Bebekler Uçakta Neden Ağlar?

Bebekler Uçakta Neden Ağlar?
23.01.2023 18:54
Günümüzde insanlar merak ettiği soruların cevaplarına internet üzerinden kolayca ulaşabilirler. Bebekler uçakta neden ağlar? Ağız yaraları neden daha çabuk iyileşir? Sivrisinekler insanları nasıl buluyor? ıslak yüzeyler neden daha koyu görünür? Neden kadınların bağışıklık sistemi erkeklerden daha güçlü, bazı haşlanmış yumurtaları koymak daha zordur? Uyurken hapşırabilir miyiz? İnternette en çok sorulan soruların cevaplarını sizler için cevapladık.

İnsanlar eski zamanlarda merak ettiği şeyleri öğrenebilmek için uzun araştırmalar yapması gerekirken günümüzde cevaplara internet sayesinde kolayca ulaşılmaktadır. Uçak yolculuklarında iniş ve kalkış sırasında basınç farklılığından kaynaklı olarak ağrılar meydana gelebilir. Küçük bebeklerin bu durum sırasında basınç farklılığını engelleyemediği için kulak zarının gerilemesiyle beraber bir ağrı meydana gelmektedir. Bu ağrıdan kaynaklı olarak bebekler genellikle uçakların iniş ve kalkışı sırasında ağlamaktadırlar.

Ağız Yaraları Neden Daha Çabuk İyileşir?

İnsanların vücutlarında meydana gelen yaraların iyileşme süreleri ağız yaralarının iyileşme süresinden daha uzundur. Bunun birçok farklı sebebi bulunmaktadır. Ancak tahmin edilen en önemli sebep Ağzımızın içinde sayısız mikroorganizma bulunmasıdır. İnsanların sürekli olarak yemek yiyip bir şeyler içmesinden kaynaklı olarak ağız yaralarının hızlıca iyileşmesi gerekir. Bundan dolayı ağız hücrelerinde bulunan hücreler genetik faaliyetleri düzenleyici mesailer yapıyor ve yara iyileştirmek için birçok düzenleyiciyi etkinleştiriyor. Ağızda bulunan keratinosit adlı hücreler hızlı bir şekilde çalışarak yarayı iyileştirir ancak bu hücreler herhangi bir vücut yaralanmasında etkili bir şekilde çalışmazlar.

Sivrisinekler İnsanları Nasıl Buluyor?

Özellikle yaz aylarında insanların başına bela olan sivrisineklerin insanları nasıl bulduğu oldukça merak edilmektedir. Sivrisinekler insanlar nefes verdiğinde ortaya çıkan karbondioksiti çok uzak mesafelerden algılayabilmektedir. Bundan dolayı sivrisinekler size yaklaşır ve aranızda 5 ila 15 m arasında bir mesafe kaldığında ise vücut ısısından insanları algılayarak rahatça hedeflerine ulaşabilirler.

Islak Yüzeyler Neden Daha Koyu Görünür?

İnsanların farklı renkleri algılamasındaki en önemli faktör ışığın dalga boyudur. Islak yüzeylerde oluşan su tabakası sebebiyle yansıyan ışınların bir kısmı su tarafından tutulur ve gözümüze daha az ışık ulaşır. Yansıyan ışığın az olmasından kaynaklı olarak insanlar ıslak yüzeylere daha koyu renkli görürler.

Neden Kadınların Bağışıklık Sistemi Erkeklerden Daha Güçlü?

Erkekler kadınlara göre daha fazla hasta olurlar. Bunun sebebi kadınların bağışıklık sisteminin erkeklerden daha güçlü olmasıdır. Erkeklerin kadınlara göre daha zayıf bir bağışıklık sistemine sahip olmalarındaki en önemli sebep testosteron hormonudur. Testosteron hormonu bağışıklık tepkisini zayıflatan bir etkiye sahiptir.

Neden Bazı Haşlanmış Yumurtaları Soymak Daha Zordur?

Özellikle sabah kahvaltılarınızda sıkça yediğimiz haşlanmış yumurtaları soyarken bazılarında çok fazla zorlanırız. Bunun sebebi tamamen pH ile alakalıdır. Taze yumurta akının PH derecesi düşüktür. Yani yumurtanın beyazı oldukça asidik bir besindir. Bundan dolayı asitlik derecesi yüksek olan yumurta akı kuvvetli bir şekilde kabuğun iç zarındaki keratin ne yapışır. Bundan dolayı asitliği daha yüksek olan haşlanmış yumurtaları soymak diğerlerine göre daha zordur.

Uyurken Hapşırabilir Miyiz?

İnsanların uyku sırasında hapşırabilmesi neredeyse imkansızdır. Bunun sebebi kişilerin uyku esnasında motor nöronlarının uyarılamaması ve refleks işaretlerinin beyne iletilememesidir. Bundan kaynaklı olarak insanlar uykularında hapşırmazlar. Ancak uyku esnasında burun mukozası çok fazla uyarılsa beyin baskı lamayı sonlandırır ve motor nöronları çalışır hale getirir. Bu durum sonrasında kısa bir uyanıklık gerçekleşir ve insan hapşırır. Sonrasında ise uykuya devam edilir.

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir