Yeni Nesil Hobi: Scrapbook Nedir?

Yeni Nesil Hobi: Scrapbook Nedir?
20.07.2022 16:28
Çok sevilen ve uzun zamandır yapılan bir hobi ürünü olan scrapbook hakkında oldukça merak edilen pek çok farklı konu vardır. Scrapbook hakkında en çok merak edilen; nasıl yapılır, malzemeler nelerdir, anlamı nedir gibi soruların cevaplarına yazımızda yer verdik.

Scrapbooking yüzyıllar önce bir hobiydi, zamanla değişen ve günümüze uyum sağlayan bir hobidir. L.M., Ann of Green Gables'ın yazarı. Montgomery (1874-1942),kişisel karalama defteri serisiyle de tanınır. Yazarın defteri bugün en çok kullandığı günlük, gazete kupürleri, fotoğraflar ve notlarla dolu. 200 yıl önce insanlar günlüklerini boş kağıtlarda, hatta eski kitaplarda tutuyorlardı, ama bugün dijital fotoğraflar, renkler ve süslemeler kullanarak desenli kağıt üzerinde kendi albümlerini oluşturuyorlar. Bugünün karalama defterleri "küçük sanat eserleri"dir. Bu, aile geçmişini, fotoğrafçılığı, hikaye anlatımını ve sanatı birleştiren bir hobidir. Bazıları fotoğrafa, bazıları hikaye anlatımına, diğerleri ise karalama defteri sayfalarından akan renklere ve tasarımlara odaklanır.

Scrapbook Nasıl Yapılır?

Scrapbook yapmak için ilk olarak temaya karar vermeniz gerekiyor. Kullanacağınız temaya karar verdikten sonra, kullanacağınız malzemeleri seçmelisiniz. Seçtiğiniz malzemeleri edindikten sonra, istediğiniz temaya uygun olacak şekilde tasarımlar oluşturabilirsiniz.

Scrapbook Malzemeleri Nelerdir?

Tabii ki, scrapbook malzemesinin başlangıç noktası scrapbook defteridir. Kalın sayfalara dikkat etmek dışında herhangi bir ek özelliğe bakmanıza gerek yok. Bu etkinlikteki amacımız en şirin, en sevilen ve en renkli şekilde bu defterde anılar biriktirmek. Genellikle üst üste binen, dağınık, sade görünümlü ürünlerin amacı bu ama çok renkli ve sevimli ürünlerin amacı bu. Sadece birkaç örnek vermek gerekirse, fotoğraf eklerken bant olabildiğince sevimli, güzel ve orijinal olmalıdır. Bandı temiz kesmek veya bükülmek yerine çıkararak. Bu nedenle Japon kağıt bant denilen renkli bant kullanıyoruz. Fotoğraflarınızı renkli çerçevelemek istiyorsanız, çerçeve çıkartmaları kullanma şansınız var. Bu tür renkli kurdeleler, yazdıklarımızı veya yapıştırdığımız hatıraları (biletler, makbuzlar, madeni paralar, hayal edebileceğiniz ve yapıştırabileceğiniz şeyler) süslemek için de kullanılabilir.

Scrapbook Malzemeleri Nereden Alınır?

Scrapbook malzemelerinin nerelerden alınabileceği hakkında bilgi verecek olursak; scrapbook malzemeleri, kırtasiye, hobi dükkanları ve online alışveriş siteleri üzerinden kolaylıkla temin edilebilmektedir.

Scrapbook Instagram Hesabı Nasıl Büyütülür?

Scrapbook  instagram hesabınızı büyütmek için; öncelikle Instagram hesabınız ile oluşturulan içeriklerin paylaşım konseptini ve sıklığını belirlemeniz gerekiyor. Sürekliliği sağlamak için envanterinizin sürekli olması çok önemlidir. İkinci altın kural ise yeteneklerinizi bilmek ve ona göre hareket etmektir. Tüm tellerden paylaşım yaparken kayda değer bir hesap olmuyor. Profil sayfanızı net ve içeriğinizle ilgi çekici hale getirebileceğinizi unutmayın. Hesabını genişletmeyi düşünenlere bir diğer tavsiyemiz de takipçileriyle canlı yayın yapabilmek, hikaye bölümünde dürüstçe soru-cevap yapabilmek ve aylık olarak düzenli olarak ödül çekilişi yapabilmektir.

Doğru zamanda paylaşım, hesap büyütmenin en önemli kriterlerinden biridir. Takipçilerinizin en çok ne zaman ilgilendiğini bilmeniz gerekir. Örneğin, herkes işten sonra veya yatmadan önce sosyal medyada çok zaman harcıyor. Böyle bir zaman çerçevesini deneme yanılma yoluyla kendiniz belirleyebilirsiniz. Aynı zamanda hafta sonları ve tatil günlerinde de sosyal medya aktif olarak kullanılıyor bu yüzden bu günlerde paylaşımlarda bulunmak faydalı oluyor.  Tabii bir diğer kural da takipçi sayısını artırmak. Sosyal medya hesabı oluşturmak çok büyük bir kitle gerektirir. Yani sizi takip eden izleyicilerin beğenileri ve yorumları çok önemlidir. İçerik orijinalse, Instagram'ın algoritmaları, içeriğin algılama aralığında olmasını sağlar. Keşif bölümüne girdiğinizde takipçileriniz önemli ölçüde artacaktır.  Sponsorlu gönderileri paylaşmak ve promosyon almak takipçi sayısını artıran etkenlerden biridir. Bütçenize uygun influencerlar ile çalışabilir ve onlardan sayfanızı tanıtmalarını isteyebilirsiniz.

Scrapbook Ne Demektir, Anlamı Nedir?

Scrapbook hakkında sıkça araştırılan bir başka konu; scrapbook ne demek olduğu ve ne anlama geldiğidir. Bu noktada konu hakkında açıklama yapacak olursak; scrapbook küpürler albümü, karalama defteri gibi anlamlara gelmektedir.

 

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir