Buzluktan Çıkan Asma Yaprağı Nasıl Kullanılır?

Buzluktan Çıkan Asma Yaprağı Nasıl Kullanılır?
29.03.2022 14:30
Buzluklar mutfakların en sık kullanılan bölümü olarak yer alıyor. Mutfaklarda mevsimlik ürünler genelde buzluk bölümünde saklanıyor ve zamanı geldiğinde tüketime hazır hale getiriliyor. Buzluktan çıkan asma yaprağı, yaprak sarma ve biberlik dolmaların nasıl değerlendirileceği mutfak meraklıları tarafından araştırılıyor.

Buzdolaplarının buzluk bölümü mevsimlik ürünleri saklamak için sıklıkla kullanılıyor. Özellikle asma yaprağı buzlukta uzun süre saklanabilen bir ürün. Buzluktan çıkan asma yaprağının nasıl kullanılacağı, mutfak severler tarafından devamlı olarak araştırılıyor. Buzluktan çıkan asma yaprağı, birkaç saat öncesinden çıkarılmalı ve oda sıcaklığına alınmalıdır. Asma yapraklarını yaprak sarması olarak değerlendirmek isterseniz, buzunu çözdürmek açısından bir kabın içerisine sıcak su ekleyebilirsiniz. Asma yaprağını buzunu çözdükten sonra, klasik sarma işlemine başlayabilirsiniz.

Buzluktan Çıkan Yaprak Sarma Nasıl Pişer?

Yaprak sarmalar, öncesinden sarılıp buzlukta uzun bir süre boyunca bekletilebiliyor. Böyle ev halkı istedikleri zaman buzluktan çıkan yaprak sarmalarını pişirip tüketebiliyor. Ancak buzluktan çıkan yaprak sarmanın nasıl piştiği sıklık araştırılıyor.

Buzluktan çıkan yaprak sarmanın pişmesi için; önce sarmaların buzunun çözülmesini bekleyin. Ardından sarmaları teker teker derin bir tencerenin içerisine dizin. Sarmaların üzerini hafif geçecek şekilde su ekleyin. Limon dilimleyip üzerlerine koyun. Kaynayınca kadar orta kısık ateşte pişirin. Ocaktan almaya yakın, üzerine zeytinyağı ve ev salçası ile su dökün. Piştiğinden emin olduktan sonra ocaktan alın. Yaprak sarmalarınız hazır.

Buzluktan Çıkan Biber Dolması Nasıl Pişer?

Buzluktan çıkan biber dolmasının nasıl pişeceği de, buzluğuna biber dolması stoklamış ancak nasıl pişeceğini bilmeyen mutfak meraklıları tarafından araştırılıyor. Buzluktan çıkan biber dolmasının pişmesi için öncelikle biber dolmalarının buzunun çözülmesini bekleyin. Hemen ardından biber dolmalarını geniş bir tencerenin içerisine dizin.

Biber dolmalarının üzerini hafif geçecek şekilde su ekleyin. Kısık ateşte biber dolmalarını pişirmeye başlayın. Buzluktan çıkan biber dolmalarının üzeri domates ya da biber ile kapatılmış değilse bu aşamada siz aynı işlemi uygulayabilirsiniz. Pirinçler yumuşayıp piştikten sonra biber dolmaları pişmiş ve yenilmeye hazır olacaktır.

Buzluktan Çıkan Dolmalık Biber Nasıl Kullanılır?

Buzluktan çıkan dolmalık biberleri kullanmak için önce buzunun çözülmesini bekleyin. Buzluktan çıkan dolmalık biberleri, biber dolması yaparak değerlendirebilirsiniz. Bunun için klasik bir biber dolması içi hazırlayın. Burada zevkinize göre yalnızca pirinç kullanabilir ya da pirinç ve kıymayı birlikte kullanabilirsiniz. Ardından biber dolmalarınızı geniş ve büyük bir tencerenin içerisine alıp üzerine su ekleyerek pişirebilirsiniz. Bu şekilde buzluktan çıkan dolmalık biberlerinizi kullanmış olacaksınız.

Asma Yaprağı Buzlukta Nasıl Saklanır?

Asma yaprağının buzlukta nasıl saklanacağı da mutfakta pratik çözümleri sevenler tarafından merak ediliyor. Asma yaprağını buzlukta saklamak için; 

Öncelikle ince damarlı ve çok derin yırtıkları olmayan yaprakları tercih etmeye özen gösterin.

Geniş ve derin bir kabın içerisine istenilen oranda asma yaprağını koyun ve yaprakların üzerini hafif geçecek şekilde kaynar su ekleyin.

Asma yapraklarının her yerine kaynar suyun temas etmiş olması büyük önem taşıyor.

Sararan asma yapraklarının suyunu iyice süzün ve buzdolabını poşetlerine kullanacağınız miktarlarda koyarak ağızlarını kapatın.

Hazırlamış olduğunuz asma yapraklarınız buzluğa atın.

Asma yaprakları buzlukta uzun süre boyunca saklanabilir.

Dolmalık Biber Buzlukta Nasıl Saklanır?

Dolmalık biberin buzlukta nasıl saklanacağı da mutfak meraklıları tarafından sıklıkla araştırılıyor. Dolmalık biberi buzlukta saklamak için; biberleri dilediğiniz miktarda olacak şekilde buzluk poşetine koyun. Poşetin içine bir pipet yerleştirin. Poşeti pipete sarın. Poşetin ağzını eliniz ile kapatarak içerisindeki havayı çekip vakumlanmasını sağlayın. Poşetin ağzına bir düğüm atın. Dolmalık biberlerinizi ekstra bir poşete daha koyun. Böylece dolmalık biberler buzlukta bulunan başka ürünlerin kokusunu almayacaktır.

 

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir