Kızlık Zarı Nerede Olur?

Kızlık Zarı Nerede Olur?
01.08.2022 14:45
Kızlık zarı pek çok insanın ilgisini çeken bir bölge olmuştur. Bundan dolayı kızlık zarı hakkında merak edilen konular baş göstermiştir. Biz de yazımızda kızlık zarının nerede olduğundan, sürtünmeyle ve sporla bozulup bozulmayacağından sizler için bahsettik.

Kızlık zarının nerede olduğu pek çok insanın merak ettiği bir konu olmayı başarmıştır. Kızlık zarınız vajinal açıklığınızın etrafında birkaç farklı pozisyonda olabilir ve birçok şekil ve boyutta olabilir. En yaygın kızlık zarı türleri halka şeklinde (tüm vajinal açıklığı çevreleyen) ve hilal şeklindedir (hilal şeklinde). Bu pozisyonlar normal kabul edilir. Halka şeklindeki kızlık zarı, halkanın merkezi vajinal açıklık olmak üzere, çöreklere benzer. Vajinal açıklığın alt kısmında hilal şeklinde bir kızlık zarı bulunur. Nadir durumlarda vajinal açıklığı kapatır ve komplikasyonlara neden olur. Çoğu yenidoğanın halka şeklinde bir kızlık zarı vardır, ancak ilkokula geldiklerinde hilal şekline dönüşmüştür. Bazı kadınlar çok küçük bir kızlık zarı ile veya hiç kızlık zarı olmadan doğarlar. Bu tamamen sağlıklı bir durumdur ve herhangi bir şeyi kaçırdıkları veya tıbbi müdahaleye ihtiyaçları olduğu anlamını taşımaz. Birçoğumuz için, ister spor, ister kendi kendini keşfetme veya tampon gibi adet ürünleri kullanma olsun, cinsel ilişkiye girmeden çok önce kızlık zarımız gerilebilir. Yine kızlık zarına sahip olup olmadığınızı kontrol edebilirsiniz ve kızlık zarınızı bulamaz iseniz telaşlanmanızı gerektirecek bir durum söz konusu değildir. Elbette üreme sağlığınız ile ilgili aklınıza takılan sorular var ise, her zaman sağlık uzmanınıza bunu danışabilirsiniz. Kızlık zarının ne kadar derinde olduğu ise genellikle kadından kadına değişse de genellikle kızlık zarı 2-4 cm ilerde yer almaktadır.

Kızlık Zarı Sürtünmeyle Bozulur Mu?

Kızlık zarının sürtünme ile bozulup bozulmayacağı insanları endişelendiren bir konu olmaya başlamıştır. Birçok insanın kızlık zarı asla yırtılmaz. Bunun yerine, sadece esnerler. Yeterli yağlama olmadığı için vajinası olan kişilerde cinsel ilişki sırasında kanama daha yaygındır. Yeterli yağ olmadığında, seks sırasındaki sürtünme vajinada kanamaya ve ağrıya neden olan küçük yırtıklara neden olabilir. Ayrıca vajina dışında olan sürtünmeden dolayı kızlık zarı asla bozulmaz. Kızlık zarının bozulması için vajinanın içine girilmesi gerekmektedir.

Kızlık Zarı Sporla Bozulur Mu?

Kızlık zarının spor ile bozulup bozulmayacağı pek çok insanın merak edip araştırdığı bir konu haline gelmiştir. Kızlık zarı bisiklete binme, yüzme, binicilik vb. gibi birçok yoğun fiziksel aktivite sırasında esneyebilir ve hatta yırtılabilir. Tampon kullanımı ve vajinanıza bir şey (parmaklar, seks oyuncakları vb.) sokmak da kızlık zarını gerebilir. İlk kez seks yaptığınızda, kızlık zarınız hiç etkilenmeyecek kadar ince olabilir. Ancak kızlık zarının spor ile bozulması insanlarda çok nadir görülen bir durum olmaktadır. Bundan dolayı insanların kızlık zarı bozulmasın diye spor yapmaması doğru bir hareket olmayacaktır.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir