Burun Ameliyatı Askerliğe Engel Mi?

Burun Ameliyatı Askerliğe Engel Mi?
04.10.2022 23:39
Asker alımlarında adaylar öncelikle sağlık kontrollerinden geçerler. Peki ya burun ameliyatı askerliğe engel mi? Böbrek hastalığı, boyun düzleşmesi, beyin tümörü, Behçet hastalığı, Crohn hastalığı askerliğe engel mi? Belde platin olması, depresyon askerliğe engel mi? Bu çok merak edilen soruların tüm cevapları işte sizlerle..

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin açıklamış olduğu sağlık yönetmenliği maddelerine göre burun bozukluklarının düzeltilmesi amacıyla gerçekleştirilen ameliyatlar, yönetmenin A bendinde herhangi bir engel teşkil eden husus olarak görülmemektedir.

•             Kişinin doğuştan büyük olduğu için ameliyat ile burunun düzeltilmesi,

•             Gözle görülür derecede olan rahatsızlık veren formatının ameliyat ile düzeltilmesi,

•             Kişide sonradan çeşitli nedenlerden dolayı medyana gelmiş burun ucunun ameliyat ile düzeltilmesi,

•             Çoğu kişide görülen burun kanadı bozuklukların estetik ameliyatı ile düzeltilmesi,

Sağlık yönetmeliği maddelerinin A bendinde yer almaktadır ve herhangi bir sorun teşkil etmez.

Böbrek Hastalığı Askerliğe Engel Mi?

Yapılan araştırmalarda TSK' da askerlik yapmaya engel en sık karşılaşılan bozukluğun kronik böbrek yetmezliği (%40) olduğu görülmüştür. Ayrıca bir böbreğe sahip olan kişiler de askerlikten muaf tutulur. İlgili Yönetmeliğin 53. Maddesi D diliminde de muaf olunacağına yer verilmiştir.

Boyun Düzleşmesi Askerliğe Engel Mi?

Boyun düzleşmesi ve boyun fıtığının belirtileri çok yakın olabiliyor. Vücudunun herhangi bir noktasında fıtığı olan ve ameliyatla tedavi edilenler askerliğe elverişlidir raporu almaktadır. Örneğin, boyun fıtığı olan birisi ameliyatla tedavi edildiyse veya ameliyatla tedavi edilebilme şansı varsa askerliğe elverişli kabul edilir. Fıtığı olan ve tedavi sürecinde bulunan kişiler askerliğini tecil edebilmektedir. Fıtık ameliyatla tedavi edilmiyorsa askerlikten muaf olarak kabul edilmektedir. Örneğin, lomber, iskiyadik, karın duvarı fıtıkları ve obtruator gibi fıtık çeşitleri askerlikten muaf sebepleri arasındadır.

Belde Platin Askerliğe Engel Mi?

Yapılan araştırmalarda TSK’da el, kol ve bacaklarda bulunan platinler askerliğe engel olmamakla birlikte belde bulunan platin hareket kısıtlılığına sebep veriyorsa askerlikten muaf olarak kabul edilmektedir.

Beyin Tümörü Askerliğe Engel Mi?

Önemli sağlık durumlardan birisi olan beyin tümörleri askerlik görevini yapmaya engel değildir. Fakat tümörün bulunduğu yer yaşam fonksiyonlarını tetikliyor, kısıtlıyor ve tedavisi, ameliyatı mümkün olmayan durumlardaysa kişi askerlikten muaf tutulur.

Behçet Hastalığı Askerliğe Engel Mi?

Behçet hastalığı çeşitli kronik rahatsızlıklar içinde yer alır. Sadece deri ve mukoza bulguları ile seyreden aktif veya in aktif Behçet Hastalığı askerliğe engel değildir. Fakat şu durumlar var ise askerliğe muafiyet sağlamaktadır:

•             Majör organ tutulumlu Behçet hastalığı var ise, (göz, eklem, damar, merkezi sinir sistemi, gastrointestinal sistem ve benzeri)

•             Kalıcı organ fonksiyon bozukluğu yapmış Behçet hastalığı var ise, (görme kaybı, nörolojik sekel, büyük damar sekeli ve benzeri) muafiyetten bahsedilebilir.

Crohn Hastalığı Askerliğe Engel Mi?

Oldukça ciddi etkilere sebep olan Crohn hastalığı, yaşam boyu tam olarak iyileşme göstermez ve çoğu zaman cerrahi müdahaleler gerektirmektedir. Ülseratif Kolit veya Crohn (İBH) Hastaları Askerlikten Kanunen Muaf tutulmaktadır.

Depresyon Askerliğe Engel Mi?

Psikiyatride Uyum Bozukluğu, Anksiyete, Depresif Nöbet gibi bozukluklar bu klasmana girmektedir. Bu rahatsızlıklar kronikleşmediyse kişiler askerlik yapmasında bir engel yoktur.  Mevzuatta eğer 3 tane ayrı ayrı A Dilimi'nden arızası olmanız durumunda askerliğe elverişsiz raporu verilir ve engel teşkil eder.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir