Camdan Kireç Lekesi Nasıl Çıkar?

Camdan Kireç Lekesi Nasıl Çıkar?
08.10.2022 17:26
Cam, neredeyse hayatımın her yerinde sıklıkla görebileceğimiz ve kirliliği hemen gösteren bir maddedir. Camdan kireç, mum, silikon, duşakabin camdan su lekesi nasıl çıkar? Camdan pas, bant, vernik lekesi nasıl çıkar? Tüm bu çözümleri sizler için derledik.

İlk başlarda kazımak bir yöntemmiş gibi gözükse de camın çizilmesine neden olur. En kolay yöntem limon suyu ya da sirkeli suyu camdaki kireç lekesine sıkmaktır. Sonrasında kireç lekesine sıktığınız bu karışımlı suyu temiz bir bez yardımı ile silebilirsiniz.

Camdan Mum Lekesi Nasıl Çıkar?

Mumun sıvısının daha çok yayılmaması için ilk önce derin dondurucundan çıkardığınız soğuk herhangi bir şeyi üstüne tutmalısınız. Sonrasında camı çizmeyecek şekilde keskin uçlu olmayan bir plastik yardımı ile kazıyarak çıkarabilirsiniz.

Camdan Silikon Lekesi Nasıl Çıkar?

İlk başta sıcak hava tabancası bir çözüm yolu olsa da herkeste bulunamayacağı için güçlü bir saç kurutma makinesine ihtiyacınız olacaktır. Camdan silikon lekesini çıkarmak için saç kurutma makinesi ya da sıcak hava tabancasını lekenin olduğu yere tutup silikonu eritmelisiniz. Sonrasında silikonu hızlıca kazımalı ve saf alkol ile dökülen yeri silmelisiniz. Böylelikle camdaki silikon lekesi çıkacaktır.

Camdan Su Lekesi Nasıl Çıkar?

Evinizin, arabanızın, iş yerinizin camlarını silmek istiyorsunuz ama su lekesinin kalmasından rahatsız oluyorsanız yapmanız gerekenler:

- Cam silme suya bir tatlı kaşığı kadar sirke koyabilirsiniz,

- Cam silme suyuna bulaşık makineleri için üretilen parlatıcıdan koyabilirsiniz,

- Camları normal bir bez ile değil özel üretilen mikrofiber bez ile silebilirsiniz,

- Cam silme suyuna bir tatlı kaşığı kadar yumuşatıcı koyabilirsiniz.

Duşakabin Camdan Su Lekesi Nasıl Çıkar?

Sık sık kullanılan ve su lekesi bıraktığı zaman göze çarpan duşakabininizi basit ama etkili bir yöntem ile kolaylıkla temizleyebilirsiniz. Sprey başlığına sahip olan boş bir şişenin içerisine beyaz sirke ve karbonat ekleyerek karıştırıp lekelerin olduğu yere sıkabilirsiniz. Biraz vakit geçmesini bekleyin ve 15 dakika sonra bir bez yardımı ile ovalayarak silin. Bu karışım ile duşakabin camından su lekeleri çıkacaktır.

Camdan Pas Lekesi Nasıl Çıkar?

Evde en sık kullanılan yerler; lavabo, klozet, küvet ya da duşakabindir. Bu yerler sürekli su ile temas ettiği için belli bir müddet sonra nemden dolayı paslanmaktadır. Camlı olan duşakabin ya da lavabo etrafları da bu yüzden paslanmaktadır.

Camdan pas lekelerini çıkarmak için ilk öncelikle pas olan yüzeye sirke dökebilir ardından fırça ya da sünger yardımı ile ovarak silebilirsiniz. Bu yöntem ile camdaki pas lekelerinden kurtulabilirsiniz.

Camdan Bant Lekesi Nasıl Çıkar?

Yeni aldığımız ya da yaptırdığımız camlar genellikle kırılmaması için bantla sarılır. Bantla sarılan camlar, bant yapışkan olduğu için çıkarırken leke kalmasına neden olur.

Camdan bant lekesini çıkarmak için sıcak su ve sabun karışımı yaparak lekenin olduğu yeri silmelisiniz. Böylelikle camdaki bant lekesinden kurtulmuş olacaksınız.

Camdan Vernik Lekesi Nasıl Çıkar?

Vernik içerdiği kimyasallar nedeni ile çabuk yapışan bir maddedir. Camdan, vernik lekesini çıkarmak için kazımak camın çizilmesine ve zarar görmesine ayrıca vernik lekelerinin kalmasına neden olur. En kolay çözüm yolları:

- Aseton ve su ile yüzeyi silmek,

- Tiner ve pamuk ile yüzeyi silmektir.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir