Çilek Kompostosu Nasıl Saklanır?

Çilek Kompostosu Nasıl Saklanır?
21.12.2022 22:04
Çilek kompostosu nasıl saklanır, gaz yapar mı? Çilek kompostosu konservesi nasıl yapılır? Çilek kompostosu süt yapar mı? Çilek kompostosu kaç dakika kaynatılır, bozulur mu? Çilek kompostosu yapımı çoğu kişi tarafından sevilmektedir. Yapımı birçok kişi tarafından merak edilen çilek kompostosu hakkında tüm detaylar bu yazımızda sizlerle...

Konserve, buzdolabında muhafaza edilmek şartıyla açıldıktan sonra 2-3 gün içinde tüketmek gerekmektedir. Konservelerin çabuk tüketilebilmesi için çok büyük olmayan kavanozların tercih edilmesi gerekir. Açılmamış konserveler için ise 6 aya kadar saklanabilmektedir. Konsverler serin kuru yerde saklanmalıdır.

Çilek Kompostosu Gaz Yapar Mı?

Çilek gibi çözünebilir lif oranı yüksek gıdalar sindirilirken ekstra gazın ortaya çıkmasına neden olabilirler. Buna bağlı olarak çilek kompostosu da bir miktar gaz yapabilir. Bu nedenle tüketilen porsiyon miktarına dikkat etmek gerekmektedir.

Çilek Kompostosu Konservesi Nasıl Yapılır?

Çilek kompostosu yapmak için;

·        Çilekler öncelikle güzelce yıkanır ve ardından sapları ayıklanır.

·        Büyük boy konserve kavanozlarının içine ortalama 15 adet çilek dörde bölünerek konması gerekmektedir.

·        Üzerine her kavanoz için 5 yemek kaşığı şeker ilave edilmelidir.

·        Üzerlerine kavanoz doluncaya kadar kaynar su konmalıdır.

·        Güzelce yıkanmış sıfır kapaklar sıkıca kapatılması gerekmektedir.

·        Kavanozlar bulaşık makinesine yerleştirilmelidir.

·        70 derece uzun program deterjan konulmadan çalıştırılmaya başlanmalıdır.

·        Program biter bitmez makineden çıkan sıcak kavanozlar ters çevrilip soğuması bu şekilde beklenmesi gerekir ve kapakların tutup tutmadığı kontrol edilmesi gerekir.

·        Soğuyan kavanozlar serin bir yere konularak muhafaza edilmelidir ve içileceği zaman açılıp direk servis yapılmalıdır.

Çilek Kompostosu Süt Yapar Mı?

Anne sütü bilinene göre bebeklerin beslenmesinde çok önemli bir yeri vardır. Anne sütünün faydaları bebeğimizde daha çok fayda sağlasın istiyorsak eğer süt yapan besinler tüketmek gerekmektedir. Meyveler buna örnek olarak verilebilir. Vitamin bakımından zengin oldukları için anne sütünün çoğalmasına destek olmaktadırlar.

Sütü artıran meyvelere bakıldığı zaman;

·         Üzüm,

·         Hurma,

·         Ayva,

·         Dağ eriği,

·         İncir,

·         Elma,

·         Muz,

·         Çilek bunlar arasında yer alır. Ayrıca çilek kompostosunu da tüketmek süt yapımına yardımcı olacaktır.

Çilek Kompostosu Kaç Dakika Kaynatılır?

Çilek kompostosunu kaynatmadan önce bol suda yıkayıp fazla suyunu süzdürdüğünüz çileklerin yeşil uç kısımlarını almanız gerekmektedir. Kaynayan şerbet karışımına bütün halde olan çilekleri katıp çok fazla karıştırma işlemini gerçekleştirmeden 5 dakika kadar yüksek ateşte kaynatmalısınız.

Ayrıca çilek kompostosunu servis etmeden önce iyice soğutmanız gerekmektedir.

Çilek Kompostosu Bozulur Mu?

Çilek kompostosu cam şişelere konularak en fazla iki hafta kadar buzdolabında saklanabilir. Şekersiz yapılırsa daha kısa sürede tüketimi sağlanmalıdır. Her besin ve yiyecek gibi çilek kompostosu da uygun saklama koşulları sağlanmadığında ve belirli bir süre içerisinde tüketilmediğinde bozulabilmektedir.

Çilek normalde de narin bir meyve olduğu için satın alındıktan sonra en fazla iki gün içinde tüketilmesi gereken bir yiyecektir. Aksi takdirde rengini ve formunu kaybetmeye başlar ve kokusu da değişerek bozulacaktır.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir