Bitter Çikolata Nasıl Eritilir?

Bitter Çikolata Nasıl Eritilir?
12.01.2023 17:23
Bitter çikolata nasıl eritilir, ne zaman yenir? Bitter çikolata neden faydalı, kakao oranı kaç olmalı? Bitter çikolata ödem yapar mı, spordan önce mi sonra mı yenmelidir? Bitter çikolata reflü yapar mı, vegan mı? Bitter çikolata sevilerek tüketilen bir atıştırmalıktır. Bitter çikolata hakkında merak edilen tüm soruların cevaplarına okuyucularımız bu yazımızdan ulaşabilirler.

·        Fransızca bain-marie denilen ve dilimize benmari usulü olarak geçen bu yöntem, çikolata eritmede en çok kullanılan yöntemlerden biri olarak bilinmektedir. Bu yöntemi uygulamak için 2 farklı kaba ihtiyaç bulunmaktadır. Altta kalacak kabın içine kaynattığınız suyu ilave etmeniz, üzerine ise ayrı bir kap ve özellikle mümkünse cam kap yerleştirip içine çikolatalarınızı aktarmanız sonucunda bitter çikolata eriyecektir.

·        Kokolin, kokoline ya da konfiseri çikolata olarak bilinen ve genelde pastacılık sektöründe kullanılan çikolataları eritmek için en çok tercih edilen yöntem ise mikrodalgada eritme yöntemi olarak karşımıza çıkmaktadır. Hızlıca donduğu için dekoratif amaçlı kullanımlara uygun bu çikolatalar çok geç yumuşadığı için eritilmesinde mikrodalganın sıklıkla tercih edildiği bilinmektedir.

·        Eğer erittiğiniz çikolatayı daha kıvamlı, daha lezzetli bir hale getirmek istiyorsanız süt, krema ya da tereyağından destek alarak farklı çikolata sosları hazırlamanız mümkündür. Bunun için önce süt, krema ya da tereyağı ocağa alınır ve arından çikolata ilave edilir. Karıştırma işlemi sağlanarak erimesi sağlanır.

Bitter Çikolata Ne Zaman Yenir?

Kilo vermeye çalışan bir kişi abartmamak şartıyla diyetinde ara öğün yaparken bitter çikolata tüketimi gerçekleştirebilir. Genellikle bu tüketim, türk kahvesinin yanında 1-2 kare bitter yeme şeklinde gerçekleştirildiği gözlemlenmiştir. Aynı şekilde sade tüketilen ya da az sütlü kahvelerin yanında da bitter çikolata sıklıkla tercih edilmektedir.

Bitter Çikolata Neden Faydalı?

Nitrik oksit, kan damarlarının genişlemesini, kan akışının hızlanmasını ve kan basıncının düşmesini sağlamasıyla bilinmektedir. Bitter çikolata ayrıca, polifenoller ve teobromin bileşikleri sayesinde de kötü kolesterolü (LDL) düşürürken iyi kolesterolü (HDL) yükseltebilmesiyle karşımıza çıkan bir besindir.

Bitter Çikolata Kakao Oranı Kaç Olmalı?

Kakao yüzdesi düşük olan bitter çikolatalar daha fazla şeker ve sağlıksız yağ içermektedir. Bu nedenle bitter çikolata alırken en az yüzde 70 kakao içermesine ve şeker içermemesine dikkat etmek gerekmektedir.

Bitter Çikolata Ödem Yapar Mı?

Günlük magnezyum alımını artırmak ödem oluşumunu engellemeye yardımcı olduğu bilinmektedir. Bunun için yeşil yapraklı sebzeler, bitter çikolata, tam tahıllı yiyecekler ve kuruyemişler gibi magnezyumdan zengin gıdalar tüketimi sağlanmalıdır.

Kafein, çok fazla tüketildiğinde sodyum emilimini sınırladığı için vücutta ödem yapan besinlerin başında gelmektedir. Ayrıca kafein sadece kahvenin içinde yer aldığı düşünülmemelidir. Çay, dondurma, çikolata gibi birçok başka besinin içinde de kafein maddesi yer almaktadır.

Bitter Çikolata Spordan Önce Mi Sonra Mı Yenmelidir?

Bitter çikolata içerisindeki antioksidanlar kas ağrılarını önlemeye yardımcı olmasıyla bilinmektedir. Bisikletçiler üzerinde yapılan bir araştırmaya bakıldığında bitter çikolatanın kas ağrısının bir bileşeni olan kaslardaki oksidatif stresi azaltmaya yardımcı olabileceğini gözlemlenen bir durumdur.

Sporcular için çikolatanın rengi ne kadar koyu ise o kadar iyi anlamına gelmektedir. Bu bakımdan sporcular spordan önce ya da sonra bitter çikolatayı kontrollü bir şekilde tüketebilir. Kullanım miktarında yine de aşırıya gidilmemesi gerekmektedir.

Bitter Çikolata Reflü Yapar Mı?

Bitter çikolata iki nedenle reflüye yol açabilir. Birinci sebep, özellikle de aç karnına ve çok miktarda tüketildiğinde yemek borusu ve mide arasındaki kapak düzeneğini gevşetmesi olarak karşımıza çıkmaktadır. İkincisi ise kendisi tek başına reflü nedeni olan bol kafein içermesinden kaynaklanabilir.

Bitter Çikolata Vegan Mı?

Bitter çikolatalar yüksek ihtimalle kakao yağı, şeker, vanilya gibi tamamen bitkisel malzemeler içermesiyle bilinmektedir. Bitter çikolata da vegan olarak tüketilebilen çikolata seçeneklerinden biri olduğundan vegan olanlarda gönül rahatlığı ile tercih edebilir. Bitter çikolatanın içeriğinin kakao miktarı çok daha fazla olarak bilinmektedir. Bu nedenle içeriğinde süt gibi hayvansal ürünler yer almamaktadır.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir