Büyükelçi Kime Bağlı?

Büyükelçi Kime Bağlı?
12.12.2022 21:16
Büyükelçi kime bağlı? Kimler büyükelçi olabilir, kaç yaşında büyükelçi olunur? Büyükelçi neden dokunulmaz, olmak için hangi sınava girilir? Büyükelçi tutuklanabilir mi, unvanı kimlere verilir? Büyükelçiler görevli bulundukları ülkede, vatandaşı oldukları ülkenin devlet başkanını temsil etmekle görevlidirler. İşte tüm detaylar...

Büyükelçi, nezdinde görevli bulunduğu ve akredite edildiği ülkelerde Türkiye Cumhuriyeti Devletini, Cumhurbaşkanını temsil eden kişinin adı olarak bilinmektedir. Büyükelçi, görev yaptığı ülkede büyükelçiliğe bağlı tüm birimlerin amiri olarak bilinir.

Büyükelçilik, konsolosluk ve kamu binaları gibi hassas yerler, emniyet teşkilatı tarafından 12 binden fazla personel dahilinde korunmaktadır.

Kimler Büyükelçi Olabilir?

Büyükelçi olmak isteyen kişiler hem başka ülkeyi görmek hem de dolgun maaş almak için bu mesleği yapmak isterler. Dolayısıyla büyükelçi olmak, iç ve dış politikaların yanı sıra güncel olaylardan haberdar olmayı gerektiren bir meslek olarak karşımıza çıkmaktadır.

·        Kamu Yönetimi, Kamu Politikası, Halkla İlişkiler, Tarih ya da Uluslararası İlişkiler gibi bir bölümden lisans eğitimi almış olmak başvurularda öncelikli tercih edilir.

·        Yüksek lisans derecesine sahip adaylar daha ön kısımda yer almaktadırlar. Örnek olarak, Uluslararası İlişkiler Alanında Yüksek Lisans, Siyaset Bilimi Yüksek Lisansı gibidir.

·        Kampüs içinde veya dışında bir kulüp, grup veya girişimde liderlik rolü üstlenmek bu meslek için faydalı olacaktır.

·        Çevirmen olarak çalışmak veya bir devlet dairesinde staj yapmak ek deneyim katarak öne çıkmaya yardımcı olacaktır.

·        İngilizce, Arapça, Farsça gibi önemli dilleri iyi kavramış olmak bir artı kazandıracaktır. İletişim becerilerinizi arttıracak deneyimler kazanabilmeniz yararınıza olacaktır.

Kaç yaşında Büyükelçi Olunur?

·        Sınav ilanının verilmiş olduğu senenin başından itibaren 35 yaşını doldurmayan kişiler

·        En az lisans mezunu olan kişiler

·        Kamu Personeli Seçme Sınavı'ndan bu görev için gereken taban puanı almış olan kişiler,

büyükelçi olabilir.

Büyükelçi Neden Dokunulmaz?

Dokunulmazlık, başka ülkelerde görev yapan diplomatların adli süreçler içinde cezai işlemlerin dışında tutulması anlamına gelmektedir. Diplomatların keyfi veya siyasi amaçlı olarak kovuşturma ve cezaya maruz kalmasını önlemeye yönelik uluslararası kabul bir düzenleme olarak bilinmektedir.

Büyükelçi Olmak İçin Hangi Sınava Girilir?

·        Kişilerin başkatip unvanı ile beraber konsolosluk yeterlilik sınavına girilmesi gerekmektedir.

·        Bu sınavda başarı kazanıldığında takdirde başkonsolos sıfatı ile yurtdışında görevlendirilmesi yapılması gerekmektedir.

·         Başkonsoloslar görevlerinde elde ettikleri başarıya göre elçi ve büyükelçi unvanları alarak görevlerine devam etmeleri mümkündür.

Büyükelçi Tutuklanabilir Mi?

Diplomatik misyonların idari ve teknik personeli aile üyeleri dahil bu sözleşmede tanımlanan dokunulmazlık ve ayrıcalıkları mümkün kılınmaktadır. Bunlar ayrıca kabul eden devletin cezai yargı yetkisi bakımından tam dokunulmazlığa sahip oldukları bilinmektedir.

Büyükelçi Unvanı Kimlere Verilir?

Cumhurbaşkanı, özel bilgi ve uzmanlık gerektiren konular için, dış ülkelerde veya uluslararası kuruluşlar nezdinde özel bir görevi ifa etmek sebebi için özel temsilci görevlendirmesi yapması mümkündür. Bu şekilde görevlendirileceklere Büyükelçi unvanı kişilere verilebilmektedir.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir