Çin Gülü Çiçeğinin Özellikleri Nelerdir?

Çin Gülü Çiçeğinin Özellikleri Nelerdir?
09.08.2022 00:01
Çin gülü uzun saplı büyük ve göz alıcı çiçekleri ile dikkat çekiyor. Çin gülü, gül hatmi ve hibiskus isimleri ile de bilinmektedir. Çin gülü bakımı nasıl yapılır, özellikleri nelerdir, nasıl çoğaltılır, faydaları ve zararları nelerdir? Çin gülü çiçeğinin özellikleri ve bilinmeyenleri meraklıları tarafından sorgulanıyor.

Çin gülü; büyük çiçekleri ile oldukça hoş bir görüntü ortaya koymaktadır. Uzun saplı, göz alıcı, büyük ve farklı renklerde çiçekleri ile bilinir. Çin gülü ayrıca gül hatmi ve hibiskus isimleri ile de tanımlanmaktadır. Saksı ve bahçede kolayca yetişebilen çin gülünün boyu 3 metreye kadar uzayabilir. Yayılım alanı ise yaklaşık 2 metredir. Dalları sık olması sebebiyle bu hali çalıya da benzetilmektedir. Çin gülünü iç mekânda yetiştirmek isteyenler için bitkinin devamlı budama ihtiyacı duyduğunu belirtmekte fayda var. Çin gülü özellikleri;

Yaprakları oval, sert ve yeşil renklidir.

Koyu yeşil renkteki gövdesi yaşlandıkça grileşir.

Park ve bahçelerin peyzajında kullanılır.

Tek ya da gruplar halinde dikilebilir.

Çin Gülü Çiçeği Bakımı Nasıl Yapılır?

Çin gülü çiçeği eşsiz güzelliği ile bitki yetiştiricilerini adeta kendisine hayran bırakıyor. Sağlıklı bir çin gülü çiçeği bakımı; derin bir saksı eşliğinde yapılmalıdır. Bitki her yıl mevcut saksının bir büyük boyu ile değiştirilmelidir. Saksı değişimleri ilkbahar aylarında gerçekleştirilmelidir. Humus açısından zengin topraklar kullanılmalıdır. Çin gülü aşırı sıcak ya da soğuktan hoşlanmaz. Soğuk ortamlarda çiçeğin yaprakları sararabilir. Ilık ortamlar çin gülü için çok güzel ve sağlıklı bir gelişim izlemesine olanak tanır. Çin gülü bol güneşi sever. İdeal oda sıcaklığı 13 – 18 derece arasındadır. Hava sıcaklığının 7 derecenin altına düşmesi durumunda yaşayamaz.

Çin Gülü Çayı Faydaları Nelerdir?

Çin gülü çayı daha çok hibiskus çayı olarak biliniyor. Buna göre çin gülü çayı faydaları neler olduğu meraklıları tarafından sorgulanıyor. Çin gülü çayı faydaları;

İştah azaltıcı özelliğe sahiptir, metabolizmayı hızlandırarak yağ yakımına destek olur.

Vücutta bulunan kötü kolesterolü düşürür, iyi kolesterolü ise dengede tutar.

Kalp ve damar hastalıklarının riskini düşürür.

Hipertansiyonu dengede tutar.

Karaciğer dostudur.

Antidepresan özelliği mevcuttur.

Kan şekerinin düzenlenmesine yardımcı olur.

Çin Gülü Nasıl Çoğaltılır?

Çin gülü büyük ve göz alıcı çiçekleri ile ilgi görüyor. Çin gülü çelik köklendirme yöntemi ile çoğaltılmaktadır. Çin gülünü bu yöntem dâhilinde çoğaltmak için; kök, gövde ya da yapraklardan bir parça kesilir. Kesilen parça farklı bir kapta su ya da toprak ile çoğaltılır. Suya konulan gövdeler bir sonra köklenmeye başlar. Çin gülü çoğaltma işlemi için en doğru zaman Nisan ve Ağustos aylarıdır.

Çin Gülü Lekesi Nasıl Çıkar?

Çin gülü genelde leke bırakmaz. Çin gülünün leke bıraktığı genel anlamda gözlenen bir durum değildir. Ancak çin gülü herhangi bir yer üzerinde leke bıraktığında bu bölgeyi ılık su ile temizlemek yeterli olacaktır.

Çin Gülü Nasıl Yetiştirilir?

Çin gülü bol güneşli havadar ve aydınlık ortamlarda yetiştirilmektedir. Direkt yakıcı bir güneşe maruz bırakılmamalıdır. Çin gülü nemi seven bir yapıdadır humus açısından zengin toprakları sever.

Çin Gülü Zararları Nelerdir?

Çin gülü zararları olduğu genel yorumlara göre kaydedilmemiştir. Çin gülü çayının zararları olduğu ise genel kullanıcı yorumlarına göre değerlendirilmiştir. Çin gülü çayı zararları arasında;

Fazla tüketimi durumunda kişilerin halüsinasyon görmesine neden olabilir.

Bazı kişilerde alerjen etkiler gösterebilir.

Kızarıklık, kaşıntı gibi durumlara neden olabilir.

Hipertansiyonu olan ve gebe kadınlara etkileri bilinmediğinden tavsiye edilmemektedir.

Çin Gülü Zayıflatır Mı?

Çin gülü çayının metabolizmayı etkileyen özelliklere sahip olduğu kaydedilmiştir. Çin gülü çayının tüketiminin İştah azaltıcı özelliğe sahip olduğu bilinmektedir. Bu özelliği ile çin gülü metabolizmayı hızlandırarak yağ yakımına destek olur ve zayıflatır.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir