Doğumdan Sonra Cinsel İlişkide Kanama Neden Olur?

Doğumdan Sonra Cinsel İlişkide Kanama Neden Olur?
14.12.2022 23:04
Kadınların hayatlarındaki en zor dönemlerden biri doğum ve sonrasıdır. Bu süreç hakkında merak ettiklerinizi sizler için yanıtlıyoruz. Doğumdan sonra cinsel ilişkide kanama neden olur, cinsel isteksizlik nasıl geçer, çatlak oluşur mu, çok kanama olur mu? Doğumdan sonra dikişler ne zaman iyileşir, diş ağrısı neden olur, dökülen saçlar tekrar çıkar mı? İşte detaylar.

Doğum sürecinin sorunsuz bir şekilde tamamlanmasının ardından vücudun kendini toparlayabilmesi için bir süre zamana ihtiyacı olacaktır. Eşler bu konuda birbirlerine saygılı ve anlayışlı olmak zorundadır. Çünkü doğum süreci başlangıcından sonuna ve daha sonrasına kadar devam eden güzel olduğu kadar da çok yıpratıcı bir süreçtir.

Sezaryen ya da normal doğum olsun kadınların cinsel ilişkiye girmeden önce 4-6 hafta kadar beklemesi tıbbi açıdan da çok önemlidir. Çünkü bu dönemde kadın enfeksiyon kapmaya çok açıktır. Bu süreden önce girilen cinsel ilişkilerde ağrı, sancı, yanma ve kanama meydana gelebilir.

Doğumdan Sonra Cinsel İsteksizlik Nasıl Geçer?

Doğum sonrasındaki cinsel istekte azalmanın altında hem fiziksel hem de psikolojik sebepler yatmaktadır. Doğumdan sonra doğal bekleme süresi olan 6 haftadan sonra özellikle kadınlarda hala cinsel arzu yoksa bunun nedeni azalmış östrojen yani kadınlık hormonundan kaynaklı olabilir. Vajinada kuruluk sebebiyle cinsel ilişki esnasında canı yanan kadın da cinsel ilişkiden uzak durmak isteyecektir

Bunun için kayganlaştırıcı jel kullanabilirsiniz. Ayrıca kadın doğumdan sonra vücutlarının eskisi gibi olmadığını değiştiğini hissettiği için de cinsellikten kaçınabilir. Zamanla bütün hormonlar yerine oturacak ve vücut kendini toparlayacaktır. Eğer cinsel isteksizlik devam ediyorsa mutlaka doğum sonrası depresyonu için bir uzmandan destek almalısınız.

Doğumdan Sonra Çatlak Oluşur Mu?

Gebelikle birlikte kilo almaya başlayan vücudunuz, elastik yapısını kaybederek, deri yüzeyinde çatlaklar oluşabilir. Özellikle karın bölgesi, göğüs ve kalçalarda oluşan bu rahatsız edici görüntüler bütün kadınların yaşayabileceği bir deri reaksiyonlarıdır. Organik yağlar kullanarak ve bol bol su tüketerek çatlak oluşmasına engel olabilirsiniz.

Doğumdan Sonra Çok Kanama Olur Mu?

Doğum sonrası kanama dönemine “lohusa” dönemi denilmektedir. Her kadın farklı bir lohusalık dönemi geçirecektir. Akıntılar uzun süre devam eder ilk günler yoğun bir regl kanaması gibi olur. Yaklaşık 6 hafta kadar devam eden bu süreçte son haftalara gelindiğinde kahverengi lekeler şeklini alması gerekmektedir. Yoğun bir şekilde kanama olmamalıdır. Eğer kanamanız çok yoğun şekilde gelmeye devam ediyor ve hiç azalmıyorsa mutlaka doktora görünmelisiniz.

Doğumdan Sonra Dikişler Ne Zaman İyileşir?

Normal doğumda da eğer hekim gerekli görürse, bebeğin vajinadan çıkışının kolaylaşması ve sağlıklı bir doğum süreci geçirilebilmesi için vajina girişine kesi atılır. Bu hekimin karar verebileceği bir durumdur. Daha sonrasında genellikle vücut tarafından emilen ip ile dikiş atılır. Bu dikişler enfeksiyon ya da başka bir problem yoksa, ilk 1-2 hafta içerisinde iyileşir.

Doğumdan Sonra Diş Ağrısı Neden Olur?

Gebeliğin ilk dönemlerinde daha sık görülen kusma sonucunda ağızın içerisinde biriken asidik maddeler, diş hassasiyetine ve diş çürüklerine neden olmaktadır. Bundan dolayı dişleri sık sık temizlemek ve ağız bakımına özen göstermek gerekmektedir.

Çünkü dişlerinizde bir problem olursa hekimler özellikle hamile hastalara müdahale etmekten kaçındığı için doğum sonrasında tedavi ettirebilirsiniz. Ayrıca değişen hormonlardan kaynaklı olarak diş eti problemleri ve buna bağlı olarak da diş ağrısı meydana gelebilir.

Doğumdan Sonra Dökülen Saçlar Tekrar Çıkar Mı?

Doğumdan sonra vücut yaşamış olduğu hormonal değişikliklerden kaynaklı olarak pek çok sorunla karşı karşıya gelmektedir. Ağız ve diş eti problemleri, kilo, tırnak hassasiyeti-kırılması, saç dökülmesi gibi problemler yaşanabilmektedir. Saç dökülmesi özellikle3-4aydan itibaren yoğunlaşır ama bunun için panik yapmanıza gerek yok. Bunlar geçici dönemler bunu tekrardan hatırlatalım.

Saç dökülmesi kadınlık hormonunun vücutta azalmasından kaynaklı olarak meydana gelir. Ve herhangi bir tedaviye ihtiyaç yoktur. Zamanla vücudunuz iyileşecek ve hormon seviyeleri ideal düzeyine çıkacaktır.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir