Ekonometri Bölümü Dersleri Nelerdir?

Ekonometri Bölümü Dersleri Nelerdir?
28.10.2022 16:03
Ekonometri; ekonomik ilişkilere ampirik içerik sağlamak için istatistiksel yöntemlerin ekonomik verilere uygulanması gibi çalışmalar yapan bir disiplin olarak bilinmektedir. Ekonometri bölümü dersleri nelerdir, zor mu, maaşları ne kadar? Ekonometri bölümü hangi alanda yüksek lisans yapabilir, önü açık mı? Ekonometri bölümü formasyon alabilir mi? İşte tüm detaylar...

Ekonometri; ekonomik ilişkilere ampirik içerik sağlamak için istatistiksel yöntemlerin ekonomik verilere uygulanması üzerine çalışmalar yapan akademik birer disiplin olarak bilinmektedir. Daha kesin bir ifadeyle açıklanmak gerekir ise, uygun çıkarım yöntemleri ile ilişkili olarak, teorinin ve gözlemin eş zamanlı gelişimine dayanan gerçek ekonomik olayların nicel analizi olarak söylenebilir.

·        Hukukun Temel Kavramları,

·        Finansal Muhasebe,

·        İktisat,

·        İşletme,

·        Temel Bilgi Teknolojileri,

·        İleri Matematik,

·        Regresyon Analizi,

·        Finansal Tablolar Analiz, ekonometri bölümünün dersleri arasında yer almaktadır.

Ekonometri Bölümü Zor Mu?

Zor olmasının sebebi diğer bütün bölümlere oranla sayısal gücü en yüksek bölüm şeklinde söylenebilir. Amacı müfettişlik veya memuriyet olan vatandaşlar ilk sene ortak derslerden yüksek ortalama yapıp başka bir bölüme geçiş yapabilmeleri mümkündür.

Ekonometri bölümü mezunları çalışma sahası konusunda epey geniş bir alan söz konusu olacaktır. Mezunlar;

·            Sigorta Şirketlerinde,

·            Denetleme Firmalarında,

·            Şirketlerde Özel Danışman Olarak,

·            Devlet ve Özel Bankalarda,

·            Sermaye Piyasası Kurulu’nda çalışabilmeleri mümkündür.

Ekonometri Bölümü Maaşları Ne Kadar?

Ekonometri bölümü mezunları genellikle tüm kamu ve özel sektörde farklı işler bulabilmeleri mümkün olacaktır. Çeşitli bakanlıklar tarafından tüm açılan müfettiş, denetçi ve uzman yardımcılığı sınavlarına girebilmektedirler. Bu unvanlara sahip olup çalışabilmeleri mümkündür.

Ekonometri Bölümü Hangi Alanda Yüksek Lisans Yapabilir?

 Çeşitli bakanlıklar tarafından açılan müfettiş, denetçi ve uzman yardımcılığı sınavlarına girebilmektedir, bu unvanlara sahip olup çalışabilmeleri mümkündür. Ayrıca ekonometri mezunları, yüksek lisans ve doktora programlarına devam ederek akademik kariyer de yapabilmeleri mümkün olacaktır.

·        Kantitatif Ekonomi Bilim Ustası

·        Uygulamalı Ekonometri ve Tahminde Ustalar

·        Yüksek Lisans Ekonometri ve Yöneylem Araştırmasında: İklim Ekonometrisi alanlarında yüksek lisans yapılabilir.

Ekonometri Bölümü Önü Açık Mı?

Ekonometri bölümünün tüm mezunları gerek kamu gerekse özel sektörde farklı işler bulabilmeleri mümkün olacaktır.

Finans departmanında çalışabilirler. Genel olarak şirketlerde mezunlar uzman olarak nitelendirildiği bilinmektedir. İktisadi ve İdari Bilimler Fakültelerinde (İİBF),siyasal bilgiler ve iktisat fakültelerinde yer alan ekonometri bölümün 4 yıllık eğitim süresi bulunmaktadır.

Ekonometri Bölümü; İşletme, İktisat ve İstatistik ağırlıklı bir eğitim vermektedir. Fabrikalardaki üretim bantlarının kalite süreçlerinden bankacılığa, işletmelerde müdürlük yapan kişilerden satış alanında çalışan kişilere veya istatistikte ve devlet kurumlarında çalışan kişilere kadar iş imkânı bulunmaktadır.

Ekonometri Bölümü Formasyon Alabilir Mi?

Talim ve Terbiye Kurulunun kararında belirli üniversite ismi yer almadığından lisans programlarına göre başvuru yapılmakta olduğu bilinmektedir. Dolayısıyla ayrıca açık öğretim fakülteleri ya da örgün programlar diye ayırt edilmemektedir. Bundan dolayı açık öğretim öğrencileri ve mezunları da formasyon için başvurabilmeleri mümkündür.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir