Evlilik Cüzdanı Kimlik Yerine Geçer Mi?

Evlilik Cüzdanı Kimlik Yerine Geçer Mi?
20.10.2022 19:33
Evlilik cüzdanı, iki insanın birbirlerine evlilik bağı ile bağlandıklarını gösteren resmi bir evraktır. Peki kimlik yerine geçer mi? Harcı nereye yatırılır? Yeniden çıkarılır mı? Hangi ülkelerde geçerli? Kaybolursa nereden alınır? Nerelerde lazım olur? Oteller evlilik cüzdanı istiyor mu? Şartlarına birlikte bakalım.

Kimlik cüzdanımızı kaybettiğimizde öncelikli yapacağımız adım ALO 199 arayarak, yeni bir kimlik kartı başvurusunda bulunmak olacaktır.

Evlilik cüzdanı, kimlik yerine geçmektedir. Kimlik dışında uyruğunuzu kanıtlayabileceğiniz belgeler statüsünde yer alır. Bunun dışında sürücü belgesi ve pasaportta geçerlidir.

Evlilik Cüzdanı Harcı Nereye Yatırılır?

Evlilik akdi gerçekleşmeden önce çiftlerden bazı belgeler istenmektedir.

Her iki taraf içinde geçerli olacak şekilde, öncelikle 6 ay içerisinde çekilmiş güncel bir fotoğraf, sağlık raporu ve ikametgâh bağlı bulundukları belediyeden almış oldukları nüfus kayıt örneği.

Evlilik cüzdanı harcı en son aşama olup, tüm bu belgeler eksiksiz bir şekilde toplandıktan sonra, evlendirme memurluğunun bağlı olduğu belediyenin, gelir müdürlüğü veznesine yatırılmaktadır.

Evlilik Cüzdanı Yeniden Çıkarılır Mı?

Kayıp veya değiştirilmek istenen evlilik cüzdanı protokolü farklıdır. Öncelikle çalındığına veya kaybolduğuna eminseniz, bağlı bulunduğunuz semt karakoluna müracaat edebilirsiniz. Evlilik cüzdanını yeniden çıkartabilmeniz mümkündür.

Kayıp değil ama yeniden çıkartmak istiyorsanız, bağlı bulunduğunuz muhtarlıktan talep belgesi almalısınız. (Aile cüzdanı talep).

Talep belgesi dışında, eşinize ve size ait olan 2 tane güncel fotoğraf gerekiyor. Talep formundaki fotoğrafla başvuru yapacağınız fotoğrafın aynı olması gerekmektedir.

Fotoğraflar orjinal olmalıdır. Kesinlikle fotokopiyle çoğaltılmamış olmalıdır.

Evlilik Cüzdanı Hangi Ülkelerde Geçerli?

Evlilik cüzdanları uluslararası belge niteliği taşımaktadır. Dünyanın her yerinde kullanabileceğiniz bu uluslararası belge iki kişi arasındaki nikah işleminin gerçekleştiğini söylemektedir.

2022 yılında harç ücretleri güncellenmiş ve uluslararası evlilik cüzdanı fiyatları 200 TL olmuştur.

Evlilik Cüzdanı Kaybolursa Nereden Alınır?

Evlilik cüzdanını kaybeden kişiler, Öncelikle çalındığına veya kaybolduğuna eminseniz, bağlı bulunduğunuz semt karakoluna müracaat edebilirsiniz.

Evlilik cüzdanını yeniden çıkartabilmeniz mümkündür. Yeniden çıkartılacak olan cüzdan bedeli 5 TL’dir. Cüzdanınızı nüfus müdürlüklerinden temin edebilirsiniz.

Evlilik Cüzdanı Nerelerde Lazım Olur?

Evlilik cüzdanı iki insanın arasında resmi nikah akdinin gerçekleştiğinin göstergesi olan bir resmi evraktır.

Kimlik yerine de geçen bu evrak yurtiçinde ve dışında uyruğunuzu kanıtlar niteliktedir. İnsanların hukuken karı ve kocalıklarını ispatlayabilecekleri bir tür resmi cüzdandır.

Oteller Evlilik Cüzdanı İstiyor Mu?

Oteller en fazla insan sirkülasyonunun yaşandığı mekanlardır. Oteller farklı amaçlar için, farklı gün ve hizmetleriyle en güvenilir ve tercih edilen konaklama tesislerinden biridir.

İster günübirlik ya da birkaç gün kullanacağımız şehir otelleri olsun ister daha uzun konaklama için tatil köyleri. Fakat otellerde farklı amaçlara yönelik kullanım durumları da olabiliyor.

Bu tip olayların önüne geçilebilmesi için bazı oteller evlilik cüzdanı sorabiliyorken, bu ülkemizde bir zorunluluk değil. Fakat oteller kendi kurallarını bu konuda kendileri belirleyebiliyorlar.

Helal sertifikalı, muhafazakâr otellerde evlilik cüzdanı zorunlu bir prosedürken 5 yıldızlı otellerde istenmeyebilir.

Hatta konaklama kurallarına göre, 3 yıldızın üzerindeki otellerde kimlik ibrazı dışında misafirden evlilik cüzdanı istemek yasak.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir