Celal Şengör Ne Profesörü?

Celal Şengör Ne Profesörü?
13.02.2023 18:44
Türkiye’nin en ünlü bilim insanı Prof. Dr. Celal Şengör hakkında merak edilen detayları sizin için araştırdık. Celal Şengör ne profesörü, ne burcu, okuduğu kitap sayısı nedir, kitapları nelerdir? Celal Şengör hangi liseden mezun, önerdiği kitaplar nelerdir, hangi şirketin sahibi, babası ne iş yapıyor? Detayları sizin için paylaştık.

Tam adı Ali Mehmet Celal Şengör’dür. İstanbul Teknik Üniversitesi Avrasya Yer Bilimleri Enstitüsünde görevini icra etmiş 2022 yılında yaş nedeniyle emekli edilmiştir. Celal Şengör ünlü bir Jeologdur. Jeoloji mühendisliğinden mezun olmuştur. Jeoloji profesörüdür.

Celal Şengör Ne Burcu?

Celal Şengör’ün akademik başarılarının yanı sıra kişisel özellikleri de merak edilmektedir. Bunlardan biri de ünlü bilim insanının hangi burç olduğudur. Celal Şengör Koç burcudur.

Celal Şengör Okuduğu Kitap Sayısı Kaçtır?

Celal Şengör akademik anlamdaki başarıları kadar kendisine ait kişisel kütüphanesi ile de bilinen bir kimliktir. Celal Şengör’ün kütüphanesinde 50 binden fazla kitap olduğu söylenmektedir. Geçmişten günümüze yazılmış, ufuk genişleten kütüphanesi yılların büyük emeği sonucunda bizzat kendisi tarafından oluşturulmuştur. Maddi değerinin 4 milyon TL olduğu bilinmektedir.

Celal Şengör’ün Kitapları Nelerdir?

Celal Şengör kendi kişisel kütüphanesi ve yayınlamış olduğu kitaplarla tanınan Türkiye’nin en değerli hocalarından biridir. İleri görüşlü yorumları, açıklayıcı ve herkesin anlayabileceği anlatımı ile 7’den 70’e herkesin severek takip ettiği bir isimdir. Gelelim Şengör hocanın yazdığı kitaplara,

. Hasan Ali Yücel Ve Türk Aydınlanması (2001)

. Zümrüt Ayna: Bilimsel Düşünce Üzerine denemeler (2003)

. İstanbul Depremi (2006)

. Bir Bilim Adamının Serüveni (2010)

. Dahi Diktatör (2015)

. Aptalı Tanımak (2015)

. Bilgiyle Sohbet (2019)

. Newton Neden Türk Değildi? (2015)

. Bilimin Büyüsü (2019)

. Bir Toplum Nasıl İntihar Eder (2016)

Celal Şengör Hangi Liseden Mezun?

Son günlerde 6 Şubat 2023 yerel saat ile 04.17’de Kahramanmaraş Pazarcık merkezli deprem felaketinden sonra ekranlarda daha sık görmeye başladığımız Celal Şengör hakkında merak edilenler var. Celal Şengör hakkında en çok merak edilen konu başlıklarından biri ise ünlü bilim insanının hangi liseden mezun olduğudur.  Celal Şengör Robert Koleji mezunudur.

Celal Şengör Önerdiği Kitaplar Nelerdir?

Ünlü kütüphanesiyle de meşhur olmuş bilim insanı Celal Şengör bakın hangi kitapları öneriyor.

.  Bir Dehanın Romanı Goethe –Hasan Ali Yücel

. Mantık Dersleri- Hasan Ali Yücel

. Parlamenter Bestekarlar- Yılmaz Karakoyunlu

.Nutuk- Mustafa Kemal Atatürk

. Türk Edebiyatında İlk Mutasavvıflar- Mehmet Fuad Köprülü

. Cyrano de Bergerac- Edmond Rostand

. Büyük Osmanlı Tarihi- Joseph Von Hammer

. Kırım Hanlığı Tarihi- Joseph Von Hammer

. Devleti Aliyye (5 cilt)- Halil İnancık

. Fatih Sultan Mehmet Han- Halil İnalcık

. Kurtuluş Ve İmparatorluk Sürecinde Osmanlı- Halil İnalcık

. Türklerin Tarihi 1-2 – İlber Ortaylı

Celal Şengör Hangi Şirketin Sahibi?

Celal Şengör’ün babasının daha önce Fruko şirketinin sahibi olduğu bilinmektedir. Kendisi ise akrabalarıyla birlikte 2006 yılında ortak bir gayrimenkul şirketi kurmuştur. Deprem profesörü olarak bu sektörde şirket sahibi olan 2. Kişi olmuştur.

Celal Şengör’ün Babası Ne İş Yapıyor?

Celal Şengör’ün babası Asım Şengör’dür. Celal Şengör’ün babası Tamek, Fruko ve Pepsi gibi markaların dağıtım şirketine sahip bir sanayiciydi. Melih Sipahioğlu ile birlikte Fruko şirketinin %77 hissesine sahipti. 

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir