Myo Mezunları Polis Olabilir Mi?

Myo Mezunları Polis Olabilir Mi?
20.12.2022 21:24
Polis olabilmeniz için başvuru yaptığınızda birçok alanda kontrol edildikten sonra sağlık kontrolleri ve diğer şartları da yerine getirmeniz gerekmektedir. Myo mezunları, mahkemesi olan, mide ameliyatı olan polis olabilir mi? Ortaokul mezunu, skolyozu olan, okb hastası, özel güvenlik polis olabilir mi? Polis olmak için gerekenleri sizler için derledik ve yazımızda bahsettik.

Polis olabilmeniz için öncelikle başvuru yapıp kabul aldıktan sonra birçok elemeden geçmeniz gerekmektedir. Ancak herhangi bir lisans ya da ön lisans bölümünden mezun olan kişiler POMEM’e giriş yaparak polis memuru olabilmektedir. Bundan dolayı MYO mezunu olan kişilerin de polis memurluğu yapabilmesi mümkündür.

Mahkeme Davası Olan Polis Olabilir Mi?

Polis olabilmek için birçok sağlık testi ya da fiziksel yeterlilik sınavlarından geçmeniz gerekmektedir. Ancak bunların yanında adayın geçmişine de bakılmaktadır. Bir sabıkanız varsa ya da bir davada hükümlüyseniz polis olmanız zorlaşmaktadır. Ancak bu durum işlediğiniz suça göre değişiklik gösterebilir.

Mide Ameliyat Olan Polis Olabilir Mi?

Polislik mesleğini icra edebilmeniz için başvurunuza onay geldikten sonra sağlık kontrollerinden geçmeniz gerekmektedir. Yönetmeliklerde hangi rahatsızlıkların ya da sağlık durumlarının polisliğe engel olup olmadığı açıkça yazmaktadır. Emniyet Teşkilatı Sağlık Şartları Yönetmeliği’nce yer alan maddelere göre, tüp mide ameliyatı ya da diğer mide ameliyatları polisliğe engel değildir. Ancak aranan kriterlere göre, organın yetersizliğe ile ilgili bir sorun tespit edilirse adaylığınızın düşme ihtimali bulunmaktadır.

Ortaokul Mezunu Polis Olabilir Mi?

Polis olabilmek için sağlık, fiziksel yeterlilik, geçmiş ve eğitim durumu gibi birçok alanda yeterlilik sağlamanız gerekmektedir. Polis olmanın şartları arasında; lise, lisans ya da ön lisans mezunu olma şartı aranmaktadır. Yani ortaokul mezunlarının polis olma ihtimali bulunmamaktadır. Ancak hayat boyu eğitim projesi kapsamında açık öğretimden lise mezunu olma şansınız bulunmaktadır.

Skolyozu Olan Polis Olabilir Mi?

Polis olabilmek için yaptığınız başvuru onaylandıktan sonra Emniyet Teşkilatı Sağlık Şartları Yönetmeliği’nce sağlık kontrollerinden geçmeniz gerekmektedir. Bu sağlık kontrolleri kapsamında ortopedik kontroller de yapılmaktadır. Polis okulu sağlık yönetmeliğine göre; skolyoz, kifoz ve diğer omurga rahatsızlıkları polis olmaya engeldir. Ancak rahatsızlığınız 0 ila 10 derece arasındaysa skolyoz rahatsızlığı görmezden gerilir. Eğer skolyozunuz 10 derece ise aday sağlam kabul edilmektedir.

Okb Hastası Polis Olabilir Mi?

Polis, jandarma ya da asker gibi kolluk kuvveti olabilmeniz için fiziksel sağlığınızın yanında ruhsal sağlığınızın da yerinde olması gerekmektedir. Okb atak geçirten ve kişinin hayatını sıkıntıya sokabilen bir rahatsızlıktır. Bundan dolayı okb hastalarının polis olabilmeleri imkansızdır. Okb için kullanılan ya da kullanılmış ilaçlar da polisliğe engel olmaktadır.

Özel Güvenlik Polis Olabilir Mi?

Polisler, askerler ve jandarmalar ülkelerin kolluk kuvvetlerini oluşturur ve bu kuruluşlar arasında meslek geçişleri yaşanabilmektedir. Geçtiğimiz senelerde özel güvenlik görevlilerinin polisliğe geçebilmesi için bazı gelişmeler yaşanmıştı ancak somut bir adım atılmamıştır. Yani özel güvenlik olan bir kişi polisliğe geçiş yapamamaktadır. 

 

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir