Afgan Kadınları Hakkında Merak Edilen Bilgiler

Afgan Kadınları Hakkında Merak Edilen Bilgiler
17.08.2021 12:55
Taliban örgütünün Afganistan’ın başkenti olan Kabil’i ele geçirmesi ile birlikte dünya gündemine oturan yeni konulardan biri de Afgan kadınları ile ilgilidir. Afganistan'da kadınlara yasak olan şeyler nelerdir, Afgan kadınlar neden gelmiyor, giydiği kıyafetin adı nedir, Taliban'dan Aygan kadınları için açıklama, Afganistan'da kadın hakları neler? Burka nedir?

Taliban örgütünün Afganistan’ın başkenti olan Kabil’i ele geçirmesi ile birlikte dünya gündemine oturan yeni konulardan biri de Afgan kadınları ile ilgilidir. 1990 yılından beri desteklenerek yaklaşık 31 yıldır faaliyetini sürdüren silahlı grubun dini gerekçeler göstererek kadınlara yaptığı baskılar ise dünya basınında oldukça büyük bir yer kaplamaya başladı. Geçtiğimiz günlerde Afganistan Cumhurbaşkanı Eşref Gani’ nin ülkeyi terk etmesinin ardından bütün kontrol ve yönetim Taliban silahlı örgütünün eline geçirilmiş oldu. Ülkede yer alan okullar, hastaneler ve daha pek çok kamu kurumlarının kapatılmasının ardından katı kurallarını uygulamaya sokan bu örgüt kadınlar hakkında da ağır yaptırımlarını uygulamaya geçirmeye hazırlanıyor. Bilhassa can güvenliklerinden şüphe duymaya başlayan kadınlar dünya basınında ve kamuoyunda hemcinsleri olan gazeteciler tarafından da seslerini duyurmaya çalışıyorlar. Kadınların eğitim haklarından mahrum bırakılacaklarını ve çalışma hayatının içinde yer almayacaklarını duyuran Taliban örgütünün ardından burada yer alan kadınların hızla ülkelerini terk etmeye başladıkları görüldü. Bir Cumhuriyet yönetimi altında pek çok haktan yararlanıp şu anda hakları elinden alınmaya çalışılan Afgan kadınları hakkında mera edilenler ve merak edilen soruların yanıtları sizler için derlendi…

Afganistan’da Kadınlara Yasak Olan Şeyler Nelerdir?

Afganistan’ın başkenti olan Kabil’in Taliban örgütü tarafından ele geçirilmesinin ardından kadınların gündelik yaşamdan genel özgürlük haklarının her birini kısıtlanacağı duyuruldu. Bu açıdan bakıldığında Afgan kadınlarını sınırlandıran ve onlara yasak olan dayatılanlar şu şekilde sıralandı;

·        Afgan kadınlar yanlarında bir erkek olmadan evden çıkmayacaklar.

·        Afgan kadınlar tamamen örtünmeden evden çıkamayacak.

·        Afgan kadınlar kamusal alanda konuşamayacaklar.

·        Afgan kadınlar hiçbir şekilde siyasetle ilgilenmeyecek ve konuşmayacaklar.

Afgan Kadınlarının Giydiği Kıyafetin Adı Nedir?

Afgan kadınların giydikleri kıyafetlerin ne olduğuna ilişkin dünya basınında meraklar iyice artmaya başlıyor. Bakıldığında her taraftan kadınların bedenini sıkı sıkıya kapatan ve Taliban’ın gelmesi ile zorunlu tutulan kıyafetin ismi burkadır. Yüz kısmının da kafesli olduğu bu kıyafet yıllar önce de zorunlu tutulmuştu, bugünde Taliban’ın baskısı ile zorunlu tutulmaktadır.

Afganistan’da Kadının Hakları Nelerdir?

Afganistan’da kadınların haklarının Taliban örgütünün yeniden gündeme gelmesi ile neler olduğu merakları uyandırmaya başladı. Kadınların pek çok hakkına, bugüne değin edindikleri kazanımlara oldukça fazla bir şekilde zeval gelirken Taliban’ın birkaç saat önce yaptığı açıklamaya göre kadınlar eğitim ve sağlık haklarından yarar alabileceklerdir. Fakat burada son derece örtünmek ve burka giymek şartı aranmaktadır.

Burka Nedir?

Burka Afganistan’da kadınların giymesinin zorunlu olduğu bir çeşit çarşaftır. Bu çarşafın yüz kısmında da kafes bulunur. Son dönemlerde bu kıyafetlerin giyilmesi serbest bırakılmış olsa da burkanın Taliban ile birlikte yeniden gündeme oturduğu ve zorunlu tutulduğu bilinmektedir.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir