Argon Elementi Nedir?

Argon Elementi Nedir?
12.05.2022 11:15
Argon elementi; periyodik tablo üzerinde 8A grubunda yer alan kimyasal bir element olarak karşımıza çıkıyor. Argon elementi renksiz, kokusuz ve tatsız bir gazdır. Argon elementi ne olduğu elementin araştırmacıları tarafından ilgi görüyor.

Argon elementi; periyodik tablonun 8A grubunda yer almakta olan bir element olarak tanınıyor. Argon elementinin simgesi Ar’dır. Argon elementi; renksiz, kokusuz ve tatsız bir gazdır. Soy gaz grubunda bulunan argon elementi, 8. grup elementlerinde 3. sırada yer alır. Ayrıca sanayide gazla doldurulmakta olan elektrik lambalarında yaygın anlamda kullanılır. Proton sayısı 18’dir. Argon elementi dünya atmosferinde %1’den az oranda bulunmakta olup en yaygın şekilde soy gaz olarak bulunmaktadır. En dışta bulunan elektron kabuğu dolu biçimde olup diğer kimyasal elementler ile bağ yapmaya karşı dirençli bir yapıdadır. Oksijen gazının suda çözünürlüğü ile aynı çözünürlük özelliğine sahiptir. Bu da nitrojen gazının suda bulunan çözünürlüğünden 2,5 kat daha fazladır.

Argon Elementinin Sembolü Nedir?

Argon elementi ile ilgili bilinmeyen pek çok bilgi bulunuyor. Argon elementi sembolü ne olduğu kimyasal elementler içerisinde dikkat çekiyor. Argon elementi periyodik tablonun 8A grubunda yer alıyor. 8. grup elementlerinde 3. sırada yer almakta olan argon elementi sembolü Ar olarak tanımlanıyor.

Argon Elementinin Özellikleri Nelerdir?

Argon elementi özellikleri bakımından da araştırma konusu olmayı başarıyor. Argon elementinin özellikleri;

Argon elementi simgesi Ar’dir.

Atom numarası 18 ve atom ağırlığı 39,948’dir.

Renksiz, kokusuz ve tadı olmayan bir gaz elementidir.

Argon elementi periyodik tabloda 8A soy gazlar grubunda 3. periyotta bulunur.

Saf argon gazı sıvılaştırılmış havanın fraksiyonel anlamda damıtılmasından elde edilir.

Havadan nitrojen ve oksijen üretiminin yan ürünü olarak elde edilir.

Argon Dünya atmosferinde en bol bulunan üçüncü elementtir ve yaklaşık %1 kadarını oluşturur.

Argon elementi başlıca aydınlatma üründe kullanılır.

Argon Elementi Nerelerde Kullanılır?

Argon elementi inert bir elementtir. Sıvı ya da gaz formunda bulunabilir. Havada bulunur ve saf havadan ayrıştırılma yöntemi ile elde edilir. Argon elementi; gazaltı kaynağında koruyucu gaz olarak kullanılmaktadır. Kaliteli çelik üretiminde, ampul imalatında, elektronik sanayii endüstrisinde, spektrometrik analiz cihazlarında taşıyıcı gaz olarak, bazı metallerin saflaştırılması sırasında inert koruyucu atmosfer oluşturulmasında, çift cam ünitelerinde iki cam arasını doldurarak ısı yalıtımının sağlanmasında kullanılır. Argon elementi bu özellikleri ile pek çok alanda pratik anlamda kullanım imkânı sunmaktadır.

Argon Elementinin Elektron Dağılımı

Argon elementinin simgesi Ar’dir. Atom numarası ise 18 ve atom ağırlığı 39,948’dir. Argon elementi ayrıca renksiz, kokusuz ve tadı olmayan bir gaz elementidir. Argon elementi ile ilgili dikkat çeken pek çok detay bulunmaktadır. Bu detaylar arasında en bilineni argon elementinin elektron dağılımının ne olduğu yönündedir. Argon elementinin elektron dağılımı 1S² 2S² 2P⁶ 3S² 3P⁶ şeklindedir. Bir başka tanım ile argon elementinin elektron dağılımı 2 8 8 şeklinde sıralanmaktadır. Bu elektron dağılımı sayesinde argon elementinin 8A grubunda yer alan bir element olduğunu kolaylıkla bulabiliriz. 

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir