi bir durumla karşı karşıya kalmazsınız. Bu durumlar daha çok elektrik akımı ile alakalıdır. Elektro yanında satılan parçaların kalitesizliği ve ucu açık kablolar da buna sebebiyet verebilir.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir