Beta HCG Artışı Nasıl Olmalı?

Beta HCG Artışı Nasıl Olmalı?
24.10.2022 21:44
Beta HCG kişinin gebe olup olmadığını ölçmek için baz alınan kan değerinin tıbbi ismidir. Peki Beta hcg artışı nasıl olmalı? Hamilelikte kaç olmalı? Hangi durumlarda yükselir? Kaç olursa hamilelik olur? Kaç iken kese görünür? Kaç günde yükselir? Neden yükselir? Ayrıntıları yazımızda sizler için paylaştık.

Yaşantımız esnasında, gün içerisinde birçok farklı biyolojik durum yaşarız. Bu süreçler yaşanırken kanımızdaki değerlerde farklılık göstermeye başlar. Bu değerlerden biri de Beta hcg’dir.

Normal gebelik durumu söz konusu olmayan kişilerde Beta hcg değerinin, 0-10mlU/ml aralığında olması normal kabul edilmektedir.

Eğer kişi gebeyse ve bu süreç sağlıklı bir şekilde devam ediyorsa Beta hcg değerinin 48-72 içerisinde 2 kat artması beklenmektedir. Bu şekildeki bir artış hamileliğin sağlıklı bir şekilde ilerlediğini göstermektedir.

Beta HCG Hamilelikte Kaç Olmalı?

Beta hcg değeri özellikle hamileliğin ilk zamanlarında fazla artış gösteren bir değerdir. Baş dönmesi, düşük tansiyon, mide bulantısı, halsizlik gibi semptomlarla kendisini belli eder. Hamileliğin ilk haftalarında ölçülerek, 5.haftasından sonra ölçülmesine gerek yoktur. Çünkü sadece gebelik olup olmadığına bakılmak için kullanılır. Anne ve bebeğin sağlığı açısından bir gösterge değildir.

Hamileliğin 3. haftasında 5-50mlU/ml, hamileliğin 4.haftasında 5-426mlU/ml değerinde ölçülmesi normaldir.

Beta HCG Hangi Durumlarda Yükselir?

Gebelik testi için bakılan bir kan değeridir. Hamilelikte yükselen hormon seviyesi yükseldiğinde Beta hcg’de müthiş bir artış gözlenecektir. Bu kişinin hamile olduğu anlamına gelmektedir.

Fakat bazı durumlarda, üreme sisteminde meydana gelen tümör veya dış gebelik gibi durumların da habercisi olabilir.

Beta HCG Kaç Olursa Hamilelik Olur?

Gebelik tespiti için baz alınan bir ölçü birimidir. Kişinin yaşamış olduğu semptomlarla birlikte hastaneye başvuru yapması sonucunda kan değerlerindeki hcg değerinin normal değerin çok üzerinde olmasıyla belirlenmektedir.

Gebelik 1.haftasındaysa normalde 0-10mlU/ml olması gereken değer, 5-50mlU/ml gibi bir değerdeyse kişinin hamile olduğu tespit edilir.

Beta HCG Kaç İken Kese Görünür?

Kişinin hcg değerinin yüksek çıkması hemen hamilelik kesesi görebileceği anlamına gelmez. Gebelik kesesi bebeğin varlığının ilk işareti olarak kabul edilmektedir. Bunun için öncelikle hcg değerinin çok yüksek olması beklenmelidir. Eğer gebenin karnının üstünden, normal ultrason ile bakılacaksa bu değerin 3500-4000 arasında olması, vajinal ultrasonda görülebilmesi için 1000-1200 civarında bir rakam olması beklenmektedir.

Beta HCG Kaç Günde Yükselir?

Normal şekilde döllenmiş ve hamile kalmış kadınlarda Beta bcg değeri, yumurtalığın döllenmesinden yaklaşık 11 gün sonra artmaya başlamaktadır. En hızlı artış kandaki değerindeki artıştır. İdrarda ise yaklaşık olarak 13-14 günde gözlemlenir.

Normal hamilelik sürecinde Beta hcg 72 saatte bir yükselmelidir.

Beta HCG Neden Yükselir?

Beta hcg testi sağlık ocaklarında bile kolayca yapılıp, aynı gün içerisinde sonuç alabileceğiniz en kısa ve en doğru sonuç veren kan testi değeridir. Gebelik ihtimali olan kadınlar için en belirleyici test Beta hcg testidir.

Kadının hamilelik başlangıcından 11 gün sonra yükselmeye başlaması gerekmektedir. Hamileliğin tespitindeki en önemli bulgu Beta hcg’nin yükselmesidir. Bazı durumlarda yükselmesinin sebebi üreme sistemindeki bir tümör yada dış gebelik habercisi de olabilir.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir