Canlı Çiçek Nasıl Dondurulur?

Canlı Çiçek Nasıl Dondurulur?
14.10.2022 16:48
Sevdiğimiz ürünlerin ve sıklıkla tükettiğimiz besinlerin oldukça uzun süre dayanmasını isteriz. Canlı çiçek, elma, et suyu nasıl dondurulur? Erimiş çikolata, patates, hamsi nasıl dondurulur? Bu besinlerin dondurulma işlemlerine dair detaylı bilgileri sizler için topladık.

Çok özel, güzel anlara şahitlik eden, gündelik hayatta hiç ummadığımız anda gelen ve yüzümüzde tebessüme neden olan çiçekleri saklamak isteriz. Yapısı gereği kuruyunca dökülen ya da böceklenen çiçekleri kurutarak saklamak mümkün.

Öte yandan canlı çiçeklerin dondurulması yönünde de sorular oldukça sıklıkla sorulmakta. Canlı çiçeklerin dondurulması için gerekli olan koşullar evlerde sağlanabilecek koşullar değildir. Bü yüzden canlı çiçekler dondurularak saklanamazlar.

Elma Nasıl Dondurulur?

Elma her ne kadar sonbahar meyvesi olsa da mutfağımızda yeri önemli olan meyvelerdendir. Bundan dolayı dondurucuda saklayarak her mevsim için muhafaza edebiliriz.

Elmaları dondurmadan önce iyice yıkamalıyız. Kabuklarını sevmeyen kişiler yıkadıktan sonra kabuklarını soyabilir. Sonrasında ise arzu ettiğiniz büyüklükte kesmeli ve buzdolabı poşetlerine doldurarak buzluğa atabilirsiniz.

Et Suyu Nasıl Dondurulur?

Et suyu, damak zevkine göre neredeyse her yemeğe hem tat vermesi hem de sağlık açısından şifa olması için kullanılmaktadır. Kaynattığımız ve suyunu ayırdığımız et suyunu dondurarak uzun süre muhafaza edebilirsiniz.

Et suyunu kaynatıp oda sıcaklığına eş değer olana kadar bekletip ardından süzüp buz kalıplarına dökerek derin dondurucuya koyabilirsiniz. Et suyunun bozulmaması için -18 derecenin altında muhafaza edilmesi gerekmektedir.

Erimiş Çikolata Nasıl Dondurulur?

Çikolata yapısı gereği hemen eriyen bir yiyecektir. Uzun süre saklamak istiyorsanız dondurmanız için yapılması gereken üç adım mevcuttur. Bu adımları takip ettiğinizde erimiş çikolatayı dondurucuda uzun süre saklayabilirsiniz.

İlk adım eriyen çikolatayı beklemesi için oda sıcaklığında muhafaza etmek olacaktır. Sonrasında ise, oda sıcaklığında beklettiğiniz çikolatayı yağlı kağıt sardığınız plastik kaplara boşaltın. En son adım olarak bu kapların hava almadığından emin olduktan sonra çikolatanızı derin dondurucuya koyun.

Evde Patates Nasıl Dondurulur?

Patates sabah kahvaltılarında, yemeklerde ve yemeklerin yanında atıştırmalık olarak sofralarda yerini alan bir sebzedir. Dondurmak istediğiniz patatesleri ilk önce iyice yıkamalı, kabuklarını soymalı ve istediğiniz boyutta doğramalısınız. Doğranan patatesleri buzdolabı poşetlerine istediğiniz ölçüde koyarak derin dondurucuda saklayabilirsiniz.

Hamsi Nasıl Dondurulur?

Özellikle ülkemizde Karadeniz bölgesinde oldukça fazla olan ve en çok tercih edilen deniz ürünlerinden biri olan hamsi, sofralarda yerini bol limon ve yeşillik eşliğinde almaktadır. Gerek tavada gerekse fırında yerini hamsileri dondurarak saklayabilirsiniz. Hamsileri uzun süre kullanma amacıyla dondurmak için;

-Hamsileri güzelce temizleyin,

-Tazeliğini koruması için tuzlayın,

-Hamsileri kaç porsiyonda bitireceğinize göre ayırın ve paketleyin

-Hamsileri ilk önce buzdolabında bekletin, ardından derin dondurucuya koyup saklayabilirsiniz.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir