Celal Şengör Nerede Çalışıyor?

Celal Şengör Nerede Çalışıyor?
13.02.2023 18:27
İlginç giyim tarzından dolayı “papyonlu profesör“ olarak anılan ve haber programlarının aranan yüzü haline gelen ünlü bilim insanı Celal Şengör hakkında merak edilenlere yanıt bulacağız. Celal Şengör nerede çalışıyor, hangi üniversitede çalışıyor, evi nerede, hangi üniversiteden mezun? Celal Şengör IQ seviyesi nedir, kaç yaşında, kaç dil biliyor, liberal mi? İşte detaylar.

Celal Şengör 1981 yılında İTÜ Maden Fakültesinde “ genel jeoloji“ asistanı olarak göreve başlamıştır. Daha sonrasında 1986 yılında yine genel jeoloji alanında doçent unvanına kavuşmuştur. 1992 yılında ise profesör olmuş, 23 Mart 2022’de İTÜ’den yaş nedeniyle emekli edilmiştir. Halen ABD Ulusal Bilimler Akademisi, Amerikan Felsefe Topluluğu ve Rus Bilimler Akademisi üyesidir.

Celal Şengör Hangi Üniversitede Çalışıyor?

Kariyeri boyunca birçok uluslararası başarıya imza atmış ve yurtdışındaki en başarılı üniversitelerde ders vermiştir. Akademik hayatında İTÜ, Oxford (misafir Prof.),Kaliforniya Teknik Üniversitesi (misafir Prof.),Salzburg Üniversitesi (misafir Prof.),College de France (Misafir Prof.) çalışmıştır. En son 2022 yılının Mart ayında İTÜ’de yapmış olduğu görevinden yaş nedeni ile emekli edilip ayrılmıştır.

Celal Şengör Evi Nerede?

Celal Şengör zamanının büyük çoğunluğunu Edremit’teki yazlığında geçirmektedir. Yazlık evinin Edremit Körfezi’nin kuzeyinde Baba kaleye 7 km mesafede bulunduğunu dile getirmiştir. Bu körfez Çanakkale ve Balıkesir arasında bulunmaktadır. Ayrıca depreme son derece dayanıklı sağlam bir temel üzerine oturduğunu da dile getirmiştir.

Celal Şengör Hangi Üniversiteden Mezun?

Lise eğitimini Robert Kolejinde tamamlamıştır. Daha sonrasında lisans eğitimi için Amerika’ya gitmiştir. 1972 yılında Houston Üniversitesinde lisans eğitimine başlamış ancak işler pek de istediği gibi gitmemiştir. Okulun eğitim kalitesinden memnun kalmayan Şengör yaklaşık 2,5 sene sonra Albany’ de bulunan New York Eyalet Üniversitesine kaydını yaptırmış ve Jeoloji bölümünden mezun olmuştur.

Celal Şengör IQ Seviyesi Nedir?

Celal Şengör IQ seviyesinin sadece genetiğe değil ayrıca kültür seviyesine de bağlı olduğunu vurgulamaktadır. Ayrıca Moğolların Türklerden çok daha zeki olduğunu söylediği sözleri toplumda büyük yankı uyandırmıştır. Ancak kendi IQ seviyesi hakkında net bir bilgiye ulaşamadık.

Celal Şengör Kaç Yaşında?

Celal Şengör 24 Mart 1955 yılında İstanbul’da dünyaya gelmiş Türk akademisyen ve jeoloji profesörüdür.  Koç burcudur. 2023 yılı itibari ile 68 yaşındadır.

Celal Şengör Kaç Dil Biliyor?

Yapmış olduğu açıklamalar ile özellikle Türk toplumunda büyük yankı uyandıran ve katıldığı her programda reytingleri alt üst eden bilim insanı Celal Şengör’ün kaç dil bilidği de merak edilen detaylar arasında. Yurt dışında eğitim alan ve birçok başarılı üniversitede misafir Prof. Olarak ders veren Celal Şengör İngilizce, Almanca ve Fransızcayı ana dil seviyesinde konuşup yazabilmektedir. Ayrıca İtalyanca, Flemenkçe, Portekizce, Osmanlı Türkçesi ve İspanyolcayı da rahatlıkla okuyabildiğini söylemiştir.

Celal Şengör Liberal Mi?

Celal Şengör’ün siyasi düşüncesi de merak edilmektedir. Celal Şengör düşüncelerini çekinmeden dile getiren bir bilim insanı, aydın bir akademisyendir. Vermiş olduğu röportajda “ Demokrasiye sempatim yok, ideal yönetim şekli monarşidir“ demiştir. 

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir