Bu Denizcilik Terimlerini Hep Duyuyoruz Fakat Anlamını Biliyor Muyuz?

Bu Denizcilik Terimlerini Hep Duyuyoruz Fakat Anlamını Biliyor Muyuz?
17.09.2021 22:02
Bu Denizcilik Terimlerini Hep Duyuyoruz Fakat Anlamını Biliyor Muyuz? iskele alabanda ne demektir, babafingo ne demektir, akıntı seyri ne demektir, alabora olmak ne demektir, bodoslama ne demektir? Güverte ne demekti? Iskota ne demektir?

Ülkemizin üç bir yanı denizlerle çevrilidir ve denizler bulundukları bölgelerde hem turizmin hem ekonominin hem de ticaretin gelişmesine yardımcı olmaktadır. Denizler, denizcilik kavramımın ortaya çıkmasına yardımcı olmakla birlikte buralarda pek çok sayıda da ticari olgunun ortaya çıktığı görülmektedir. Bunlardan en bilinenleri ise taşımacılık, seferler ve turizm olmakla birlikte aynı zamanda da kaptanlık gibi meslekler de revaçta yer almıştır. İnsanlık tarihinin ilk çağlarından beridir en çok kazanç sağladığı yerlerden biri de denizlerdir. Ayrıca bakıldığında denizcilik, denizle bağlantısı bulunan tüm faaliyetlere verilen bir terim olarak da karşımıza çıkmaktadır. Deniz sporlarının her biri, taşımacılık faaliyetleri, gemi işletmeciliği yapılması, deniz ürünlerinin toplanması ve satılması gibi pek çok şey denizciliğin alanına girmektedir. Kendine has bir jargonu da bulunan denizciliğin ise bilinmeyen pek çok kavramı bulunur. Bizler de ülkemizde sıklıkla gerçekleştirilen bu faaliyetlerin içerisinde yer alan terimleri sizler için hazırladık…

İskele Alabanda Ne Demektir?

Denizcilik ile ilgili kavramlardan birisi olan iskele alabanda sıklıkla sosyal medya platformlarında ve televizyonlarda kullanılmaktadır. Kulağa yabancı bir kavram olarak gelen ve ilk duyulmasında çok anlamlı çağrışımlarda bulunmayan iskele alabandanın anlamı ise araştırıla kelimeler arasında yer almaktadır. Taşımacılık ve gemicilikte sık kullanılan bu kelimenin Türk Dil Kurumu’na göre açıklana doğru bir anlamı vardır. İskele alabanda, geminin dümeninin sol tarafa doğru kırılması komutunun adıdır.

Babafingo Ne Demektir?

Bazı şarkı sözlerinde bile geçen babafingo kelimesi aslında denizcilik ile ilgili sık bilinmeyen bir terimdir. İnternet ortamında ve televizyon kanallarında sık duyduğumuz babafingo kelimesinin İtalyanca kökenli bir kelime olduğundan bahsetmek mümkündür. Babafingo, gemilerde yer alan bir kısmın ismidir. Babafingo yelken ihtiva eden gemilerde yer alan en yüksek kısmın adıdır. Ayrıca bu kısım son derece esintilidir. Yaz aylarında tatilciler gemilerin babafingo kısmında yer almayı tercih ederler.

Akıntı Seyri Ne Demektir?

Denizlerde akıntının olması gemicileri zaman zaman zor duruma sokabilmektedir. Akıntı adından da belli olacağı üzere gemileri çeşitli bölgelere istemsizce yönlendirebilir. Bu durum ise istenmediğinden dolayı usta gemiciler ya da kaptanlar akıntıyı seyrederek bir yol haritası çizerler. İşte tam da bu noktada akıntı seyrinden bahsedilebilir.

Alabora Olmak Ne Demektir?

Günlük hayatta da bazı duygusal durumlar için kullanılan alabora olmak terimi sıklıkla kullanılmaktadır. Bu kelimenin kökeni de yine İtalyancadır. Türk Dil Kurumu’na göre alabora kelimesinin iki farklı anlamı bulunmaktadır. Günlük hayatta kullanımı şaşkınlığa uğramak, hayret etmek gibi anlamlar taşırken; denizcilikte ki anlamı çok daha farklıdır. TDK’da ilk anlamı denizcilikle ilgili olmakla birlikte, burada deniz taşıtlarının tepetaklak olması gibi bir anlamdan söz edilebilir.

Bodoslama Ne Demektir?

Bodoslama kelimesi hem günlük hayatta hem de denizcilik jargonunda sıklıkla kullanılan bir kelimedir. Rumca kökene sahip olan ‘bodoslama’ kelimesinin denizcilikte ki anlamı geminin bir kısmını tasvir etmek için kullanılır. Geminin omurgasından itibaren yer alan baş kısmı ile yukarı doğru uzanan ağaç kısmı bodoslama olarak tabir edilmektedir.

Güverte Ne Demektir?

Hepimizin sıklıkla duyduğu güverte kelimesi dilimizde çok uzun zamandan beri kullanılan bir kelime olmakla birlikte, yine gemicilikle ilgili bir kavramdır. Yine denizciliğin sıklıkla faaliyette olduğu İtalya’nın ana dilinden dilimize geçmiş bir kelimedir. Bu kelime de tıpkı bodoslama kelimesi gibi gemilerde yer alan bir kısmın ismidir. Güverte kelimesi gemilerin ambar kısmının üst kısmına verilen bir isimdir.

Iskota Ne Demektir?

Iskota, gemilerde kullanılan kalın bir ipin ismidir. Gemilerin gerilme ve gevşeme hareketleri bu ip sayesinde gemiciler tarafından kontrol altına alınır. Gemilerin hareket olarak yönlendirilmesinde ıskota iplerinin önemi büyüktür.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir