Bitter Çikolata Sivilce Yapar Mı?

Bitter Çikolata Sivilce Yapar Mı?
12.01.2023 17:25
Bitter çikolata diğer bir ismiyle sade ya da siyah çikolatadır. Bitter çikolata hakkında merak edilenlere birlikte bakalım. Bitter çikolata sivilce yapar mı, spordan sonra yenir mi, şeker yükseltir mi, şeker hastaları yiyebilir mi? Bitter çikolata tansiyonu düşürür mü, uyku getirir mi, uykusuzluk yapar mı, boy uzatır mı? İşte detaylar.

Diğer çikolata çeşitlerine göre daha sade içerikli ve daha yararlı bir çikolatadır. Şeker oranı neredeyse yok denecek kadar az olan bitter çikolata ayrıca içerisinde bulunan polifenoller sayesinde kötü kolesterolü düşürür ve cilde parlaklık kazandırır. Günde 4-5 kare bitter çikolata tüketebilirsiniz. Yaklaşık 25-30 gr denk gelir ve cilde herhangi bir zarar vermez. Ancak her besinde olduğu gibi bitter çikolatayı da abartmadan tüketmeniz gerekmektedir.

Spordan Sonra Bitter Çikolata Yenir Mi?

Bitter çikolata sütlü çikolatalar kadar kalorili ve zararlı değildir. Porsiyon miktarına dikkat edildiği sürece günlük olarak tüketilmesinde bir sakınca yoktur. Yoğun egzersiz sonrası Enerji ve şeker düşer. Bitter çikolata vücutta şeker dengesini sağlar ve enerjinizi yükseltir. Spordan sonra bitter çikolatayı tüketebilirsiniz.

Bitter Çikolata Şeker Yükseltir Mi?

Bitter çikolata yüksek kakao içermektedir. Bundan kaynaklı olarak içerisinde fosfor, çinko, magnezyum ve demir bulunur. Porsiyon miktarına dikkat edildiği sürece bitter çikolatayı tüketmenin herhangi bir zararı bulunmaz. Bilinen şeker yükseltici bir etkisi bulunmamaktadır.

Şeker Hastaları Bitter Çikolata Yiyebilir Mi?

Şeker hastalığı özellikle günümüzde artan bir grafikte ilerlemektedir. Her 9 kişiden 1’i bugün maalesef şeker hastasıdır. Şeker hastaları kesinlikle rafine şekerli ağdalı ve ağır tatlılardan kaçınmalıdır. Bu konuda bitter çikolata anlamıyla bir kurtarıcıdır. Şeker hastalarının günde 25-30 gr kadar bitter çikolata tüketebilir.  Çünkü bitter çikolata insülin direncini kıran bir besindir. Kakaoda bulunan flavanoller damar iltihaplanmalarını önler ve yüksek kan basıncını düşürür. 

Bitter Çikolata Tansiyonu Düşürür Mü?

Çikolata herkesin severek tükettiği ve bir araştırmaya göre de tüketildiğinde mutluluk hormonu salgılanmasına sebep olan bir besindir. Ayrıca bitter çikolatanın mutluluk hormonu salınmasını sağladığı için de tansiyonu düşürücü bir etkisi bulunmaktadır. İçerisindeki nitrit oksit sayesinde kan damarları genişler ve kan akışını hızlanmaya başlar. Kan basıncının düşmesi sonucunda tansiyon da düşer.

Bitter Çikolata Uyku Getirir Mi?

Bitter çikolata içerisinde yoğun bir kakao ve kafein ihtiva eder. Bundan kaynaklı olarak bitter çikolatanın miktarına ve tüketim zamanına dikkat etmek gerekmektedir. Eğer uyumadan hemen önce bitter çikolata tüketirseniz uykunuzu kaçırabilir.  Kalp atış hızınızı, kan akışını hızlandırır. Sinir uçlarını uyarır. Bu da uykunuzun kaçmasına ve uzun vadede uyku düzensizliklerine sebep olabilir.

Bitter Çikolata Uykusuzluk Yapar Mı?

Bitter çikolata sütlü çikolataya göre çok daha sade bir içeriğe sahiptir. İçerisinde şeker ve süt bulunmaz. Sade ve doğal içeriği sayesinde güvenle tüketilebilecek bir besin grubundadır. Ancak her besinde olduğu gibi bitter çikolatanın da miktarına ve tüketim zamanına dikkat edilmesi gerekmektedir. İçerisinde sinir ucu uyarıcı ve enerji verici bir madde olan kafein barındırdığı için uykusuzluk yapabilir.

Bitter Çikolata Boy Uzatır Mı?

Boy uzamasının en önemli faktörlerinden biri genetik geçiştir. Bir insanın boyunun uzun olması genetik aktarımlardan kaynaklanmaktadır. Ancak çevresel etkiler ve doğru beslenme biçimi de boy uzamasına yardımcı olmaktadır. Özellikle kalsiyum, magnezyum, demir, C,D vitaminleri boyun uzamasına yardımcı olan vitamin kaynaklarıdır.

Ayrıca çocuğunuza işlenmiş sütlü çikolata vermek yerine, kakao çekirdeklerinin öğütülmesiyle elde edilen bitter çikolata yedirebilirsiniz. Çünkü saf çikolata “triptofan“ adı verilen bir amino asit bulunur. Porsiyon miktarına dikkat edilerek tüketilen bu amino asit sayesinde vücutta melatonin seviyesi yükselir ve boy uzamasına destek olur.

 

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir