Bitcoin Caiz Mi?

Bitcoin Caiz Mi?
04.10.2022 18:35
Bitcoin, kripto para, katılım bankası ve borsa caiz mi? Evde kedi beslemek, organ bağışı, kasko ve saç ektirmek caiz mi? Tüm bu konularla alakalı bilgileri sizler için yanıtladık.

Bitcoin caiz mi değil mi hep merak edilen bir durum olmuştur. Diyanet İşleri Başkanı bu bitcoin ile ilgili açıklama yapmıştır. Bitcoin caizdir denilmemektedir. Güvenilir olmadığı ve her duruma açık olduğu için caiz diyemeyiz açıklamalarında bulunmuştur.

Kripto Para Caiz Mi?

Kripto para caiz mi değil mi hep merak edilen bir durum olmuştur. Diyanet İşleri Başkanı bu kripto para ile ilgili açıklama yapmıştır. Kripto para caizdir denilmemektedir. Güvenilir olmadığı ve her duruma açık olduğu için caiz diyemeyiz açıklamalarında bulunmuştur.

Borsa Caiz Mi?

Borsa’ da hisse senetleri almak ve satmak dinimizce uygun mudur sorusu herkesin akıllarında soru işareti olarak kalmaktadır. Bu akıllardaki soruya Diyanet İşleri Yüksek Kurulu Başkanlığı cevap vermiştir. Borsa’da hisse senedi alıp veya satmak caiz değildir. Diyanet İşleri Yüksek Kurulu Başkanlığı bu şekilde bir değerlendirme de bulunmuştur.

Evde Kedi Beslemek Caiz Mi?

Evde kedi beslemek dinimizce uygundur. Hatta dinimizce evde kedi beslemek sevaptır. Çünkü evde kedinin olması çocuğunuzun merhamet duygusunu geliştirir ve eve bereket getirir. Peygamber efendimiz (sav) özellikle evde kedi beslemeyi tavsiye etmiştir. Bilimsel araştırmalara göre, kedi beslemenin insanlara manevi yönden iyi geldiği de gözlemlenmiştir. Evde kedi beslemek aynı zamanda sünnettir.

Organ Bağışı Caiz Mi?

Dinimizde organ bağışının bir sakıncası bulunmamaktadır. Dinlerin çoğu organ bağışını onaylamaktadır. Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu, organ naklinin caiz olduğunu belirtmiştir. Bireyin zarar görmemiş organları alınır ve ihtiyacı olan bireylere nakil işlemi başlatılır.

Saç Ektirmek Caiz Mi?

Cerrahi operasyonlarla yapılan saç ekimi, bireyin kendi saçından alınması ve saç kaybına uğrayan bölgeye ekilmesi biçimde olduğu için, başkasının saçı ekilmediği için caizdir. Ve başka bir insandan parça kullanılmadığı için saç ekiminde bu nedenden ötürü caizdir. 

Katılım Bankası Caiz Mi?

Katılım bankası belirlenen esaslara uygun çalışmaları durumunda katılım bankalarında yapılan kar hesaplarına para yatırmak ve almak caizdir. Kâr payı oranları faizle eşit veya yakın olursa bu kar olayını faize dönüştürmez. Ama dinimizde faiz artışı ile kazanılan paranın haram olduğu belirtilmiştir.

Kasko Caiz Mi?

Kasko ve özel sigortaların dayandığı noktaların faiz olma riskinden ötürü kasko caiz değildir. Sigorta ve kaskoların tüm çeşidi caiz değildir. Sadece yatırılan primlerin dinen helal olduğu belirtilmiştir.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir