Domates Dondurulur Mu?

Domates Dondurulur Mu?
17.10.2022 16:35
Hangi ürünleri dondurmamız, hangilerini dondurmamamız gerektiğini hepimiz merak ederiz. Domates, dut, dereotu, dalak, dolma dondurulur mu? Enginar, erik, ekmek, elma, ezme dondurulur mu? Güncel cevaplarla sizler için araştırıldı…

Eğer domatesleri rendeleyerek saklamak istiyorsanız, güzelce yıkayın ve ikiye kesin. Kabuklarına dikkat ederek rendeleme yapın. Fazla suyunu süzmek için süzgeç kullanın. Elde ettiğiniz domatesleri buzdolabı poşetlerine pay edin ve buzluğa koyarak saklayın.Bu şekilde domateslerinizi 10-12 ay kadar güvenle saklayabilirsiniz. Bütün haldeki domatesleri buzluktan saklıyorsanız, çıkardıktan sonra kullanmak için bir süre bekleyin. Zaten siz dilimlemeye başladığınızda domatesin kabukları kendiliğinden soyulacaktır.

Dut Dondurulur Mu?

Dut meyvesini isterseniz derin dondurucuda çok uzun bir süre boyunca taze olarak muhafaza edebiliriz. Bildiğiniz üzere dut çok ama çok narin bir meyve olduğundan meyveyi dikkatli bir şekilde yıkamanız ve güzelce paketlemeniz gereklidir. Sert kapaklı bir kap işinizi görecektir. Uzun süreli olarak saklama işlemi yapabilirsiniz.

Dereotu Dondurulur Mu?

Dereotlarını yıkadıktan sonra kağıt havlu veya sebze kurutucusu ile iyice kurulayın. Sonra yıkayıp, iyice kuruttuğunuz dereotlarını hava geçirmez kapların içine koyarak buzdolabında saklayabilirsiniz. Aylarca gönül rahatlığıyla saklayabilirsiniz.

Dalak Dondurulur Mu?

Dalak; sakatat kısmına girdiği için, parçalar halinde kesildikten sonra tek kullanımlık, porsiyonlar halinde poşetlenip derin dondurucuya konulmalıdır. Sakatatlar derin dondurucuda 3 aya kadar taze kalabilmektedirler. Dalak gibi ürünler olabildiğince hızlı şekilde tüketilmelidir.

Dolma Dondurulur Mu?

Yaz mevsiminde patlıcan, biber, yaprak sarması gibi birçok taze sebzelerle yapılan dolma, Türk mutfağının en önemli klasik yemeklerindendir.  Buzlukta saklayacağınız dolma için, iç harcı dolmaları doldurduktan sonra buzdolabı poşetinin içine koyup havasını alarak paketlemeniz yeterli olacaktır. Sıkıca bağladıktan sonra buzluğa koyabilirsiniz.

Enginar Dondurulur Mu?

Pişmiş enginarı buzdolabı poşetlerine veya hava geçirmeyen kaplara koyarak saklamalısınız. Kararmalarını önlemek için enginarların üzerine az miktarda limon suyu dökebilirsiniz. Enginarın hava almadığından emin olarak buzluğa ya da derin dondurucuya koyabilirsiniz.

Erik Dondurulur Mu?

Erikleri iyice sudan geçiriniz. Saplarını ve çürük olanları ayırınız. Tüketeceğiniz miktarlarda paketleyiniz. Sonrasında dondurucuya yerleştiriniz. Elinizle yayarak yerleştirirseniz daha az yer kaplayacaktır. Bu şekilde aylarca saklama yapabilirsiniz.

Ekmek Dondurulur Mu?

Ekmek dondurucuda çok daha uzun süre saklanabilmektedir. Dondurucudan çıkarıldıktan sonra çözünen ekmekler, dondurulmadan saklanan ekmeklere göre daha yumuşak ve tüketilebilir haldedir. Ekmek kilitli buzdolabı poşetlerinde saklamak gerekmektedir. Poşetlerin üzerine işlem tarihide yazılmalıdır. 2-4 ay boyunca saklayabilirsiniz. Böylece ekmek israfını da önlemiş olursunuz.

Elma Dondurulur Mu?

Elma; dondurucu poşetlerine, içine mümkün olduğunca az hava girecek şekilde yerleştirmeye özen göstererek koyulabilir. Dondurucuya güvenle yerleştiriniz. Elmalar 6 ila 9 ay arasında dondurucuda rahatlıkla saklanabilmektedir.

Ezme Dondurulur Mu?

Ezme; soğan, domates ve biberin ezilerek bir araya getirildiği bir tür meze kıvamında bir üründür. Meze sofralarının vazgeçilmeyen tatlarından olan ezme, hemen her kişinin ekmekle beraber seve seve tüketeceği bir gıdadır. Buzdolabı içinde tazeliğini 6 - 7 ay koruyabilen ezme, serin ve güneş görmeyen odalarda da 4 - 5 ay kadar tazeliğini koruyabilir. Kavanozların kuru ve temiz olması, kavanoz kapaklarının sağlam olması da ezmenin uzun zaman taze kalmasını yardımcı olacaktır. 

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir