Filmiyle Gişe Zirvesine Oturan Dune Serisi Neyi Anlatıyor?

Filmiyle Gişe Zirvesine Oturan Dune Serisi Neyi Anlatıyor?
28.10.2021 19:30
Filmiyle Gişe Zirvesine Oturan Dune Serisi Neyi Anlatıyor? Dune Kitap serisi konusu nedir, kitapların sırası nedir, Dune serisinde ırklar hangileridir, hangi kitaptan uyarlamadır konularını sizler için derledik.

Sinemaya tekrar uyarlanan bilim kurgu serisi Dune, birçok kişi tarafından izlenip, adeta gişenin zirvesine oturdu. Filmi ile tekrar gündem konusu olan Dune serisi, kült bilim kurgular arasında yer almakta olup, 6 cilt kitaptan oluşmaktadır. Frank Herbert’in kaleminden çıkan eser, Yüzüklerin Efendisi ile kıyaslanabilecek tek kurgu roman olarak bilinmektedir. Roman ile Hugo ve Nebula ödüllerinin sahibi olan yazar, bu romanlar ile tanınmaktadır. 15 milyondan falan satan seri bu alanda da çok ön planda yer almaktadır. Birçok hayranı olan kitap serisi bir bütün halinde, din, siyaset, insan doğası, erkek, kadın, cinsellik, eğitim kurumları ve liderlik gibi kavramlarının, sosyolojik, psikolojik ve felsefi bakımdan incelenmektedir. Bilim kurgu olmasına rağmen derin bir felsefesi olan kitap, bu yüzden kült haline gelmiştir. Uzak bir geleceği anlatan roman serisi, çöl gezegeninde geçip, Arrakis gezegenine liderlik yapan, Paul Atreides’in hikayesini anlatmaktadır. İşte bu konuda yukarıda ki bütün kavramlar, romana güzelce serpilmiştir. 

Dune Kitap Serisi Konusu Nedir?

Konusu uzak bir gelecekte gecen kitap serisi, politik, ekonomik ve dinsel güçlerin kaynağı olan melanjın sadece arrakis de görülmektedir. Arrakis gezegeni ise çöl olarak karşımıza çıkmakta olup, bu çölde arrakis gezegenine Dune adı verilmektedir. İşte bu gezegeni konu alan kitap, burada ki zorlukları gözler önüne serer. Gezegen bir cehennemi andırıp, burada yaşayanların hayatı birçok yönden incelenir. Bu bakımdan bilim kurgu olsa da derin bir felsefesi olan bir kitap olarak karşımıza çıkmaktadır. Birçok ırkın yer aldığı kitap serisi, bu ırkların gezegen üzerinde yaptıklarını da anlatmaktadır.

Dune Serisi Kitapların Sırası Nedir?

Tam 6 ciltten oluşan seri, günümüze kadar 15 milyon üzerinde bir satış rakamına ulaşmıştır. Değişik zamanlarda yazılan serinin okuma sırası olup, ilk kitaptan altıncı kitaba kadar belli bir sıra ile okunmalıdır. İlk kitap olarak karşımıza Çöl Gezegeni Dune çıkmaktadır yani okumaya buradan başlanmalıdır. Daha sonra Dune Mesihi ve Dune’un Çocukları kitapları bunun ardından okunmalıdır. Dune İmparatorlar Tanrısı, Dune’un Kafirleri ve Dune Rahibeler Meclisi olarak devam etmektedir. İlk olarak böyle okunmalıdır.

Dune Serisinde Irklar Hangileridir?

Seride bazı ırklar varken, Çöl gezegenin halkı olan Fremenler, Arrakis’e Gezegeni’ne Dune ismi vermektedir. Kitapta serisinde bir diğer canlı ise Kum Solucanları olarak karşımıza çıkmaktadır. Bir diğer ırk olarak da Bene Gesserit’ler karşımıza çıkıp, seriye lezzet katıyorlar. Bu ırklar yanında bazı aileler de bu gezegende yer almaktadır. Bunlar Atreides, Harkonnen ve Corrino olup, dünya tarihinden ilham almaktadırlar. Birçok alanda önde olan Tleilax’lar yine serinin önemli ırklarındandır. Bilgisayar gibi işleyen Mentatlar birçok sonuca hızlıca ulaşmaktadırlar. Bunun yanında birçok yaratıkta seride yer almaktadır.

Düne Filmi Hangi Kitaptan Uyarlamadır?

Sinemaya tekrar uyarlanacak Dune serisi yine gündeme gelip, büyük etki yapmıştır. Bu film için 6 cilt kitap serisinin, ilk kitabı olan Dune seçilmiştir. Çöl Gezegeni olarak bilinen Arrakis, Fremenler tarafından Dune olarak isimlendirmiştir. Dune bu dilde Çöl gezegeni olarak bilinmektedir. İşte filmde bu kitapta ki konuları beyaz perdeye aktaracak. Filmde Paul Atreides hikayesi güzelce ele alınmaktadır. 

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir