Cumhurbaşkanı Erdoğan Başkanlığındaki MGK Toplantısı Sona Erdi!

Cumhurbaşkanı Erdoğan Başkanlığındaki MGK Toplantısı Sona Erdi!
21.07.2022 20:30
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın başkanlığında yapılan Milli Güvenlik Kurulu (MGK) Toplantısı sona erdi. Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde gerçekleştirilen toplantıda neler konuşuldu? Toplantıda hangi kararlar alındı? Toplantı sona erdi mi? İşte, MGK toplantısıyla ilgili tüm detaylar...

MGK (Milli Güvenlik Kurulu),Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın başkanlığında toplandı. Suriye operasyonu ve terörle mücadele kapsamında gerçekleştirilen toplantı,  yaklaşık 3 saat sürdü. Basına kapalı olarak gerçekleştirilen toplantı sonrasındaki açıklamadaki Yunanistan detayı ise ilgi çekti. 

Bildiride Yunanistan Detayı

MGK toplantısından sonra yapılan yazılı açıklamada; "Yunanistan'ın kışkırtıcı eylemlerine ilave olarak karasuyu ve hava sahası ihlallerini artırarak devam ettirmesinin kabul edilemez olduğu ifade edilmiştir. Yunanistan yönetimine ayrıca; düzensiz göçmenlerin hayatlarını tehlikeye atan, insan hakları ve insancıl hukuka aykırı faaliyetlerine bir kez daha son verme çağrısında bulunulmuştur'' ifadeleri yer aldı. 

Ukrayna ve Rusya Savaşı

MGK bildirisinde aynı zamanda Ukrayna ve Rusya savaşı hakkında da değerlendirmeler yapıldı. Bildiride; ''Ukrayna ve Rusya arasındaki savaşın daha fazla can kaybına ve yıkıma yol açmadan bir an önce sona erdirilerek kapsamlı ateşkes ilan edilmesi yönündeki çağrımız tekrarlanmış; bu kapsamda Türkiye'nin kalıcı barışın tesisi ile küresel çapta bir gıda krizine dönüşmekte olan meselenin çözümü istikametindeki gayretlerinin devam edeceği belirtilmiştir.'' açıklaması yapıldı. 

NATO Liderler Zirvesi Değerlendirildi

Madrid'de gerçekleştirilen NATO liderler zirvesi ve neticeleri tüm detayları ile ele alınmış; Türkiye'nin yetmiş yıldır mensubu olduğu ittifaktaki yükümlülüklerini eksiksiz bir şekilde ve samimiyetle yerine getirdiği hatırlatılarak, aynı yaklaşımı ittifakın diğer üyelerinden de beklediği vurgulanmıştır. Bu kapsamda müttefiklerimiz, FETÖ ve tüm isimlendirmeleriyle birlikte PKK/KCK-PYD/YPG ile mücadelede Türkiye'nin yanında yer almaya ve destek vermeye davet edilmiştir. Terör örgütleriyle iş birliği içindeki ihanet şebekesinin tamamen bertaraf edilmesi yönündeki çabaların kararlılıkla sürdürüleceği güçlü şekilde teyit edildi.

İlgili Haberler

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

En Çok Okunan Haberler

GÜNDEM Kategorisinde Öne Çıkanlar

İlginizi Çekebilir