Cilt Kuruluğuna İyi Gelen Yağlar Nelerdir?

Cilt Kuruluğuna İyi Gelen Yağlar Nelerdir?
01.02.2022 13:00
Cilt kuruması hemen herkeste meydana gelen ve kişileri rahatsız eden bir sorundur. Özellikle kış aylarının gelmesi ile artan bir sorun haline gelen cilt kuruluğunu önlemek oldukça basittir. Beslenme alışkanlığını değiştirerek ya da doğal ürünler kullanarak cilt kuruluğunun önüne geçebilirsiniz.

Cildin pul pul dökülmesi ve kuruması pek çok kişinin sorunudur. Özellikle kış aylarının gelmesiyle birlikte artan cilt kuruluğu için farklı kremler denenmektedir. Bu kremlerin çoğunun etkisi kısa sürmektedir. Cilt kuruluğundan kurtulmak isteyenler doğal yağlardan yararlanabilir ve bu yağlar sayesinde uzun süre bakımlı bir cilde sahip olabilir. Yumuşatıcı etkisi ile bilinen zeytinyağı cilt sorunları için bir numaradır. Tatlı badem yağı, çam ağaçlarının reçinelerinden elde edilen çam terebentin yağı, jojoba yağı ve papatya yağı da kuru ciltler için oldukça etkilidir.

Cilt Kuruluğu Neden Olur?

Cilt kuruluğu tıbbi adıyla kserozis cildin en yüzeyde bulunan tabakası olan epidermiste uygun miktarda su bulunmaması nedeniyle ortaya çıkan bir rahatsızlıktır ve özellikle cildin pul pul dökülmesi şeklinde oluşur. Kuru hava şartlarında cildin sıcaklık ve nem seviyesi düşer ve cilt kuruluğu ortaya çıkar. Bu durum en çok kış aylarında gözlenir. Kalorifer, odun sobası, yerden ısıtma cihazları vücuttaki nemin azalmasına neden olur. Yapılan sıcak banyolar ya da duşlar özellikle yüksek klor içerikli havuzlarda yüzmek cildin nem kaybedip kurumasına neden olur. Ayrıca sert sabun ya da deterjan kullanımı, yeterli sıvı alınmaması, sedef hastalığı, atomik dermatit ve bazı ilaçların yan etkisi de cilt kuruluğuna neden olan diğer etkenlerdir.

Cilt Kuruluğu Hangi Vitamin Eksikliğinden Kaynaklanır?

Vitamin eksikliği nedeniyle vücutta pek çok sorun ortaya çıkar. Cilt kurumasının da nedenleri arasında vitamin eksikliği vardır. Cildin pul pul dökülmesi ya da mat bir görünüm kazanması A vitaminin eksikliğinden kaynaklanır. A vitamini eksikliği yaşayanlar sebze ya da doğal ürünler ile birlikte doğal yağlardan bu vitamini karşılaşabilirler.

Cilt Kuruluğunu Önleyen Yiyecekler Nelerdir?

Cilt kuruluğu önlemek ve sağlıklı bir cilde sahip olmak sanıldığından daha kolaydır. Cilt kuruluğu cildin fazla nem ya da su kaybetmesinden dolayı oluşan bir sorundur. Bu nedenle öncelikle yeteri kadar su tüketmeye önem vermelisiniz. Meyveler su bakımından oldukça zengindir, cilt kuruluğu problemi olan kişilerin sık sık meyve tüketmesi önerilir. Özellik portakal, karpuz gibi su içeriği fazla olan meyveler daha fazla tercih edilmelidir. Sebzelerin tamamı da cildin nem seviyesini korumasında önemli bir etkiye sahiptir.

Cilt Kuruluğuna Zeytinyağı İyi Gelir Mi?

Zeytinyağı yumuşatıcı ve cildi yatıştırıcı etkiye sahiptir. Pek çok kozmetik markası ürünlerinde zeytinyağını tercih etmektedir. Ayrıca geçmiş kültürlere baktığımızda özellikle kadınların cilt bakımı için zeytinyağından yararlandığını görürüz. Günümüzde kuru ciltler için üretilen kremlerin ve cilt bakım ürünlerinin içeriğinde de zeytinyağı yer almaktadır. Zeytinyağı kuru ciltler için birebirdir ve çok etkilidir.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir