Crop Giymek Günah Mı?

Crop Giymek Günah Mı?
22.11.2022 22:48
Crop giymek günah mı? Çekiliş günah mı? Çalışmamak, çalgı, çorapla uyumak, çam ağacı süslemek, çekirge öldürmek, çiçek koparmak günah mı? Dinimizde sevapların işlenmesi kadar bazı eylemler sonuncunda günah işlemekte mümkündür. Günahlardan kaçınmak kulların görevidir. Günah ile ilgili merak edilen tüm detayları okuyucularımız ile paylaştık...

Kadının örtüsünün şekli, rengi ve diğer konularda net yargıya ulaşmak zor olabilmektedir. Kadınların ev dışında veya yabancı erkeklerin bulunduğu mekanlarda, normal ev içi elbisesinin üstüne bir dış elbise daha giymeleri gerekmektedir. Eli ve yüzü dışında bütün vücudunu örtmesi gerekmektedir. Bu sebepten dolayı crop giyildiğinde bel ve karın kısmı açık kaldığından günaha girilmiş olunacaktır.

Çekiliş Günah Mı?

Çekilişe katılanlar, çekilişe katılmak için, ayrıca para vermedikleri sebebiyle bu eylem caiz olmaktadır.

İki veya daha çok bireyin, aralarında para toplayarak bir emanetçiye bırakıp, aralarından seçtikleri birinin veya vekilinin, bunu fakirlere, hayır kuruluşlarına dağıtması caiz olduğu gibi, fakirler arasında kura çekip kazananlarına paylaşması da caiz olarak kabul edilir.

Kendi aralarında piyango çekip kazananların, vermiş oldukları paradan fazla almaları durumunda ise bu eylem kumar olacaktır.

Çalışmamak Günah Mı?

İhtiyaçlarını karşılamak için, fazla çalışmak sünnet olarak bilinmektedir. Kişilerin gösteriş için, övünmek için, ihtiyaçtan fazla kazanmak, tahriren mekruh veya haram kılınmıştır. Dünyalık kazanmak için çalışmak, günah olmaz. İşsizlik sadece geçinme zorluğu açısından değil pek çok açıdan sorun olarak kabul edilmektedir. Müminin çalışması ibadet sayılsa da imansızın çalışması ibadet olmayacaktır.

Çalgı Günah Mı?

Peygamber Efendimiz (asm)'in sünnetine uygun eğlenmeyi ve çalgıyı haram kılmamıştır. Çünkü bireylerin bazen bu gibi şeylere de ihtiyacı bulunmaktadır. Dini musiki ruhun gıdası olarak bilinmektedir. Fakat,

·        Şehveti tahrik edici, ahlak bozucu saz ve çalgılar,

·        Toplum yapısında çalışma, ibadet ve düşünme ruhunu öldürmekte olan ve zamanı boşa harcamayı aşılayan her türlü eğlence ve çalgı haram kılınmıştır.

Çorapla Uyumak Günah Mı?

İslam dininde çorapla yatmanın hiçbir günahı bulunmamaktadır. Ama çorabın temiz olması şartı bulunmaktadır. İslam dininde uyku adabı konusunda yer alan ifadelere göre temizlik önemli bir detaydır. Yatma adabı dersinde, kişinin çorap veya üzerindeki kıyafetlerle yatmaması önemli bir yer taşımaktadır.

Çam Ağacı Süslemek Günah Mı?

Yılbaşı kutlamak çam ağacı süslemek Hristiyanlara ait bir gelenek olarak karşımıza çıkmaktadır. Müslümanların bu tip kutlamalardan, etkinliklerden uzak durması gerekir. Fakat çam ağacı süslemenin caiz olmadığı belirtilir.

Çekirge Öldürmek Günah Mı?

Çekirgelere engel olamıyor ve bize zarar veriyorsa onları öldürme caiz olarak kabul edilir, haram değildir. Öldürmeden uzaklaştıramıyorsanız eğer size evinize ürününüze zarar veriyorsa öldürebilmesinde herhangi bir sakınca bulunmamaktadır. Bu taktirde günah olması söz konusu olmayacaktır.

Çiçek Koparmak Günah mı?

İhtiyaç olmadan bitkilere zarar vermek, onun ibadetine engel olmanın ta kendisidir. Fakat ihtiyaç durumunda onları kesmek ya da başka maksatla kullanmak da helal olarak kabul edilir.

Dinimizde, insanların kul haklarına saygılı olması emredilmiş bir eylem olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu nedenle de insanların bahçelerinde yetişen meyvelerden, çiçeklerden, otlardan bahçe sahiplerinden izin alınmadan yenilmesi, alınıp satılması caiz olmayacaktır.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir