Bebeklerde İnek Sütü Alerjisi Belirtileri Nelerdir?

Bebeklerde İnek Sütü Alerjisi Belirtileri Nelerdir?
02.12.2021 15:00
Bebeğin inek sütü ile beslenmesi durumunda bebek sindirim yapamayacak aşırı şekilde mide bulantısı yaşayacak ya da sindirim sistemine kalıcı zararlar verebilecek bir surumla sonuçlanabilir. Bebeklerde inek sütünden kaynaklanan alerji durumu ortaya çıkar. Bebeklerde inek sütü alerjisi ne zaman başlar, inek sütü alerjisi tedavisi nasıldır, konularını sizler için derledik.

İnek sütü insanlık çağının ilk zamanlarında hayatımızda bulunmayan sonralardan hayatımıza girmiş bir içecektir. İnsan vücudunda inek sütünü sindirecek bir enzim bulunmadığından inek sütü faydalı olduğu kadar aynı zamanda da alerjiye sebep olacak besin kaynağıdır. İnsanoğlu inek sütü ile tanıştıktan sonra onu peynir, yoğurt gibi farklı şekillere sokarak tüketmeye de başlamıştır. Hayatımıza geç giren inek sütü kısa zamanda insan hayatında büyük yer kaplamıştır. İnek sütü tabii ki ülkemizde çok tüketilen ve kıymetli bir besin kaynağı olsa da bazı ülkeler için pek de öyle sayılmaz diyebiliriz. Tabularımız olan ya da lezzetini beğenmeyi bir kenara bırakıp yiyenleri görmeye bile tahammül edemediğimiz Çin mutfağından bahsedecek olursak onlar için de inek sütü aynı şekilde midelerini bulandıran pek de hoş olmayan bir besin kaynağıdır. Birçok yetişkin insanın alerjisi olduğu inek sütüne bebeklerinde azımsanamayacak bir çoğunluğunun alerjisi bulunmaktadır. Bu alerji özellikle sindirim noktasında devreye girerek bebeklerde ishal, kabız aşırı gazlanma gibi durumlara maruz kalmalarına sebebiyet verecektir.

Bebeklerde İnek Sütü Alerjisi Ne Zaman Başlar?

Yeni doğan bebekler anne sütü ile beslenmelidir. Eğer annede bebeği yeteri kadar doyuracak süt yoksa ya da annenin hiç sütü bulunmuyorsa bu noktada inek sütü vermek çok hatalı bir davranış olacaktır. Böyle durumlarda bebeklerin özel olarak hazırlanan onların mide ve bağırsak sistemine uygun besinlerle beslemek doğru olacaktır. Bebeğin inek sütü ile beslenmesi durumunda bebek sindirim yapamayacak ya aşırı şekilde mide bulantısı yaşayacak ya da sindirim sistemine kalıcı zararlar verebilecek bir surumla sonuçlanabilir. Bu durumda bebeğiniz doğduğunda bilgi sahibi değilseniz işin uzmanı bir hekimden yardım alarak beslenmesini doğru şekilde yapmaya özen göstermelisiniz. Bu alerji kusma, ağlama, ishal, deri döküntüsü ve aşırı miktarda gaz sorunu yaşanmasına sebep olabilir.

Bebeklerde İnek Sütü Alerjisi Tedavisi Nasıldır?

Bebeklerde İnek sütü alerjisi sadece bebeğin inek sütü ile beslenmesi sonucu değil annenin de inek sütü ile beslenmesi sonucu süte geçerek bebeğin alerjiye maruz kalmasına sebep olunabilir. Bebeklerde bu alerji ebeveynlerini korkutacak seviyede nadir vakalarla karşımıza da çıkmaktadır. Bazı bebeklerde nefes darlığı ve yüzde şişme ya da ağız ve dil şişmesi gibi alerjik belirtiler de gösterebilir. Bu belirtiler ürkütücü olsa da hayati bir tehlike arz etmemektedir. Eğer bebeğinizin süt alerjisi varsa bebeğinizi beslerken tüm süt ve süt ürünlerini bu beslenme sürecinde hayatınızdan çıkarmanız gerekmektedir. Yalnızca sütten değil sütten yapılmış başka besin kaynaklarından da alınması alerjinin nükse etmesine sebebiyet verecektir. Böyle durumlarda özellikle ek gıda kullanırken içerisindeki ürünler dikkatle incelenmeli ve içerisinde süt ve türevleri bulunan besin takviyeleri kullanılmamalıdır.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir