Vajinal Enfeksiyon Cinsel Yolla Bulaşır Mı?

Vajinal Enfeksiyon Cinsel Yolla Bulaşır Mı?
10.12.2022 15:11
Rahim ağrı ve dış genital organ arasındaki bölgenin iltihaplanmasına ve enfekte olmasına vajinal enfeksiyon denilmektedir. Peki vajinal enfeksiyon cinsel yolla bulaşır mı, idrar tahlilinde çıkar mı, kan tahlilinde çıkar mı? Vajinal enfeksiyon düşüğe sebep olur mu, doğuma engel mi, varken denize girilir mi? İşte merak edilenler.

Korunmasız bir cinsel ilişkide yaşanabilecek bazı olumsuz durumlar söz konusu olabilir. Vajinal enfeksiyonun partnerinize bulaşması da bunlardan biridir.  Genital bölgenizdeki mantar, virüs ve parazitler partnerinize bulaşabilir.

Enfeksiyon ya da mantarın tedavisi bitene kadar kesinlikle cinsel ilişkiden uzak durulmalıdır. Ayrıca vajinal bölgede enfeksiyondan kaynaklı kaşıntı ve tahrişlerde kuruluğa ve cinsel ilişki sırasında ağrı, acı ve kuruluğa sebep olabilir.

Vajinal Enfeksiyon İdrar Tahlilinde Çıkar Mı?

Vajinal enfeksiyon genellikle vajinada yanma, hassasiyet, kaşıntı, kötü kokulu akıntı, idrar yaparken yanma-acıma gibi belirtilerle kendisini göstermektedir. Bu tip şikayetleriniz varsa göz ardı etmeyerek mutlaka bir doktor kontrolünden geçmelisiniz. Vajinal enfeksiyon idrar ve kan tahlilinde anlaşılabilmektedir.

Vajinal Enfeksiyon Kan Tahlilinde Çıkar Mı?

Vajinal bir enfeksiyondan ya da mantardan şüphe duyuyorsanız mutlaka doktora görünmelisiniz. Genellikle doktor muayenesinde ortaya çıkan enfeksiyon vajina salgınızdan alınan bir örnek ile laboratuvar ortamında incelenerek tam sonucu verecektir. Fakat bununla birlikte doktorunuz sizden kan ve idrar örneği de isteyebilir. Vajinal enfeksiyon varlığı idrar ve kan tahlilinde de görülmektedir.

Vajinal Enfeksiyon Düşüğe Sebep Olur Mu?

Gebelik sırasında yaşanabilecek enfeksiyonun sonuçları bebek ve anne sağlığı açısından tehdit oluşturabilir.  Vajinal enfeksiyonunuz varsa düşük riski taşıyor olabilirsiniz. Korunmasız cinsel ilişki, hijyenik olmayan ortamlar, kan yolu gibi sebeplerden kaynaklı olarak yaşanabilir ve hiç belirti göstermeden de yayılabilir. Rahmin iç tabakasında bulunan enfeksiyon erken doğum ya da düşük riskine sebep olabilir.

Vajinal Enfeksiyon Normal Doğuma Engel Mi?

Normal doğum, vajinal yoldan neredeyse hiçbir tıbbi malzeme kullanılmadan yapılan en doğal doğum yöntemidir. İnsan vücuduna sağlamış olduğu katkılar kadar riskleri de bulunmaktadır. Doğuma yakın bir zamanda idrar yolu iltihabı, vajinal enfeksiyon, mantar ya da uçuklar salgıladıkları bazı zararlı maddelerden kaynaklı olarak erken doğuma ya da riskli doğuma sebep olabilir.

Annenin vajinasında bu tarz bir rahatsızlık gelişmişse hem bebeğin hem de annenin sağlığının tehlikeye girmemesi için sezaryen doğuma yönelmek gerekmektedir. bu gibi sağlık problemlerinde normal doğumda ısrarcı olmamak en doğrusudur.

Vajinal Enfeksiyon Varken Denize Girilir Mi?

Dış genital bölgede kaşıntı, yanma, kızarıklık, kuruluk, idrar yaparken yanma gibi belirtilerle ortaya çıkar. Cinsel ilişki dışında bulaşma riski az olsa da yine de hemen tedavi edilmesi gereken, hayat kalitesini düşüren bir rahatsızlıktır. Kimi zaman kaşıntılar günlük hayatı devam ettiremeyecek kadar şiddetli ataklar şeklinde hissedilebilir.

Vajinal enfeksiyonunuz varsa denize girebilirsiniz. Fakat mayo ya da bikininizin uzun süre üzerinizde ıslak bir şekilde kalmaması gerekmektedir. Kuru ve sağlıklı kumaştan iç çamaşırları giymelisiniz. Vajinal bölgenin daima kuru kalması ve nemlenmemesi enfeksiyonun yayılmasını önler ve kontrol altına alınmasını kolaylaştırır.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir