Bir Kompozisyon Nasıl Yazılır?

Bir Kompozisyon Nasıl Yazılır?
20.11.2021 14:49
Bir Kompozisyon Nasıl Yazılır? Bir kompozisyon kaç sayfa olmalıdır, kompozisyon yazarken alıntı yapılır mı sorularını sizler için yanıtladık.

Kompozisyon yazımı belirli kurallar dahilinde şekillenen ve yazan kişi tarafından üzerinde dikkatle uğraşılması gereken yazı türlerinden biridir. Genel olarak okullarda yapılan sınavlarda öğrencilerden kompozisyon yazması istenir ya da öğretmen tarafından ödev olarak verilebilir. Kompozisyon düz, beyaz ve çizgisiz bir A4 kağıdına yazılmalıdır. Kağıdın sol tarafından 4 cm olacak şekilde, sağ tarafından 1,5 cm, üst tarafından ise 4 cm ve alt tarafından 3 cm boşluk olacak şekilde yazmanız görünüş olarak daha güzel ve kurallara da daha uygun olacaktır. Başlık kağıdın tam ortasında yer almalı, başlığın ilk harfleri veyahut bütün harfleri büyük harfle olacak şekilde yazılmalıdır. Satırlar arası boşluk bırakılmamalı, yalnızca paragraf bitimlerinde bir satır boşluk bırakılmalıdır.

Bir kompozisyonu yazmadan önce, kompozisyonun üç temel bölümden oluştuğunu bilmenizde fayda var. Bir kompozisyon; giriş, gelişme ve sonuç bölümlerinden meydana gelir. Kompozisyona başlarken konunuzu doğru seçmeniz son derece önemli. Konunuzu önceden belirleyebilir ya da gereken araştırmaları yaptıktan sonra yeni bir konu da seçebilirsiniz. Seçtiğiniz konunun ilgi duyduğunuz ya da yazmaktan keyif alacağınız bir konu olmasına dikkat edin. Konu seçiminizin ardından, seçtiğiniz konu üzerinde kompozisyon çalışması yapın ve bir taslak oluşturun. Bu taslak sayesinde asıl kompozisyon yazınızı daha akıcı, daha kolay ve daha doğru bir şekilde yazıya döktüğünüzü göreceksiniz.

Kompozisyonun giriş bölümü için konu hakkında ana fikirlerinizi içeren bir cümle ile başlamaya dikkat edin. Giriş bölümünde kısa net ve öz bilgiler vermeniz daha doğru olacaktır. Gelişme bölümüne geçtiğinizde bu kısmı daha uzun tutmaya özen gösterin. Seçtiğiniz konunun ana kısımları bu bölümde gelişeceği ve net bilgiler bu bölümde yer alacağı için bu kısmın uzun olması büyük önem içeriyor. Gelişme bölümünün kompozisyonu okuyan kişi için merak uyandırıcı olması gerektiğini unutmamanızda fayda var. Sonuç bölümü ise, gelişme bölümünde ortaya koyduğunuz argümanları kuvvetlendirecek bölümdür. Dolayısıyla bu kısmı kısa tutmaya çalışmanız fakat konuyu özetleyen cümleler de kullanmaya özen göstermeniz gerekiyor. Kompozisyondan çıkarılacak ana düşünce bu kısımda okuyucuya aktarılacaktır.

Bir Kompozisyon Kaç Sayfa Olmalıdır?

Kompozisyon yazmak istiyorsanız, kesin ve net bir şekilde düz, beyaz, çizgisiz bir A4 kağıdı kullanmanız gerekiyor. Şayet düz kağıda yazmak konusunda sıkıntı yaşayanlar düz A4 kağıdının altına çizgili bir kağıt koyarak bu şekilde yardım alabilirler. Kompozisyon yazarken yazım kurallarına, noktalama işaretlerine ve yazının özenli olmasına dikkat etmeniz gerekiyor. Bir kompozisyon en az 1 sayfa olmak üzere, konu başlığına ve yazan kişinin tercihine göre istenilen sayfa sayılarına kadar çıkabilir, bu konuda herhangi bir sınırlama bulunmamaktadır.

Kompozisyon Yazarken Alıntı Yapılır Mı?

İyi ve akıcı bir kompozisyon yazmak için konunuzla alakalı derin bir araştırma yapın, bu araştırmaların sonucunda edindiğiniz bilgilerden faydalanarak kendi düşünceleriniz ve fikirlerinizi ana konudan sapmadan kullanırsanız daha etkili ve doğru bir yöntem ile kompozisyon yazmış olacaksınız. Daha açık bir tanım ile, kompozisyon yazmadan önce gereken araştırmaları yapın fakat yazınızı yazarken tamamen özgün olmaya gösterin. Kendi cümleleriniz ve kendi bakış açınız ile yazacağınız bir kompozisyonun daha etkili bir anlatıma sahip olduğunu unutmayın. 

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir