Eczaneler 15 Temmuz'da Açık Mı?

Eczaneler 15 Temmuz'da Açık Mı?
14.02.2023 22:43
Resmi ve dini tatil ve günlerde okullar, üniversiteler, devlet kurumları hizmet vermemektedir. Bu kurumlar arasında en çok merak edilenlerden biri de eczanelerdir. Peki Eczaneler 15 Temmuz’da, 19Mayıs’ta, 29 Ekim’de, 30 Ağustos’ta açık mı? Eczanelerde bulundurulması gereken ilaçlar nelerdir 18 Yaşından küçükler çalışabilir mi? İşte detaylar.

En çok merak edilen konu başlıklarından biri de eczanelerin milli gün ve bayramlarda açık olup olmadığıdır. 15 Temmuz milli birlik ve beraberlik gününde eczanelerin hizmet verip vermediği araştırılmaktadır. 15 Temmuz günü eczaneler kapalıdır. Yalnızca nöbetçi eczaneler hizmet vermektedir.

Eczaneler 19 Mayıs'ta Açık Mı?

Resmi gün, tatil ve bayramlarda eczanelerin açık olup olmayacağı konusu hep merak edilen bir konu olmuştur. Eczaneler resmi gün, bayram ve tatillerde çalışmazlar. 19 Mayıs resmi bayram olarak kutlanan bir gündür. Bundan kaynaklı olarak eczaneler hizmet vermemektedir. Yalnızca önceden belirlenmiş nöbetçi eczaneler hizmet vermeye devam edecektir.

18 Yaşından Küçükler Eczanede Çalışabilir Mi?

18 yaşından küçüklerin eczanede çalışması yasal olarak mümkündür, ancak bazı şartlar ve kısıtlamalar bulunabilir.

Türkiye'de çocuk işçi olarak tanımlanabilecek yaş grubu 15 ile 17 yaş arasıdır ve bu yaş grubundaki çocuklar ancak belirli şartlar altında ve belirli sektörlerde çalışabilirler. Eczanede çalışan çocuk işçilerin mesleki eğitim alması ve sağlık güvenliği kurallarına uyması gerekir.

Öncelikle, çalıştırılacak çocuğun ailesi tarafından yazılı izin verilmesi gerekir ve bu izin belgesi iş yerinde saklanması gerekir. Ayrıca, çalışma saatleri belirli sınırlamalar içermelidir ve çalışma saatlerinin en fazla 40 saat olması ve haftalık en fazla 2 gün olması gerekir.

Eczacılık sektöründe çalışmanın yasal sınırlamaları ve kuralları mevcuttur ve bu nedenle, 18 yaşından küçük çocuk işçilerin eczanede çalışması durumunda yasal olarak uyması gereken kurallar ve sınırlamalar bulunabilir. Öncelikle, eczanede çalışacak çocuğun eğitim durumunu, sağlık güvenliği kurallarını ve yasal kısıtlamaları araştırmanız ve uyması gerektiğini anlamanız önerilir.

Eczaneler 29 Ekim'de Açık Mı?

29 Ekim diğer resmi bayramlardan farklıdır. Çünkü bir gün öncesinde yani 28 Ekim’de saat 13.00’dan sonra tatil başlar. Tüm resmi kurum ve kuruluşlar 28 Ekim saat 13.00’dan sonra tatile girer. 29 Ekim mesai bitimine kadar tatil devam eder. Eczanelerde de aynı durum geçerlidir. Yalnızca nöbetçi eczaneler hizmet vermektedir.

Eczaneler 23 Nisan'da Açık Mı?

23 Nisan ülkemizde çocuk bayramı olarak kutlanan resmi tatil günüdür. Diğer resmi tatil günlerinde ki kural 23 Nisan günü için de geçerlidir. Eczaneler 23 Nisan’da hizmet vermez yalnızca nöbetçi eczaneler açıktır.

Eczanede Bulundurulması Zorunlu İlaçlar Nelerdir?

Türkiye'de eczanelerin bulundurması zorunlu ilaçlar aşağıdaki gibidir:

·        Antibiyotikler

·        Kan şekerini düzenleyen ilaçlar

·        Kalp ve damar hastalıkları için kullanılan ilaçlar

·        Tüberküloz tedavisi için kullanılan ilaçlar

·        Analjezikler (ağrı kesici ilaçlar)

·        Anti-enflamatuar ilaçlar

·        Antidepresanlar

·        Epilepsi tedavisi için kullanılan antiepileptik ilaçlar

·        Astım ve akciğer hastalıkları için kullanılan bronkodilatör ilaçlar

·        Kalp yetmezliği için kullanılan diüretik ilaçlar

·        Kan basıncını düzenleyen ilaçlar

Eczaneler 30 Ağustos'ta Açık Mı?

Eczaneler 30 Ağustos’ta hizmet vermemektedir. Yalnızca önceden belirlenmiş nöbetçi eczaneler açıktır. Nöbetçi eczanelerin listesine şehrinizin belediye web sayfasından erişim sağlayabilirsiniz.

 

 

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir