Bant Lekesi Nasıl Çıkar?

Bant Lekesi Nasıl Çıkar?
04.10.2022 18:21
Bant lekesi, böğürtlen lekesi, benzin lekesi, bira lekesi, bali lekesi, beton lekesi, badana lekesi nasıl çıkar? İşte lekeleri çıkarabileceğiniz kolay yöntemlerin hepsi tüm ayrıntılarıyla bu yazıda...

Bant lekesi günümüzde çıkarılması en zor lekelerden biri olarak kabul edilmektedir. Bantlar döşemelerde veya duvarlarda yapışkan kısımlarının bir kısmında yüzeyi bırakırlar ve kıyafetlerde iz bırakabilirler. En etkili yöntemlere bakalım.

·        Çamaşır Sodası ile Bant Lekesi Çıkarma Yöntemi:

 Taş yüzeyler, mermer yüzeyler için uygun olan bir çıkarma yöntemidir. Çamaşır sodası bilindiği üzere çözücü bir maddedir ve özellikle bant lekeleri üzerinde oldukça etkili bir yöntemdir. Çamaşır sodasıyla koli bandı çıkarmak ve lekeyi ortadan kaldırmak isterseniz; ay çiçek yağı ve zeytinyağını eşit miktarda bir kapta karıştırarak bir tür macun elde ederek bu macunu bant lekesini çıkarmak da kullanabilirsiniz.

·         Fön Makinesi ileBant Lekesi Çıkarma Yöntemi:

 Isıdan etkilenmeyecek yüzeyler için uygun 1 yöntemdir. PVC, plastik, cam gibi hassas ve yüksek ısıdan etkilenmeyecek boyalı yüzeyler için bu yöntem uygun değildir. Saç kurutma veya fön makineleri yüksek sıcaklık vererek bant izini çıkartabilir. Fön makinesi sıcaklığına dikkat edilmelidir ve çok yüksek sıcaklık değerlerinden uzak durulmalıdır. Sıcaklık verildikten sonra lekeyi hafifçe kazıyarak bant lekesi çıkarılabilir.

·        Aseton ile Bant Lekesi Çıkarma Yöntemi:

Bu yöntem araba dış yüzeylerindeki bant lekesi için kullanılabilir, ancak risklidir. Araba dış yüzeyindeki bantları çıkarmak veya temizlemek için WD40 veya özel solvent bazlı temizleyiciler tercih edilebilir. PVC, plastik, cam gibi hassas ve asit derecesinden ve asitten etkilenebilecek yüzeyler için uygun değil ve risklidir. Aseton özellikle kadınların tırnak boyaları çıkarmak için kullandıkları bir malzemedir. Koli bant lekesini çıkarmak için aseton harika bir çözümdür ancak boyalı yüzeylere dikkat edilmelidir. Bu yöntem genellikle ahşap yüzeylerde etkili bir yöntemdir.

Böğürtlen Lekesi Nasıl Çıkar?

Böğürtlen lekesini çıkarmak için aslında çok fazla bir şeye ihtiyacınız yoktur. Bir miktar karbonat ile böğürtlen lekesinden tamamen kurtulabilirsiniz. Böğürtlen lekesi henüz taze ise önce ılık suyla lekeli yer yıkanır. Yıkama işleminden sonra kıyafetinize uygun bir yere koyun ve lekelerin olduğu yere bir miktar karbonat ve bir miktar sıvı bulaşık deterjanı dökün ve ovalayın.

Benzin Lekesi Nasıl Çıkar?

Benzin lekesinin bulaşmış olduğu bölge su buharına tutulduğu zaman leke kolay bir şekilde çözülerek çıkabilir. Sonrasında bu bölge bol su ile yıkamak yeterli olur. Benzin lekesi sadece su ile çitilenerek çıkmaz fakat su buharına tutulduğunda kolay bir şekilde çıkar.

Bira Lekesi Nasıl Çıkar?

Bira lekesini öncelikle bulaşan yerden ılık su ile nemlendirmeniz gerekmektedir. Nemlendirme işleminde süngerden faydalanabilirsiniz.  Sonrasında bir kap içerisinde su, arap sabunu ve sirke karışımına bezi sokarak iyice ıslatın ve fazla suyu sıkarak lekeli olan bölgenin üzerine uygulayarak silme işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Sirke burada biranın lekesinin çıkmasında çok önemli bir yer oynamaktadır.

Bali Lekesi Nasıl Çıkar?

Bali lekesi için kaşık veya metal bir parçayı ısıttıktan sonra bali lekesinin olduğu yere değdirdiğinizde leke erimeye başlayacak ve böyle çıkması çok daha kolay olacaktır. Hızlı bir şekilde sivri bir cisim yardımı ile çıkarmanız gerekmektedir.

Beton Lekesi Nasıl Çıkar?

Beton lekesini çıkarmak için OK- 103 isimli temizlik malzemesi vardır ancak bu temizlik malzemesi asitlerle karıştırılmamalıdır. Uygulanan bölgeye zarar vermeden hızlı etkili ve kolay bir şekilde leke çıkarılması amacıyla geliştirilmiştir. Ayrıca düşük veya yüksek basınçlı su kullanılarak beton yer temizlenebilir.

Badana Lekesi Nasıl Çıkar?

Etrafa yayılan ve bulaşan badana lekesi terebentin denilen bir madde ile silinerek kolayca çıkartılabilir ancak terebentin ılık olması gerekir. Badana lekesi genellikle tiner yardımı ile çıkarıldığı bilinmektedir. Lekenin olduğu bölgeye tiner dökülerek leke çıkartılır.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir