Cinsel İsteksizliğin Psikolojik Nedenleri Nelerdir?

Cinsel İsteksizliğin Psikolojik Nedenleri Nelerdir?
17.10.2022 22:23
Bireyler hakkında psikolojik araştırma yaparken bilinçaltına inilir. Psikolojik açıdan bir inceleme ile araştırmalar gerçekleştirdik. Cinsel isteksizliğin, cilt hastalıklarının, dağınıklığın psikolojik nedenleri nelerdir? Dedikodunun, diyabetin psikolojik nedenleri nelerdir?

Cinsel isteksizlik, çocukluktan kalma ya da yakın geçmişte olayların bilinçaltına inerek bireyde olumsuz durum bırakmasıdır. Bireylerin bu durumunu psikologlar incelediğinde küçük yaşlarda gördüğü ya da istismara uğraması ile cinsel açıdan isteksizlik meydana gelir.

Yakın geçmişte yaşanan travma tarzı olaylar da bireyde uzun psikolog sorunlara yol açabilir. İki kişi arasında yaşanan ilişki de olumsuz bir olay sonucunda cinsel isteksizliği meydana gelebilir. Bu da bireyde uzun süreli tedavi edilmesi gerekilen durum oluşturur.

Cilt Hastalıklarının Psikolojik Nedenleri Nelerdir?

Psikoloji araştırmalarında kişilerde iz bırakan birçok olay olmaktadır. cilt hastalıklarının da psikolojik bir travma yaşanması sonucu meydana geldiği araştırılmıştır. Eğer birey kendini çok baskı altında hissediyor ve bunu dışarıya yansıtmıyorsa cilt hastalıkları meydana gelir. Örneğin ciğeriniz ve kabiniz kan pompalamaz bu anlarda. Baskılanan durumlarda daha çok kötü hissettiğiniz için vücudunuz herhangi bir noktasından sorun şeklinde rahatsızlık oluşur.

Cilt hastalığını yok etmek için iyi bir psikolog ile sürekli görüşmeler halinde ortadan kaldırabilirsiniz. Bu sayede bilinçaltına inerek uzun süreli cilt problemlerinizi çözüme kavuşturacaksınız. Daha kötü bir sonuçla karşılaşmamak için bunu hem fiziksel hem de ruhen bir çözüme kavuşturmak sizleri sağlığına kavuşturur.

Dağınıklığın Psikolojik Nedenleri Nelerdir?

Aile bireylerinizden biri eğer dağınık ise bu durum psikolojik olabilir. bunun temelinde yatan gerçeklik kişilerin çok gamsız ve narsist bir kişiliğe sahip olmasıdır. Bu kişilerin yapmak istedikleri durumlar ile yapmaları gerekenler arasında tercih yaparak dağınık olmalarına neden olur.

 Kişi daha çok yapmak istediği durumu seçer. Yapması gereken bir konuda kendini hırpalamaz. Dağınık kişiler biraz da aileden gelen sorumsuzluk gibi konularda da kendini ön planda tutar. Anne ya da baba o her daim sorumluluğu hissettirecek bir şey yapmadan tüm sorumluluğu üstlenmiştir. Bu açıdan kişi sorumsuz kişiliğini dağınıklığa da yansıtır.

Dedikodunun Psikolojik Nedenleri Nelerdir?

Dedikodu sadece kadınlara özgü bir olgu değildir. Bunu erkekler de yapar. Hatta çayhane gibi ortamlarda erkekler arasında dedikodunun Allah’ı döner. Bu açıdan cinsiyetçilik yapmamız gerekir. Peki, dedikodunun psikolojik açıdan anlamı nedir. Kişiler kendilerini aşağılık hissettiği için dedikodu yapma gereği duyar. Yani karşı taraftaki olumsuz durumu aslında kendisi de yapar. Böylelikle dedikodu yaparak kendini de bastırır.

Diyabetin Psikolojik Nedenleri Nelerdir?

Diyabetin diğer adı da şeker hastalığıdır. Diyabetin bir kısmı doğuştan bir kısmı da sonradan oluşur. Atalarımızdan miras kalan bu olumsuz durumun psikolojik nedeni ise ansızın gelen korku ile kan şekerinin bir anda yükselmesi ile oluşur. Kan şekeri korku ve ansızın olan olaylardan etkilenerek insülin direncimizi kırar. Böylece psikolojik açıdan etkilenir.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir