Bozulan Yemek Hakkında Merak Edilen Bilgiler

Bozulan Yemek Hakkında Merak Edilen Bilgiler
28.09.2021 10:30
Tüketilen gıdaların tazeliği, vücudumuz için gerekli mineralleri ve besinleri alabilmemiz için çok önemlidir. Bizler de bozulan yemek yenirse ne olur?, bozulmuş yemek nasıl anlaşılır?, bozulmuş yemek kokusu nasıl giderilir? sorularının cevaplarını sizler için araştırdık.

Tüketilen gıdaların tazeliği, vücudumuz için gerekli mineralleri ve besinleri alabilmemiz için çok önemlidir. Doğada bulunan her besin belirli bir ömüre sahiptir. Alışveriş yaparken dikkat ettiğimiz şeylerden biri yiyeceklerin dayanıklılığı ve üzerindeki son kullanma tarihleridir. Bu tarihler içerisinde tüketilmeyen besinlerde bakteriler üremeye başlar ve bozulmalar meydana gelir. Bozulan gıdaları tüketmenin ise insan vücudunda farklı etkileri görülür.

Bozulan Yemek Yenirse Ne Olur?

Gıda zehirlenmesine bozulmuş, mikroplanmış yiyecekler sebep olur. Bu yüzden tüketeceğimiz gıdaların son kullanma tarihlerine veya dışarıda ne kadar süre durduğuna dikkat etmeliyiz. Tüketeceğimiz gıdanın bozuk olduğundan emin isek asla tüketmemeliyiz. Bozuk yemek/gıda tüketmek ciddi sağlık sorunlarına sebebiyet verir.

Bozulmuş Yemek Nasıl Anlaşılır?

Gıdaları taze ve sağlıklı olması insan vücudu için çok önemlidir. Bu yüzden herhangi bir gıda tüketmeden önce tazeliğinden emin olmanız gerekir. Gıdaların taze olduğundan başka bir deyişle bozulmadıklarından emin olmak için başvurmamız gereken yöntemler vardır. Öncelikle gıdanın rengine ve kokusuna dikkat etmeliyiz. Renginde herhangi bir sararma veya değişiklik olmuşsa, kokladığınızda ise çürük yumurta kokusu veya ekşimsi bir koku almanız artık o yiyeceğin yenmemesi gerektiği mesajını verir.

Bozulmuş Yemek Kokusu Nasıl Giderilir?

Bu topraklarda yaşayan insanların çoğu, yemek yemeyi bir ihtiyaçtan daha fazlası olarak görüyor. Ayrıca yemek pişirmeyi, yemek yemek kadar çok sevdiğini söyleyebiliriz. Yemek pişirmeyi, yemek yemek kadar seviyoruz peki ya eve yayılan yemeklerin kokusu? Evin her yerine yayılan yemek kokusunu gidermek için yapılabilecekleriniz sayesinde sadece yemek yerken değil, sonrasında da mutlu olmanız mümkün! Uzun süreli elektrik kesintisi sonucunda buzdolabındaki etlerin ve diğer gıdaların bozulup feci bir koku yayması korkunç bir durumdur. Elektrikler kesilince dondurucuda bulunan yiyecekler çözülmekte ve bozulan gıdaların suyu dondurucudaki tahliye deliğinden buzdolabının arka kısmında, aşağıda bulunan tahliye haznesine akmaktadır. Oluşan bu kokuyu tamamen yok etmek için mutlaka tahliye haznesinin temizlenmesi lazımdır.

Tahliye haznesini bulmak için buzdolabının arkasındaki su boşaltma borusunu takip edin. Borudaki suyun boşaldığı bölüm tahliye haznesidir. Üzerinde bulunan vidalı kapağı sökerek suyu boşaltabilirsiniz. Haznedeki suyu boşalttıktan sonra tahliye borusunu da kokudan arındırmanız gerekir. Bunun için hazneye akan suyu boşaltmak ve bu işlemi defalarca tekrarlamak lazım.

Ancak bazen bozulan gıdaların suyu strafor yüzeye geçmiştir. Eğer kokunun kaynağı strafor yüzeyse yenisini takmak mümkün değildir. Buzdolabınızı yenilemeniz gerekebilir. Bu yüzden derin dondurucu bölmesine ürünleri muhafaza kabı içinde yerleştirerek olası bir arıza durumunda buzdolabının zarar görmesini önleyebilirsiniz.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir