Doğum Sonrası İdeal Bebek Kilosu Nasıl Olmalı? Bebeklere Nasıl Doğru Şekilde Kilo Aldırılır?

Doğum Sonrası İdeal Bebek Kilosu Nasıl Olmalı? Bebeklere Nasıl Doğru Şekilde Kilo Aldırılır?
06.08.2022 14:53
Yeni doğan bebeklerin kilo seviyelerinden ziyade, ilk 6 aylık süreçteki kilo seviyeleri sağlık durumunu etkiler. İdeal bebek kilosu nasıl olmalıdır? Bebeklere doğru şekilde nasıl kilo aldırılır, bebeğin doğu ağırlığını belirleyen şeyler nelerdir?

Bebek doğduktan sonra insanlar anne babalara sık sık "Bebek doğduğunda kaç kiloydu?" diye soruyorlar. Bir bebek kaç kilo doğarsa doğsun, sağlıklı olup olmadığını anlayamazsınız. Ancak ilerleyen haftalarda kilo alımını izlemek mantıklıdır. Bebeğinizin boyu ve kilosu her kontrolde ölçülecektir. Bu değerler bebeğin kendi doğum ağırlığına dayanmaktadır.

Bebeğimin Kilosu Normal mi?


Her bebek farklı gelişir. Bir bebeği kendi ağırlığı üzerinden değerlendirmeniz gerekir. Bebeğinizin doğum ağırlığına bağlı olarak, aşağıdaki kilo artışlarını fark edebilirsiniz:

 Küçük oğlunuz yaklaşık beş ayda doğum ağırlığını iki katına, bir yaşına geldiğinde ise üç katına çıkmış olabilir.

 Kız bebek ağırlık değişiklikleri erkeklerin ortalama ağırlığına bağlıdır. Örneğin, bir erkek bebek bir yaşında doğum ağırlığının üç katına ulaşırken, bir kız bebek 15. Ayda bu seviyeye gelir.

Bebekler Ayda Kaç Kilo Alır?

Bebeğinizin kilo alımını izlemek için takip edebileceğiniz kilo alma ortalamaları vardır. Bir bebeğin aylık kilo alımı genellikle:

Yenidoğan ağırlığı: Bebekler yaşamlarının ilk birkaç haftasında kilo verirler. Normal doğum kilosuna yaklaşık iki hafta içinde dönebilirler.

0-3 ay arası bebek ağırlığı: Bebekler 3 aylık olana kadar haftada ortalama 140-200 gram alırlar.

3-6 aylık bebek ağırlığı: 3-6 aylık bebekler her hafta yaklaşık 105-147 gram kilo alır.

6-12 aylık bebek ağırlığı: 6 aylıktan 1 yaşına kadar olan bebekler haftada ortalama 70-91 gram alır.

Doğumdan Sonra Bebekler Neden Kilo Kaybeder?


Yenidoğanların ilk hafta doğum ağırlığının yaklaşık %10'unu kaybetmesi normaldir çünkü annenin vücudu kolostrum olarak da adlandırılan kolostrumu ilk birkaç gün içinde üretir. İlk birkaç gün boyunca bebeğiniz kolostrum üretimi nedeniyle kilo verebilir. Anne sütü bebeklerde kilo alımına katkıda bulunur. İçiniz rahat olsun, bebeğiniz ortalama iki hafta içinde normal doğum ağırlığına dönecektir.

Bebeğin Doğum Ağırlığını Ne Belirler?

Kaç hafta hamile olduğunuza bağlı olarak bebeğinizin doğum kilosu değişebilir. Gebelik haftasında doğan bebekler prematüre bebeklerden daha ağır olabilir. Bebeklerde boy ve kilo gelişimini etkileyen başka birçok faktör vardır. İkiz veya üçüz gibi çoğul doğumlarda bebek zayıf olabilir. İlk bebeğiniz doğduğunda hafif olabilir. Hamilelik sırasında annenin obezitesi veya diyabeti bebekte kilo alımına neden olabilir. Yeni doğan kızlar, erkeklerden biraz fazla kilolu doğabilirler. Hamilelikte anne sağlığı, dengeli beslenme, aşırı kilo alma gibi durumlar da bebeğin kilosunu etkileyebilir. Yetişkin ağırlığı bebeğin doğum ağırlığından hesaplanamaz. Ancak sağlıklı, dengeli beslenme ve genetik faktörler, bebeğinizin büyüdüğünde ulaştığı kiloyu etkileyebilir.

Bebeklere Doğru Şekilde Nasıl Kilo Aldırılır?

Altı ay bir bebek için çok önemli bir zamandır. Emziren bu bebekler annelerinden yeterli ve kaliteli anne sütü alamadıklarında zayıflarlar. Anne sütü bebeklerde kilo alımını önlemeye yardımcı olurken, anne-baba arasındaki dikkat eksikliği ve tartışmalar gibi faktörler bebeği duygusal olarak etkileyebilir. 1. Pişmiş yemekler yerine evde hazırlanabilen pirinç veya undan yapılan yiyecekleri tercih edin.

2. Her yaş için önemli bir besin kaynağı olan yoğurdu yavaş yavaş bebeğinize vermek, bebeğinizin kemik gelişimine yardımcı olabilir.

3. Pişmiş yemeklerinizde sebzeleri püre haline getirip bebeğinize yedirebilirsiniz. 

4. Vücudunuzun ihtiyaç duyduğu vitaminleri etkin bir şekilde karşılayan meyve suyu ile bebeğinizi besleyebilirsiniz.

5. Bebeğinizi mümkün olduğunca gece emzirmeye çalışın. Bu sayede anne sütünün besin değeri kilo vermeyi engeller.

 

İlgili Haberler

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

En Çok Okunan Haberler

SAĞLIK Kategorisinde Öne Çıkanlar

İlginizi Çekebilir