Doğal Sit Alanı İlan Edilen Van Gölünün Koruması Arttırılıyor!

Doğal Sit Alanı İlan Edilen Van Gölünün Koruması Arttırılıyor!
05.08.2022 15:52
Van Gölü ve çevresinin Resmi Gazete'de yayımlanan kararla "doğal sit-sürdürülebilir koruma ve kontrollü kullanım alanı" olarak ilan edilmesi Van Gölü’nün korunması sağlanacak. Van Gölü için yapılan düzenlemeler neler? Van Gölü nasıl korunacak? İşte detaylar…

Yöre halkının "deniz" dediği Van Gölü'nün kirlenmesini önlemek için çalışmalar başladı. Van Gölü 3.000 713 kilometrekarelik alanıyla Türkiye'nin en büyük gölüdür ve gelecek nesiller için temiz kalacaktır. Aşırı buharlaşma nedeniyle su seviyesinin giderek düştüğü ve son dönemde artan sıcaklık nedeniyle yağışların azaldığı göl ve çevresi, "Doğal Varlıkları Sürdürülebilir Koruma ve Değerlendirme Yönetim Alanı" olarak tescillendi.  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan, kararı sosyal medya hesabından paylaştı. Resmi Gazete'de yayımlanan kararla, Van Gölü çevresindeki yapılaşma ve imar planlarına ilişkin projeler Devlet Çevre, Şehircilik ve İklim Dairesi Başkanlığı Tabiat Varlıkları Bölge Komisyonu tarafından değerlendirildikten sonra uygulanacak.


 Komisyon, Van Gölü'ne dökülen akarsuların arıtılmasından kaynaklanan kirliliğin önlenmesi kararıyla, vatandaşların ve turistlerin yararlanabileceği, yasaya uygun düşük yoğunluklu turistik tesisler yapılmasına da karar verdi. Tüm göl kenarı toplulukları, %100 kapasitede çalışan ve kirletici içermeyen garantili kanalizasyon arıtma tesisleridir.

Van Gölü Artık Daha Temiz Olacak!

 Havza su alımı ve su yönetimi ile oluşturulan yeni alanlar için çeşitli eğitim programları düzenlenmiş olup, Devlet Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Ofisi ve Göller sürekli olarak denetimlere tabi tutulacak. Yapılan düzenlemeler sayesinde Van Gölü’nün koruma altına alınması gelecek nesiller için büyük bir doğal miras olacaktır. Bu konuda atılan çok ciddi adımlar vardır. Van Gölü’nün daha temiz kalması adına yapılacak çalışmalar konusunda pek çok açıklama yapıldı. Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Edebiyat Fakültesi Coğrafya Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Faruk Alaeddinoğlu yaptığı açıklama kapsamında yapılan düzenlemeler sonucunda Van Gölü’nün ve çevresinin temizlenmiş ve daha korunaklı olacağı konusunda inançlı olduğundan bahsetmiştir. Vangölü Aktivistleri Derneği Başkanı Erdoğan Özel de ayrıca bu kararı oldukça desteklediğini belirtti. Bütün bu düzenlemelerin nasıl bir sonuca ulaştıracağını ise zamanla göreceğiz.

İlgili Haberler

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

En Çok Okunan Haberler

GÜNDEM Kategorisinde Öne Çıkanlar

İlginizi Çekebilir