Boyun Ağrılarını Azaltan Egzersiz Önerileri

Boyun Ağrılarını Azaltan Egzersiz Önerileri
15.01.2022 16:30
Hemen hemen pek çok kişi boyun ağrısı problemi çekmektedir. Boyun ağrısı genelde künt ağrı şeklinde olmaktadır. Boyun ağrısı olduğunda vücutta karıncalanma, uyuşma ve batma olmaktadır. Boyun ağrısı için hareket önerileri nelerdir, boyun ağrısını geçiren egzersizler nelerdir, boyun ağrısından nasıl kurtulurum? Sorularını sizler için yanıtladık.

Boyun ağrısı her kişinin başına gelmektedir. Boyun hem kafayı, hem de omurları taşıyan bir bölgedir. Bundan dolayı yaralanmaya ve hasar görmeye çok açıktır. Boyun ağrısı genellikle künt ağrı şeklindedir. Boyun ağrılarının sebebi yaralanma, kireçlenme, dejeneratif disk hastalığı ta da tümörler olabilir. Ayrıca boğazda enfeksiyon olması ve lenf nodlarının şişmesi de boyun ağrılarına yol açabilir. Boyun ağrılarının en büyük nedeni de duruş bozukluğudur. Bu nedenle boyun ağrısının olmaması için dik durmak gerekmektedir. Bunun için oturma, yatma ve yürüme sırasında dik durmaya çalışmak gerekir. Televizyon, bilgisayar kullanırken çok uzun süre bakmamalı ve kafa hizasında tutmak gerekir. Boyun ağrılarını azaltmak için ara sıra egzersiz yapmak gerekmektedir. Ayrıca çok ağır kaldırmaktan kaçınmalı ve uyurken çok yüksek yastık kullanmaktan kaçınmak gerekir.

Boyun Ağrısı İçin Hareket Önerileri Nelerdir?

Boyun ağrısı çok sık karşılaşılan rahatsızlıklardan birisidir. Hemen hemen herkesin zaman zaman başına gelen bir rahatsızlıktır. Boyun ağrısı çoğunlukla yüksek yastık kullanmak, uzun süre bilgisayar ya da televizyona bakmak, çok ağırlık kaldırmak, tümörlerin olması, kireçlenme, yaralanma, postür bozukluğu ve duruş bozukluğudur. Boyun ağrısı için sürekli hareket etmeli, esnetme hareketleri yapılmalıdır. Boyun sağa ve sola yavaş yavaş hareket ettirilir.

Boyun Ağrısını Geçiren Egzersizler Nelerdir?

Boyun ağrısı pek çok insanın yaşadığı bir problemdir. Bunun için vücudun rahatlatılması gerekmektedir. Boyun ağrısını geçiren egzersizler şunlardır:

·        Hundred hareketi: sırt üstü mata uzanılır. Dizler bükülür ve dik açıyla yukarı kaldırılır. Kollar yana uzatılır ve baş aşağı yukarı hareket ettirilir.

·        Child pose hareketi: ayaklar omuz hizasında açılır ve öne doğru eğilir. Dizlerin üzerine oturulur ve alın yere yaslanır.

·       Rulo hareketi: sırt üstü mata uzanılır. Köpük silindir sırtın altına koyulur ve boyun desteklenir. Eller başın arkasına konarak omurga hareket ettirilir. Ardından köpük silindir ile beraber yuvarlanır.

Boyun Ağrısından Nasıl Kurtulurum?

Pek çok kişi boyun ağrısı çekmektedir. Boyun ağrısı genellikle batma, karıncalanma ya da uyuşma şeklinde olmaktadır. Boyun ağrısı tümör, kireçlenme, duruş bozukluğu ve yaralanmadan dolayı ortaya çıkar. Ayrıca stres ve kaygı bozukluğu gibi psikolojik nedenler de boyun ağrısına neden olmaktadır. Boyun ağrısı probleminin olmaması için dik durmak, çok yüksek yastıklar kullanmamak, ekran başında çok fazla durmamak gerekir. Boyun ağrısının geçmesi için egzersiz yapmak gerekir. Boyun ağrısının geçmesi için yapılacak egzersizler şunlardır:

·      Sağ el ile başın sol tarafı, sol el ile başın sağ tarafı tutulur. Baş bir sağa bir sola yatırılır. Bu hareketi çok yavaş ve dikkatli yapmak gerekir.

·      Sandalyeye oturulur. İki el başın arkasından tutulur. Baş bir öne bir arkaya hareket ettirilir. Bu hareketi de çok dikkatli yapmak gereklidir.


Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir