Cenabet Gezmek Günah Mıdır?

Cenabet Gezmek Günah Mıdır?
15.10.2022 01:19
Bazı durumlarda yaptığımız bilinçli ya da bilinçsiz şeylerin günah olup olmadığını bilmeyiz. Cenabet gezmek, caiz olmayan şeyleri yapmak, tuvalete kusmak günah mıdır? Hıdırellez kutlamak, tırnak uzatmak, güvercin beslemek, Down sendromlu gebeliğin sonlandırılması günah mıdır? Bu cevapları sizler için derledik.

Cinsel ilişkide bulunan kişiler için dinsel yönden boy abdesti almamış durumdaki kişilerdir ve kirli sayılırlar. Zorunlu bir durum olmadıkça gusül abdesti alınmalıdır. Cenabet olan kişinin bir namazı geçirmeyecek kadar gezmesi günah değildir. Namazı geciktirecek şekilde yıkanmayı geciktirmesi ise günah sayılmaktadır. Bir namazı geciktiren kişilerin cenabet gezmesi ise günahtır.

Caiz Olmayan Şeyler Yapmak Günah Mıdır?

Caiz kelime anlamı olarak günah değildir anlamına gelmektedir. Caiz değildir demek ise; yapılacak olan şeyin yapılmaması daha iyi olur anlamına gelmektedir. Caiz olmayan şeyleri yapmak her zaman günah değildir.

Tuvalete Kusmak Günah Mıdır?

İnsanlar midesi bulandıkları zaman öncelikli olarak tuvaletlere giderler. İnsanların toplum içerisinde gerçekleştiremeyecekleri eylemler için tuvalete gitmesi normaldir. Tuvalete kusmanın da dinimizce herhangi bir sakıncası bulunmamaktadır. Bundan dolayı tuvalete kusmak günah değildir.

Hıdırellez Kutlamak Günah Mıdır?

Öncelikle batıl olan inançları ya da uygulamaları dinimiz kabul etmemektedir. Hıdırellez kutlamaları hurafelerle ve batıl inançlarla alakalı bir gelenektir. Bu gibi batıl inançlar içinde bulunmak caiz değildir. Yapılmaması ve kutlanmaması daha iyi olacaktır ancak günahta değildir.

Tırnak Uzatmak Günah Mıdır?

Gusül ve abdest sırasında suyun tırnak altlarına temas etmesi temizlik açısından ve abdestin kabul edilmesi açısından önemlidir. Ancak güzellik için uzatılan ve temiz tutulan tırnaklarda da temizlik tam olmayabilir. Tırnak uzatmak günah olmasa da abdestin kabul olması ve hijyen açısından uzatmamak daha iyi olacaktır.

Cenabet Gezmek Günah Mıdır?

Cinsel ilişkide bulunan kişiler için dinsel yönden boy abdesti almamış kişiler pis ve kirli sayılmaktadır.  İslam dininde böyle bir durumun yeri yoktur. Kur’an-ı Kerim ‘de ve diğer hadis kaynaklarında bu durumun günah olduğu netçe belirtilmiştir.

Güvercin Beslemek Günah Mıdır?

Dinimiz de hayvanlara olan sevgiyi görebiliriz. Peygamber Efendimiz (s.a.v) ‘inde hayvan beslediği bazı kaynaklar tarafından belirtilmektedir. Öte yandan diğer kaynaklar güvercin beslemenin günah olabileceğine dair hadislerin olduğunu da söylemektedir. Bu yüzden güvercin beslemek konusu tartışılan bir konudur. 

Down Sendromlu Gebeliğin Sonlandırılması Günah Mıdır?

Daha hayata gelmemiş bir bebeğin engelli olduğunu öğrenmek her ebeveyn için üzücü bir durumdur. Böyle bir ilk defa karşılaşan ebeveynler, bebeğini aldırmayı düşünebilir. Yalnızca inançlı bir insanın bu durumun Allah ‘tan geldiğini bilmesi gerekmektedir.

Dinimizce hayatta bulunan ya da daha dünyaya gelmemiş bir cana kıymak günahtır. Down sendromlu gebeliğin sonlandırılması da dinimizce günah sayılmaktadır.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir