Çilek Reçeli Cıvık Olursa Ne Olur?

Çilek Reçeli Cıvık Olursa Ne Olur?
15.10.2022 01:35
Profesyonelleşmiş aşçı ve ev hanımlarının püf noktaları mutfaktır. Yemek kurtarma işlemlerini onlardan başka kimse bilemez. Bu kurtarılabilir işlemlerden biri de yemeğin cıvıklaşmasıdır. Çilek, ayva, süt reçeli cıvık olursa ne yapılır? Şeftali, portakal reçeli ve salça cıvık olursa ne yapılır?

Ezilmiş ve kendine geçmiş meyveleri kullanarak reçel yapabiliriz. Reçel kıvamını da tutturmak çok önemlidir. Eğer cıvık bir kıvamla karşılaşırsak, neler yaparak kurtarabiliriz, gelin inceleyelim. Çilek reçelinin doğru kıvamını sürekli kaynatarak yoğunlaştırabiliriz. İçerisine biraz limon suyu koyarak o kıvam aralığını tutturma şansımız daha yüksektir. Başka türlü kurtarma ihtimaliniz olmayacaktır.

Ayva Reçeli Cıvık Olursa Ne Olur?

Reçelinizi yaparken istemediğiniz bir kıvam olan cıvıklaşma meydana gelebilir. Daha yapımı tamamlanmamış ayva reçelinin içine elma koyarak o cıvık görüntüyü yok etmiş olacaksınız. Elma onun daha yoğun ve tadının da tam kıvama getirmesini sağlar. Uzun süre daha kaynatarak, ayva reçelinin kıvamına dönüşür. Bu sayede reçelinizi kurtarmış olacaksınız. Diğer yanlış yöntemlerden biri de ekstra şeker ve ayva katmaktır. Bu yöntemleri denemeyin reçelin kıvamı ve tadı kaybolur.

Süt Reçeli Cıvık Olursa Ne Yapılır?

Süt, mutfağın vazgeçilmez malzemelerinden biridir. Özellikle tatlıların temel malzemesidir. Süt reçeli de son yıllarda popüler olan enfes tatlardandır. Eğer süt reçelinin kıvamını tutturamadınız ve cıvık bir şekilde olmaya başladı. Bu aşamada içine vanilya katabilirsiniz. Vanilya katıldıktan sonra süt reçelinin o cıvık görüntüsü kaybolacak. Vanilyayı kattınız yine aynı görüntü varsa karbonat veya kabartma tozu ile o kıvam hemen kıvam alabilir. Bu püf noktaları iyi bilmek gerekir, eğer zamanında müdahale edilmezse, reçelin kıvamı bozulur. Kurtarma ihtimalini tamamen ortadan kaybolur.

Şeftali Reçeli Cıvık Olursa Ne Olur?

Nişasta mutfaktaki tatlıların koyu kıvam alması için püf noktalarındandır. Peki, reçel yaparken cıvık bir kıvam aldı, bu durumu nasıl kurtarırız. Şeftali reçelini yaparken cıvık ve koyulaşmamasını önlemek için içine nişasta ve elma katarak o kıvamı daha koyu hale getirebiliriz. Bu sayede şeftali reçelimizi ziyan etmeden mutfaklarımıza kazandırmış olacağız.

Portakal Reçeli Cıvık Olursa Ne Olur?

Mutfağın püf noktalı sırlarından biri de reçel yaparken dikkat edilmesi gerekilen hususlardır. Portakal C vitamini olup, sofralarımızda vitamin deposudur. Portakalın reçelini yaptığımız aşamada cıvık bir hale dönüşmesi ile içine elma katabiliriz. Ya da soğumaya bırakarak reçelin koyulaşmasını sağlarız. Bu sayede reçelin kıvamı kendi haline gelir.

Salça Cıvık Olursa Ne Olur?

Domates salçası ya da biber salçası yaparken dikkat edilmesi gerekilen hususlar vardır. Domatesin kıvamını tutturmak bibere göre daha zordur. Domates sulandığı için cıvıklaşabilir. Domates ve biber oranını kaçırmadan birebir ölçü ile kaynatın. Eğer cıvıklaşma oranı olursa içine biraz salça koyarak yoğunlaşmasını sağlarsınız.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir