Bebeklerde Yalancı Kabızlık Nasıl Geçer?

Bebeklerde Yalancı Kabızlık Nasıl Geçer?
04.01.2022 14:00
Tıbbi bir terim olmayan yalancı kabızlık halk arasında yer alan bir ifadedir. Gerçek bir kabızlık olmayan yalancı kabızlık döneminde bebeğin dışkısı sıvı ve yumuşak olur. Özellikle yeni ebeveynleri tedirgin eden bir durum olan yalancı kabızlık hakkında pek çok şey merak edilmektedir. Bebeklerde yalancı kabızlık neden olur, belirtileri nelerdir? Bebeklerde yalancı kabızlık ne kadar sürer? Bebeklerde yalancı kabızlık ile ilgili merak ettiğiniz sorulara bu yazımızda cevap verdik.

Anne sütü ile beslenen bebeklerde görülen ve halk arasına yalancı kabızlık olarak nitelendirilen sorun anneleri tedirgin edebilir. Yalancı kabızlık bebeklerde ek gıdaya geçiş döneminde olmaz sadece anne sütü ile beslenen bebeklerde meydana gelir. Yalancı kabızlık yaşayan bebeklerin kakası sıvı olur ve birkaç gün bebek kakasını yapamayabilir. Karın kasları tam gelişmemiş olan bebekler zorlanma yaşar ve bu durum karşısında yalancı kabızlık ortaya çıkar, bu oldukça normal bir durumdur. Zaman içinde kasları ve bağırsak yapısı gelişen bebekler ek gıdaya geçiş ile birlikte yalancı kabızlık sorunundan kurtulur. Yalancı kabızlığın geçmesi için bağırsak düzenleyici şurup ve kremler bebeklerin bu dönemini kolay bir şekilde atlatmasını sağlar. Ayrıca bebeğinizin karın bölgesine yapacağınız basit masajlar da yalancı kabızlığın önüne geçebilir. Yalancı kabızlık kendiliğinden geçen bir sorundur ve bu durum 3-4 gün sürebilir. Anne sütünden ayrılan ve ek gıdaya geçen bebeklerde bu sorun ortadan kalkar. Ayrıca oturarak yeme alışkanlığı kazanan bebeklerde de yalancı kabızlık yaşanmaz. Yalancı kabızlık yeni doğan bebeklerde sıklıkla görülen bir rahatsızlıktır.

Bebeklerde Yalancı Kabızlık Neden Olur?

Yalancı kabızlığın en büyük nedeni anne sütüdür. Anne sütü ile beslenen ve bağırsak kasları gelişme aşamasında olan bebekler yalancı kabızlık yaşayabilir. Diş çıkarma dönemleri de bebekler de kabızlık oluşmasına neden olmaktadır. Ayrıca bazı enfeksiyonlar ve bilinçsiz ilaç kullanımı da bebekler de kabızlığa yol açmaktadır. Bol sıvı almayan ve yüksek lif içeren yiyecek tüketen bebekler kabızlık yaşayabilir. Tüm bunlara ek olarak alerji sorunu olan bebeklerde de yalancı kabızlık sorunu ortaya çıkabilir. Bebekler oturarak tuvaletlerini yaptıklarından dolayı yalancı kabızlık oluşumu meydana gelebilir.

Bebeklerde Yalancı Kabızlık Belirtileri Nelerdir?

Bebeklerin normal kaka rengi sarı ve yumuşaktır ancak yalancı kabızlık yaşayan bebeklerin kakası sıvı olur. Bebekler yalancı kabızlık dönemlerinde ağrı çekerler ve tuvalete çıkmalarında zorluk yaşarlar. Bebeklerde iştahsızlık olan ve karın bölgesinde sertleşme olan bebeklerde de yalancı kabızlık oluşumu olabilir. Ayrıca yalancı kabızlık belirtileri arasında ağlama, huzursuzluk ve kaka yapmadan önce ağrı oluşumu da yer alır.

Bebeklerde Yalancı Kabızlık Ne kadar Sürer?

Yalancı kabızlık kendiliğinden geçebilen bir rahatsızlıktır. Gerçek bir kabızlık olmayan yalancı kabızlık genel olarak 3-4 gün içinde geçer. Yalancı kabızlık dönemlerinde bebekler kısa süreli ve küçük sorunlar yaşayabilir. 3-4 içinde eski sağlığına kavuşmayan bebekler için kremler ve şuruplar kullanılabilir. Oturarak yeme alışkanlığı kazanan ve ek besine geçen bebeklerde yalancı kaka oluşumu ortadan kalkar. 

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir