Devlet Memuru Federasyon Başkanı Olabilir Mi?

Devlet Memuru Federasyon Başkanı Olabilir Mi?
17.12.2022 02:01
Ülkemizde devlet memuru olmak isteyen birçok kişi vardır. Devlet memuru federasyon başkanı olabilir mi, fenni mesul olabilir mi? İletişim fakültesi mezunları devlet memuru olabilir mi ? Devlet memuru fahri trafik müfettişi olabilir mi? Gayrimüslimler, gıda mühendisi devlet memuru olabilir mi? Devlet memuru iş sağlığı ve güvenliği uzmanı olabilir mi? gibi devlet memuru olmak isteyen kişiler tarafından çokça merak edilen soruları sizler için cevapladık.

657 sayılı kanun kapsamında İl Özel İdareleri, Genel ve Bütçe Katmalı Kurumlarda, kefalet sandıklarında ve belediyelerde görev yapan memurlar federasyonlarda fiilen görev yapabilmektedirler.

Devlet Memuru Fenni Mesul Olabilir Mi?

İnşaat mühendisi, makine mühendisi, elektrik mühendisi ve mimarlar fenni mesuliyet sahibi olabilirler. Eğer bu kişiler mesleklerini devlet kurumunda icra ediyorlarsa da fenni mesul olabilirler.

İletişim Fakültesi Mezunları Devlet Memuru Olabilir Mi?

Evet, iletişim fakültesinden mezun olan kişiler lisans düzeyinde kpss sınavına girdikten sonra devlet memuru olabilme şansına sahiptirler. Ancak bu sınavda iyi bir puan almaları gerekir. 90 ve üzeri alan kişiler iyi bir tercih yaptıkları dahilinde devlet dairelerine yerleşebilmektedir. Ancak bu durum düşük olasılıklıdır. İletişim fakültesi mezunları genelde özel sektörde çalışıyorlar ya da başka alanlara yöneliyorlar.

Devlet Memuru Fahri Trafik Müfettişi Olabilir Mi?

Fahri trafik müfettişi olmanın bazı şartları vardır. Bu şartlar arasında TC vatandaşı olmak, yüksekokul mezunu olmak, en az 40 yaşında olmak, en az 10 yıllık sürücü belgesi sahibi olmak vardır. Eğer devlet memuru bu şartları taşımıyorsa fahri trafik müfettişi olamaz.

Gayrimüslimler Devlet Memuru Olabilir Mi?

657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’na göre memur olma şartları arasında müslüman olmak yoktur. Memuriyet için herhangi bir din ve mezhep şartı aranmamaktadır. Devlet memuru olmak isteyen gayrimüslimler de devlet memuru olabilmektedir. Memur olabilmek için en önemli şart Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmaktır.

Gıda Mühendisi Devlet Memuru Olabilir Mi?

Gıda mühendisliği fakültesinden mezun olan kişiler gıda alanıyla ilgili firmalarda çalışabilirler. Gıda Tarım Hayvancılık Bakanlığı, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Avrupa Birliği Bakanlığı, Çalışma Sosyal Güvenlik Bakanlığı gibi kurumlarda gerek mühendis gerekse uzman olarak görev yapabilirler. Gıda sektörü üzerine kurulu işletmeler gerekli kontrol ve denetimlerin yapılabilmesi için gıda mühendislerine ihtiyaç duymaktadırlar. Devlet sektörü de gıda temelli işletmelere sahip olduğu için bu işletmelere üretim sürecinde kontrolleri yapması adına gıda mühendisi alımı yapmaktadır. Yani gıda mühendisleri devlet memuru olabilmektedirler.

Devlet Memuru İş Sağlığı Ve Güvenliği Uzmanı Olabilir Mi?

657’e tabi olan devlet memurlarının iş sağlığı ve güvenliği uzmanı olmasında herhangi bir sıkıntı yoktur fakat bununla birlikte tüm memurları kapsamamaktadır. Sadece; biyologlar, mimarlar, mühendisler ve teknik personeller bu önceliğe tabidir.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir