Ek Bütçe Teklifi Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu Tarafından Onaylandı!

Ek Bütçe Teklifi Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu Tarafından Onaylandı!
24.06.2022 14:33
Ek bütçe teklifi Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu tarafından kabul edildi. Ek bütçe ne kadar olacak? Merkezi yönetim kanunu genel bütçe geliri ne kadar olacak? Daha fazlası ve son dakika gelişmeleri haberimizin detaylarında..

Ek bütçe teklifi Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu’nda kabul edildi. Ek bütçenin hane halkını destekleyen yatırımları önceleyen şekilde oluşturulduğunu söyleyen Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, enflasyonla mücadele için vergi gelirlerinden vazgeçildiğini belirtti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasını taşıyan 2022 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu ile Bağlı Cetvellerinde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi, komisyondan geçti. Ek bütçe teklifi, önümüzdeki hafta Genel Kurulu’n gündemine gelecek.

EK BÜTÇE  NE KADAR OLACAK?

Kanun teklifi ile genel bütçe kapsamındaki idarelerin bütçe tertiplerine 817 milyar 271 milyon 632 bin lira, özel bütçeli idarelerin bütçe tertiplerine 63 milyar 203 milyon 143 bin lira olmak üzere toplam 880 milyar 474 milyon 775 bin lira ödenek eklenecek. Başlangıç Ödeneklerinin Yüzde 40,5’i Oranında Ödenek Eklemesi Yapılacak.

Merkezi yönetim kapsamındaki kamu idarelerinin bütçelerinde yer alan “personel giderleri” ve “Sosyal Güvenlik kurumlarına devlet primi giderleri” ekonomik kodlarını içeren tertiplere, başlangıç ödeneklerinin yüzde 40,5’i oranında, “Cumhurbaşkanı ödeneği” ekonomik kodlu tertibe başlangıç ödeneğinin yüzde 20,2’si oranında ödenek eklemesi yapılacak.

MERKEZİ YÖNETİM KANUNU GENEL BÜTÇE GELİRİ NE KADAR OLACAK?

Ek bütçe  kapsamda yapılan ödenek eklemeleri karşılığı Hazine yardımı ödenekleri ilgili idare bütçelerine eklemeye Cumhurbaşkanı yetkili olacak. 1 Trilyon 80 Milyar 515 Milyon 421 Bin Lira Artırılacak. Yapılan bazı haberlere göre 2022 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu’na bağlı genel bütçe gelir tahmini toplam 1 trilyon 80 milyar 515 milyon 421 bin lira artırılacak.


İlgili Haberler

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

En Çok Okunan Haberler

GÜNDEM Kategorisinde Öne Çıkanlar

İlginizi Çekebilir