Ek Puanlı Yerleştirme İle Tercih Nasıl Yapılır? Ek Puanlı Yerleştirme Ne Demek?

Ek Puanlı Yerleştirme İle Tercih Nasıl Yapılır? Ek Puanlı Yerleştirme Ne Demek?
27.07.2022 14:22
Milyonlarca öğrencinin kader günü olan YKS tercihleri başladı. Birçok öğrenci de ek puanlı yerleştirme ne demek, ek puanlı yerleştirme ile tercih yapılır mı, nasıl yapılır, ek puanlar nasıl kullanılır gibi sorulara yanıt arıyor.

YKS tercihlerinin başlamasıyla "Ek Puanlı Yerleştirme puanı" yeniden gündeme geldi. Ek puanlı yerleştirme puanı, adayın lise eğitimine paralel olarak üniversite bölümü tercih etmesi sonucu devreye giriyor. Peki, Ek puanlı yerleştirme ne demek?

Ek Puanlı Yerleştirme Ne Demek? Ek Puanlı Yerleştirme İle Tercih Nasıl Yapılır? 


Ek puanlı yerleştirme hakkı meslek lisesi mezunlarına tanınmaktadır. Bu ek puanlı sonuç hesaplanırken öğrencinin okuduğu lise ve bölümle ilgili tercihler yapması hâlinde sahip olacağı puandır.

Öğrencinin okuldan alacağı puan yalnızca okunan bölümle alakalı tercihler yapması hâlinde verilir. Öğrenci, meslek lisesinden, inşaat bölümünden mezunsa, işletme seçmesi hâlinde bu puandan faydalanamıyor. Adayın lisede okuduğu bölümle paralel bir üniversite bölümü seçmesi halinde ek puan devreye girebilmektedir. Buna en doğru örnek, lisede elektrik alanında eğitim gören bir öğrencinin üniversitede elektrik mühendisliği bölümünü seçmesi halinde ek puan alması şeklinde verilebilir.


İlgili Haberler

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

En Çok Okunan Haberler

News Kategorisinde Öne Çıkanlar

İlginizi Çekebilir