Çalba Otu Nerede Satılır?

Çalba Otu Nerede Satılır?
01.07.2022 10:03
Halk dilinde ismi şalba otu olarak da bilinen çalba otunun anavatanı Avrupa olmaktadır. Ancak ne kadar Avrupa’da yaygın olsa da Anadolu topraklarında da fazlaca bulunmaktadır. Çalba otunun en göze çarpan yeri kenarları olmaktadır.

Çalba otu bir kış bitkisi olmakla birlikte satılış noktaları aktar dükkanları olmaktadır. Tabii çalba otunu internet sitelerinden de satışı sağlanabilmektedir. Aktarlarda bulunamadığı takdirde çalba otunu güvenli bulduğunuz ya da daha öncesinden bir kere bile olsa alışveriş yapıp memnun kaldığınız herhangi gibi bir internet sitesinden temin edebilirsiniz.

Çalba Otu Çeşitleri Nelerdir?

Çalba otunun yalnızca Türkiye sınırları içerisinde yaklaşık olarak 200 tane çeşidi bulunmaktadır. Ülkemize bu bitkiye; Kral Mumu, Sığır Kuyruğu ve Sığır Otu da denmektedir. Bu bitkisini gövde kısmı tamamen tüyler ile kaplı olmaktadır. Bu bitki kendi kendine, doğal biçimlerde yetişmektedir. Bu bitkinin faydaları ise oldukça fazla olmaktadır.

Çalba Otu Yan Etkileri Nelerdir?

Çalba otunun yan etkileri bulunmaktadır ve yan etkileri; aşırı kullanım ardından ishal oluşması, zehirlenme ya da kusma olabilmektedir. Herhangi gibi bir bitkiye karşı alerjisi olan bireyler, eğer bu bitkiyi tüketirlerse alerjik reaksiyona sebep olabilir. Uzmanlara danışamadan ameliyat öncesi ya da sonrası tüketilmemelidir. Aynı şekilde sürekli olarak ilaç kullanan bir birey doktoruna sormadan bu bitkiyi tüketmemelidir. 

Çalba Otu Neye İyi Gelir?

Çalba otunun faydaları oldukça fazla olmaktadır. İnsan vücudunun nereyse her bir bölgesinde fayda sağlayabilen bir bitki olmaktadır. Bu bitkiyi kanı çoğaltmak için bile kullananlar olmaktadır. Mide ağrılarında da etkisinin iyi olduğu bilinmektedir. Cilt üzerinde olabilen sivilce lekeleri, yaralarına karşı iyileştirici bir etkisi olduğu söylenmektedir. Çalba otu öksürüğe de iyi gelmektedir.

Çalba Otu Ne İşe Yarar?

 Çalba otunun en çok bilinen yararı sağlık üzerinde olmaktadır. Vücudumuzun pek çok alanında iyi yönde etkileri bulunan çalba otunun yararları yüzlerce olmaktadır. Çalba otu beyinden başlayarak ayaklarımıza kadar hem iç hem de dış yararları bulunmaktadır. Ayrıca çalba otunun ağrı kesici özelliği de bulunmaktadır.

Çalba Otu Nasıl Kullanılır?

Pek çok faydasında ve ne işe yaradığından bahsettiğimiz çalba otunun nasıl kullanıldığı da oldukça merak edilen bir soru olmaktadır. Bu otun tüketimi için ilk öncelikle kaynatılması gerekmektedir. Tabii ki ilk önce çalba otunu toplayarak bir süre kadar güneş altında kurumaya bekletilmesi gerekmektedir. Bu bitkiyi daha sonra içmek için saklayabilirsiniz.

Çalba Otunun Zararları Nelerdir?

Herhangi gibi bir hastalığa sahip olanların tüketmemesi gerekmektedir. Eğer 16 yaşından küçük iseniz bu otu kullanmamanız gerekmektedir. Gebe olan bireylere olan etkisinin nasıl olacağı bilinmediği için, kullanmadan önce doktorunuza danışmanız gerekmektedir. Anneler eğer ki emziriyor ise kullanmamalılardır. Bu bitkinin fazla tüketimi sonucunda ishal, kusma ve zehirlenme gözlemlenebilmektedir.

Çalba Otu Zayıflatır Mı?

Çalba otunun çayı hakkında pek çok faydasından bahsettik. Bu faydalar arasında öksürük,  mide rahatsızlıkları, cilt üzerindeki iyileştirici etkisi, kan miktarını arttırmada kullanılması ve ağrı kesici etkisi bulunmaktadır. Fakat çalba otunun zayıflatıcı bir etkisinin olup olmadığını ne kadar detaylı bir şekilde araştırsak da bulamadık. 

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir