Boşanma Gerçekleştikten Sonra Kişi Ne Zaman Evlenebilir?

Boşanma Gerçekleştikten Sonra Kişi Ne Zaman Evlenebilir?
26.01.2023 22:47
Evlilik akdinin sona ermesine boşanma denilmektedir. Bu süreç hakkında merak ettiklerinize yakından bakalım. Boşanma gerçekleştikten sonra kişi ne zaman evlenebilir, itiraz süresi ne kadardır, nafakası davası açılabilir mi? Boşanma gerçekleştikten sonra aldatma davası açılabilir mi, hangi durumlarda nafaka verilmez, mal paylaşımı davası ne kadar sürer? İşte detaylar.

Türk medeni hukukuna göre geçerli olan sebeplerle evlilik akdinin sonlanmasına boşanma denilmektedir. Boşanmanın kesinleşmesinin ardından tarafların tekrar evlenebilmeleri için belli bir yasla süreyi tamamlamaları gerekmektedir.

Bu süre sadece kadınları ilgilendiren bir süreçtir. Çünkü erkekler boşanmanın hemen ardından diledikleri zaman tekrar evlenebilir. Kanunda bunun önünde duran bir madde yoktur. Ancak kadınlar boşanmanın ardından 300 gün beklemek zorundadır. Buna da kanunda “iddet müddeti“ denilmektedir.

Boşanma Gerçekleştikten Sonra İtiraz Süresi Ne Kadardır?

Boşanma davaları aile mahkemesinde görülmektedir. Aile mahkemesi olmayan bölge veya ilçelerde asliye mahkemeleri boşanma davalarına bakmaktadır. Boşanmanın tebliğ olunmasından itibaren taraflar 2 hafta süre içerisinde 1 üst mahkemeye dilekçe ile başvurabilir.

Boşanma Gerçekleştikten Sonra Nafaka Davası Açılabilir Mi?

Boşanma gerçekleştikten sonra nafaka ya da nafaka artırım davasının açılıp açılamayacağı da merak konusu olmuştur. Boşanma davalarında 3 tip nafakasının yer aldığını görmekteyiz. Yoksulluk, tedbir ve iştirak nafakasıdır.

Ayrıca boşanmadan sonra nafaka davasının açılıp açılamayacağı boşanmanın anlaşmalı ya da çekişmeli olmasına göre değişmektedir.

Çünkü anlaşmalı boşanmada mahkeme süresince yoksulluk nafakası talep edilmemişse boşanma sonrasında talep edilemez. Ancak çekişmeli boşanma sonrasında 1 yıl içerisinde yoksulluk nafakası hakkını kaybetmemiş olma şartıyla nafaka davası açılabilir.

Boşanma Gerçekleştikten Sonra Aldatma Davası Açılabilir Mi?

Boşanma sonuçlanana kadar eşlerin birbirlerine sadakat yükümlülükleri devam eder. Bu süreç içerisinde taraflardan birinin aldatması halinde boşanma davasına ek 2.bir dava açılabilir. Ancak evlilik akdinin hukuken sonra ermesi ve boşanma davasının kesinleşmesinden sonra sadakat hükmü ortadan kalkar ve aldatma davası açılamaz.

Boşanma Sonrasında Hangi Durumlarda Nafaka Verilmez?

Boşanma gerçekleştikten sonra kadına maddi kolaylık sağlamak adına hukuken tanınmış yasal ödemelere nafaka denilmektedir. Ancak bazı durumlarda nafaka muafiyeti oluşabilir. Boşanma sonrasında kadın maddi zorluk yaşamayacaksa, hemen yeni bir evlilik yaptıysa, ya da başka biriyle evlilik hayatı yaşıyorsa, boşandığı kişinin düzenli bir işi yok ve nafakayı ödeyecek maddi gücü yoksa nafaka alamazlar.

Boşanma Sonrası Mal Paylaşımı Davası Ne Kadar Sürer?

Boşanma davalarında en çok merak edilen sorulardan biri de mal paylaşımı konularıdır. Öncelik bir malın paylaşılabilmesi için bahsi geçen mal veya malların evlilik birliği devam ederken edinilmiş olması şartı bulunmaktadır. Evlilikten önce edinilmiş malların üzerinde eşlerin yasal hiçbir hakkı bulunmamaktadır. Bu mallar hukuken kişisel mal olarak kabul edilmektedir ve boşanmanın kesinleşmesinin ardından da hak sahibinde kalacaktır. Mal paylaşım davası 450 gün sürmektedir. 

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir