Bavulların Daha Fazla Eşya Alması İçin Ne Yapılır?

Bavulların Daha Fazla Eşya Alması İçin Ne Yapılır?
24.10.2022 21:31
Seyahat günü yaklaştığında valiz hazırlama zamanı da gelmiş olmaktadır ve bavullar hakkında merak edilen birçok soru vardır. Bavulların daha fazla eşya alması için ne yapılır? Havaalanında bavul kilo sınırı nedir? Kırık bavul nerede tamir ettirilir? Bavulda giysi kırışmaması için ne yapılır, kilitli bavul nasıl açılır? Bavul nasıl temizlenir / yıkanır, şifresi nasıl değiştirilir? Uçaktan inince bavul nereden alınır? İşte tüm merak edilenler...

·        Gereksiz eşyaları yanınıza almamanız gerekmektedir. Planlamadan fazladan eşya alınan bavullara kıyafet sığdırmak zor olacaktır.

·        Bez torbalardan yararlanabilmeniz iyi bir fikir olacaktır. Bu torbalara iç çamaşırları, çoraplar, kozmetik ürünleri ve kablolar gibi ürünleri koyarak bavulunuzda yer kaplamamalarını sağlayabilirsiniz.

·        Kıyafetlerinizi rulo yaparak yerleştirmek bavulunuza daha fazla eşya almak için bir yöntem olacaktır.

·        Küçük eşyaları büyük eşyaların içine yerleştirmeniz size yer tasarrufu sağlayabilir.

·        Seyahat boyu bakım ürünleri tercih etmelisiniz. Büyük şampuan kutuları yerine seyahat boyu ürünler götürülmelidir.

Havaalanında Bavul Kilo Sınırı Nedir?

Yurt içi uçuşlarda bagaj hakkı 15 – 25 kg arasında değişilebilmektedir. Uluslararası uçuşlarda ise, 20 – 40 kg arası bagajla yolculuk yapabilmeniz mümkündür. El bagajında ise 6 kg ağırlık sınırı vardır. Bagajda taşınacak spor gereçleri için ayrı ücret ödemeniz gerekmektedir.

Yurtiçi Economy Class EcoFly uçuşlarında bagaj hakkı 15 kilogram, ExtraFly uçuşlarında bagaj hakkı 20 kilogram ve PrimeFly uçuşlarında da 25 kilogram olarak belirlenmiştir. Yurtdışı uçuşlarda Business Class'ta bagaj hakkı 30 kilogram iken Economy Class yolcu bagaj hakkı 20 kilogram olarak belirlenmiştir.

Avrupa Birliği tarafından uygulanan düzenleme kapsamında, her bir parça bagaj en fazla 32 kg olabileceği açıklanmıştır. Her bir bagajın uzunluğu, genişliği ve yüksekliği 158 cm'i aşmaması gerekmektedir. Bagajınızın bu ölçülerin aşması durumunda 45 € ek ödeme yapılacaktır.

Kırık Bavul Nerede Tamir Edilir?

Kırık bavulları tamir etmek için herhangi bir servis bulunmamaktadır. Fakat bazı bavul satan mağazalar kırık tekerlekleri ya da fermuarları değiştirebilmektedir. Kırık miktarına göre ücret talep edilebilmektedir.

Bavulda Giysi Kırışmaması İçin Ne Yapılır?

·        Gömleklerin kırışmaması için kollarını içeriye sokup orta yerinden katladıktan sonra düzgünce yerleştirmeniz gerekmektedir.

·        Eteklerinizi ise katlamadan dümdüz koyarsanız kırışmasını önleyebilirsiniz.

·        Gece kıyafetleriniz saten değilse zaten kolay kolay kırışmaz. Onları da sadece ortadan katlayıp dümdüz bir şekilde valize yerleştirebilmeniz mümkündür.

·        Basit tişörtler de rulo yapılarak ya da dümdüz serilerek bavula yerleştirilebilir.

Kilitli Bavul Nasıl Açılır?

Mandallı kilitli modeller kullanıyorsanız, mandalı kaydırarak şifre sıfırlama konumuna getirmeniz gerekmektedir. Şifreyi değiştirmek için mandalın ayar konumunda olmasına özen göstermeniz gerekir. Bunun için genel olarak mandalı ikinci konuma getirmeniz gerekiyor. Yeni şifreyi kilide girdikten sonra kilidi kapatabilmeniz mümkündür.

Düğme var ise, öncelikle kalem ya da sivri uçlu bir cisim yardımıyla düğmeye basmalısınız ve 3 haneli yeni parolanızı seçtikten sonra, kilit açma tuşunu ileriye doğru hareket ettirerek, düğmenin tekrar eski haline gelmesini sağlamanız gerekmektedir.

Bavul Nasıl Temizlenir / Yıkanır?

·            Plastik dış yüzeyli bavullar dayanıklı bir yapıya sahip olduklarından deterjanlı su ile kolaylıkla temizlenecektir.

·            Kumaş bavullar deterjanlı su ile temizlenebilmektedir. Kumaşa işlemiş inatçı lekeler mevcutsa karbonatlı su karışımından destek alınması gerekebilir.

Bavul Şifresi Nasıl Değiştirilir?

Şifreyi değiştirmek için önce kilidi açmanız gerekmektedir. Doğru şifre kombinasyonunu ayarladıktan ve kilidi açtıktan sonra genellikle kilidin yan ve alt kısmındaki sıfırlama düğmesine basmanız gerekmektedir. Sıfırlama düğmesine bastığınız zaman kilidin yeni şifresini belirleyebilmeniz mümkün olacaktır.

Uçaktan İnince Bavul Nereden Alınır?

Uçaktan indikten sonra, yolcular kimlik belgelerinin kontrol edilmesi için gümrük (sınır) bölgesine alınmaktadır. Bu işlemden sonra, yolcular valizlerini almak için bagajların bulunduğu salona yol almaktadırlar. Bagajlar konveyör bandından alınmaktadır. 

Yorumlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlginizi Çekebilir