Çiğ Etlerden Hangisi Yıkanır, Hangisi Yıkanmaz?

Çiğ Etlerden Hangisi Yıkanır, Hangisi Yıkanmaz?
19.09.2022 19:52
Etleri pişirmeden önce suyla yıkamak çok yoğun kullanılan bir davranıştır. Ancak bazı etlerin her ne olursa olsun yıkanmaması tavsiye edilir. Et, tavuk, ciğer, antrikot, balık, biftek, dalak, hamsi, hindi, kıyma, sosis gibi et çeşitleri yıkanır mı? Araştırma sonuçlarını inceleyelim…

Çiğ etlerin bazıları yıkanır ve bazıları yıkanmaz. Et, tavuk, ciğer, antrikot, balık, biftek, dalak, hamsi, hindi, kıyma, sosis gibi et çeşitleri yıkanır mı? İşte detaylar…

Et Yıkanır Mı?

Bu sorulara verilen araştırma ve aşçı yanıtlarına göre, eti sıcak suyla yıkamak veya sirke veya kabartma tozu gibi maddeler kullanmak yardımcı olmuyor. Aksine sıcak su ile yıkamak etin yapısını etkileyebilir.

Tavuk Yıkanır Mı?

Çiğ tavuk genellikle paketin dışına taşar ve bu nedenle sık sık yıkamak istersiniz. Ancak tavuk yıkamak sağlığınıza zararlıdır. 2019 Amerika Birleşik Devletleri Tarım Bakanlığı (USDA) çalışmasına göre, “çiğ kümes hayvanlarını yıkamak veya durulamak hastalık riski oluşturabilir. Yukarıdaki araştırmaya göre, çiğ kümes hayvanlarını yıkayan katılımcıların %60'ı, kümes hayvanlarını yıkadıktan veya duruladıktan sonra lavaboda bakteri olduğunu söyledi. En iyi hareket tarzı kümes hayvanlarını yıkamamaktır” diyor.

Ciğer Yıkanır Mı?

Ciğerin temizliği de lezzeti için çok önemlidir. Geleneksel yöntem, ciğeri temizlemek için uzun süre suda bekletmektir, ancak bunu yapmanın yanlış yolu budur. Bu, ciğerin lezzetini kaybetmesine ve pişirildiğinde sertleşmesine neden olur, bunun yerine ciğeri arındırmak için akan su altında yıkanmalıdır.

Antrikot Yıkanır Mı?

Antrikotu yıkarsanız su birikmesi bakterileri etin her tarafına yayılabilir. Eti pişirmek bakterileri de öldürür. Bu nedenle eti yıkamaya gerek yoktur.

Balık Yıkanır Mı?

Temizlenen balığın içi ve başı bol su ile iyice yıkanmalı, karın çevresindeki siyah film ve kan pıhtıları bıçak ucu ile iyice temizlenmelidir. Palamut ve torik gibi balıkların tamamen temizlenmesi gerekmez.

Biftek Yıkanır Mı?

Çiğ et, patojen adı verilen zararlı bakterileri içerir. Bunlar temizlik sırasında çevreye (diğer cihazlar, tezgahlar, kesme tahtaları) salınır. Bu işlem çapraz kontaminasyon riski taşır. Dolayısıyla et yıkamak mantıklı bir uygulama değildir.

Dalak Yıkanır Mı?

Dalak kaynatılmadan önce iyice yıkanmalıdır. Kısık ateşte kızartma yapılmalıdır. Dalağı kaynatmadan hemen önce tuz eklenmelidir. Kavrulmuş dalak tarifleri, dana eti veya kuzu dalağı seçenekleri sunar.

Hamsi Yıkanır Mı?

Hamsi, temizlenmesi en kolay balık türlerinden biridir. Temizlemek için sirke kullanmanız gerekiyorsa, yıkayabilirsiniz. Öncelikle içindekileri çıkardıktan sonra sirkeli suda yaklaşık 10 dakika bekletin.

Hindi Yıkanır Mı?

Tarifi ne olursa olsun, her öğünün olmazsa olmazı olan hindinin nasıl yıkanacağının artıları ve eksileri vardır. Araştırmalar et yıkamanın bakteri yok etmediğini gösteriyor. Bu nedenle eti yıkamamak daha iyidir.

Kıyma Yıkanır Mı?

Kıyma pişirmeden önce yıkanmaması gereken bir besindir. Kıyma yıkamak bakterilerin büyümesine izin verebilir. Bu nedenle uzmanlar kıyılmış etleri yıkanmadan yemenizi tavsiye ediyor.

Sosis Yıkanır Mı?

Sosisin yıkanıp yıkanmayacağı konusunda tartışmalar halen devam ediyor. Sosisin yıkanmasının zararlı olması yönünde bir sonuca ulaşılmadığı için dilediğiniz şekilde temizleme yapmanız mümkündür.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir