Bilgisayar Klavyesi Neden Yazmaz?

Bilgisayar Klavyesi Neden Yazmaz?
24.11.2022 22:53
Tuş takımları yani klavyeler bilgisayarların en önemli veri giriş araçlarıdır. Bu sistemde yaşanabilecek arızalar can sıkıcı olabilir. Bilgisayar klavyesi neden yazmaz, Laptop bilgisayar klavyesi neden çalışmaz, bilgisayar klavyesi neden kitlenir? Masaüstü bilgisayar klavyesi neden çalışmaz, bilgisayar klavyeyi neden görmez? İşte detaylar.

Bilgisayarın klavye sistemleri, kullanım ve pratiklik açısından en önemli sistem parçasıdır. Bilgisayarların adeta kolu olarak nitelendirilen klavyeler birçok sebeple arıza yaşayabilirler. Bunun en önemli ve en basit nedenlerinden biri ise, yıpranması, aşınması ya da içinde toz topak birikmesi olabilir. Genel ve ince bir temizlik ile arıza ortadan kaybolabilir.

Eğer donanımla ilgili daha ciddi bir problem varsa bunu anlayabilmenin tek yolu bilgisayarı kapatıp yeniden açmaktır. Kapatıp açıldığında artık klavyenizde bir problem kalmamışsa, donanımsal bir problemden bahsedebiliriz.

Ekranın sol alt kısmında “Aygıt Yöneticisi“ kısmından bilgisayarınızın klavyesinin sürümünü güncelleyebilirsiniz. Güncelleme hatalarından kaynaklı olarak da klavye çalışmayabilir.

Laptop Bilgisayar Klavyesi Neden Çalışmaz?

Klavyeler, marka ve model fark etmeden bozulabilecek sistemlerdir. Birden fazla nedene bağlı olarak, klavye arızası yaşanabilir.

En yaygın ve en basit nedenlerinden biri, klavyenin fiziksel özelliklerinden kaynaklı olarak aralarının boşluk olması ve zamanla içerisine kir dolarak kullanıma müsaade etmemesi olarak söylenebilir.

Bunun dışında Laptop klavyenizin tuşları aktif olmuyorsa, bilgisayarınız darbe almış ya da yapışkan tuş özelliği aktif olmuş olabilir. Ayarlar kısmından yapışkan tuş özelliğini devre dışı bırakarak bilgisayarınızı kullanmaya devam edebilirsiniz.

Yazılım kaynaklı bir hatadan kaynaklanıyor da olabilir. Kötü yazılım ve bazı Antivirüs programları da bilgisayarınızı yavaşlatmak ve bazı sistemlerini kullanmanıza müsaade etmeyecektir.

Bilgisayar Klavyesi Neden Kitlenir?

Bilgisayarın klavyesi kitleniyorsa, birkaç sebebe bağlı olabilir. Üretici markadan kaynaklanabileceği gibi, güncel olmayan eski bir sürümden ya da hatalı bir yüklemeden kaynaklanabilir. Tekrar aktif edebilmek için sürüm güncellemesi yapılabilir.

Masaüstü Bilgisayar Klavyesi Neden Çalışmaz?

Masaüstü bilgisayarların klavyelerinin çalışmama hatası genellikle Windows kaynaklı sürümlerden dolayı olabilir. Özellikle Windows 10 sürümü, klavyelerin kitlenmesine ve hatta bozulmasına da sebep olabilmektedir.

Update olan programlardan kaynaklı da bu tip bir sorunla karşılaşabilirsiniz. Klavyeniz kitlendiği zaman, bilgisayarı kapatıp açıp başlangıç ekranına dönmeniz gerekmektedir. Başlangıç ekranında şifre kısmına klavyeniz çalışmadığı için şifrenizi giremeyeceğiniz için, sağ alt kısımda ekran klavyesi aktif ederek şifrenizi girebilirsiniz.

Bilgisayar Klavyeyi Neden Görmez?

Klavyeler bilgisayarların en önemli harici donanımlarından birisidir. Veri girişi ve bilgisayarın kullanılması için çok önemli bir sistem parçasıdır. Bazı durumlarda klavye kitlenir, bozulur ya da bilgisayar klavyeyi algılamayabilir. Bu gibi bir hatayı, bilgisayarın klavyeyi görmemesi olarak adlandırırız.

Bilgisayarınız klavyeyi görmüyorsa, basit ve dikkatsizlik sebebiyle gözden kaçan bir neden olarak kablosu takılı olmadığından kaynaklı olabilir. Ayrıca yüksek ihtimalle sürümünün eski bir sürüm olmasından kaynaklı hata veriyor da olabilir. En güncel sürümüyle klavyeyi tekrardan rezive etmeniz gerekecektir.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir